Razstava, ki premika meje
V prostorih Arboretuma Volčji Potok so odprli intermedijsko razstavo VRTN!CA, ki je prva tovrstna pri nas, z njo pa si snovalci želijo spremeniti podajanje vsebin v slovenskih muzejih in kulturnih ustanovah in s tem vsebine približati predvsem mladim.
Volčji Potok – »Področje hortikulture ni edino področje, s katerim se ukvarjamo v Arboretumu; ukvarjamo se tudi z umetnostjo, zgodovino, kulturo, krajinsko arhitekturo in drugimi področji. A s sodelovanjem, ki vam ga predstavljamo danes, smo posegli na res zanimivo eksperimentalno področje umetnosti. Za Arboretum je to korak v novo smer. Da imamo še veliko potenciala, nam je pokazala epidemija, ko smo bili zaprti za obiskovalce, in ta potencial smo že s to razstavo začeli polno izkoriščati,« je na predstavitvi najnovejšega projekta, ki so ga umestili v Teden vrtnic in Vrtnični vikend, ko je v parku vse posvečeno vrtnicam, povedal direktor Arboretuma Volčji Potok Aleš Ocepek.
Nova intermedijska razstava VRTN!CA je pilotni projekt mreže RUK (raziskovalni centri umetnosti in kulture na presečišču sodobnih tehnologij, znanosti in gospodarstva), ki ga izvaja KIBLA2LAB. Gre za kompleksno predstavitev, pri kateri je sodelovalo več kot petdeset ljudi. »V RUK-u se ukvarjamo s humanizacijo tehnologije in skušamo združiti proces kreativnosti v navezavi z novimi tehnologijami ter tako ustvarjati, prezentirati in tudi komercializirati projekte, ki bodo nagovarjali publiko 21. stoletja, predvsem mlade. Ta razstava je primer, kaj naj bi vsi javni zavodi in muzeji pri nas začeli pospešeno uvajati v svoje prezentacije in postavitve, predvsem zaradi mladih, ki jih sedanje klasične muzejske postavitve s panoji in vitrinami ne zanimajo preveč. Vrtnice, ki smo jih predstavili v tem pilotnem projektu, smo predstavili tako, da zaobjamejo vsa naša čutila – od vonja in vida do tipa in sluha – pa vendar se za vsem tem skriva globlji pomen. Naš glavni namen je namreč mladino skozi virtualni princip napotiti na tisto, kar je snovno in kar še v resnici obstaja. V tem primeru si torej želimo, da bi si obiskovalci po ogledu naše razstave ogledali tudi bližnji rozarij, eden največjih v Evropi, kjer v celem letu cveti več kot tisoč različnih sort vrtnic,« je bistvo projekta predstavil Zoran Poznič iz mreže RUK in dodal, da bodo jeseni za slovenske kustose pripravili tudi sistem izobraževanja, saj se na podoben način, kot so zdaj predstavili vrtnico, lahko predstavi vse, kar slovenski muzeji predstavljajo na svojih razstavah.
Razstavo VRTN!CA, ki je na ogled v prostorih stare uprave, spremljajo veliki monitorji z najrazličnejšimi podobami vrtnic, avtorska glasba, vrtnice iz krep papirja, vonj eteričnega olja vrtnic in drugi pristopi, ki jih na običajnih razstavah nismo vajeni.