Inženirska iskra tudi v Kranj
Iniciativa Inženirke in inženirji bomo! je včeraj podelila priznanja inženirska iskra. Za !Nženirski izziv sta jo prejeli tudi Skupina Iskratel in Strokovna tehniška gimnazija Kranj.
!Nženirski izziv je nagrado dobil zaradi navdušujoče izkušnje udeležencev in možnosti prenosa ideje v različna okolja.
Ljubljana – Priznanja inženirska iskra so organizatorji letos podeljevali drugič. V iniciativi Inženirke in inženirji bomo!, ki povezuje že več kot sedemdeset slovenskih organizacij in institucij, želijo z njo izkazati priznanje prebojnim, izvirnim praksam, projektom, dogodkom ali osebam, ki so v minulem šolskem letu pomembno prispevali k razvoju, veljavi in navduševanju za inženirski poklic in inovativnost v družbi.
Poleg dijakov z Gimnazije Novo mesto in učiteljice Mojce Milone s solkanske osnovne šole je naziv prejela tudi Skupina Iskratel v sodelovanju s Strokovno tehniško gimnazijo Kranj za projekt !Nženirski izziv. Iskratel je namreč leta 2019 organiziral !Dan inovativnosti, leto kasneje teden, letos pa kar !Mesec inovativnosti. V uvodni dogodek !Nženirski izziv so vključili dijake Strokovne tehniške gimnazije Kranj. Tekmovalnim skupinam so zastavili tri realne probleme, s katerimi se soočajo inženirji pri delu, in jih v reševanje dali ekipam dijakov različnih letnikov pod mentorstvom Iskratelovih inženirjev. Čeprav so na koncu dobili zmagovalno ekipo, sta se tudi drugi dve rešitvi začeli razvijati naprej, projekt pa je naletel na izjemno pozitiven odziv tako med dijaki kot med Iskratelovimi inženirji. »Spoznanje, da so dijaki sposobni razmišljanja izven običajnih okvirov in da imamo veliko vedoželjnih ter sposobnih dijakov, je neprecenljivo,« so zapisali organizatorji v obrazložitvi nagrade in dodali: »Recept kranjskega Iskratela in Strokovne tehniške gimnazije Kranj je znan. Vendar nas je splošno navdušenje udeleženih prevzelo in opozorilo, da je še prostor za širitev razvojnega lijaka v naši družbi. Tehnične šole imamo še v marsikaterem kraju. Podjetij, ki so zavezana razvoju, tudi. Inovativnost dijakov in podjetij se tesno povezuje. Zaradi navdušujoče izkušnje udeleženih in možnosti prenosa ideje v različna okolja v Sloveniji letošnjo inženirsko iskro podeljujemo dogodku !Nženirski izziv.«
Poleg inženirskih isker so na včerajšnjem dogodku podelili tudi tri častne omembe. Prejela jo je tudi nekdanja evropska komisarka Violeta Bulc, ki je povezala iniciative, ki si prizadevajo za dvig deleža deklet na tehniških in inženirskih študijih.
Zbrane pa je poleg predsednika iniciative Miha Babiča nagovoril tudi glavni tajnik Inženirske akademije Slovenije dr. Stanislav Pejovnik.