
Gore, kjer je še veliko snega, terjale nov davek
Na avstrijski strani Dolgih njiv so v ponedeljek našli mrtvo slovensko planinko. Policija opozarja, da razmere v gorah niso tako varne, kot se zdi na prvi pogled.
Tržič – V ponedeljek popoldan so na večjem območju Košute iskali pogrešano slovensko planinko. Med pregledovanjem terena iz policijskega helikopterja so jo našli mrtvo na avstrijski strani Dolgih njiv. »O najdbi so bili v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja obveščeni avstrijski varnostni organi, ki so glede na lokacijo najdbe opravili nadaljnje aktivnosti,« je pojasnil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj. Za iskanje so sicer v okviru Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) aktivirali tudi njihove službe za reševanje. Poleg policije so posredovali še gorski reševalci iz Tržiča, vodniki reševalnih psov Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) in Zveze reševalnih psov Slovenije in Skupina za iskanje pogrešanih SIP-4 Gorenjska, so navedli na URSZR.
V letošnjem letu se je v gorah zgodilo že več smrtnih nesreč. Po podatkih GRZS na včerajšnji dan je letos v gorskih nesrečah umrlo že 15 oseb. »Usodni so bili snežni plazovi, padci in zdrsi,« pojasnjujejo na Policijski upravi Kranj. Kot opozarjajo, smo trenutno v obdobju navidezne idile, ki pa ni tako varna, kot se zdi na prvi pogled. V visokogorju je namreč še vedno veliko snega, ki je ponekod trd in zbit, posamezna pobočja so lahko tudi poledenela. Nevarni so predvsem grebeni, izpostavljena pobočja in brezpotja.
»Samo ustrezna oprema v trenutnih razmerah ni dovolj. Potrebna je tudi velika previdnost, odločitve znotraj svojih izkušenj in zmožnosti ter neprestano prilagajanje ture razmeram na terenu. To so stvari, ki jih družbena omrežja in splet velikokrat prikažejo drugače, kot so v resničnosti. Kar je lepo, za vsakega ni nujno tudi varno,« je povedal Kos.
Policisti zato obiskovalce gora pozivajo, naj spoštujejo sebe in gore in naj ne podcenjujejo razmer. Prav tako pozivajo, da se v gore odpravite v družbi vsaj še ene osebe, pred odhodom na turo pa svojcem ali prijateljem tudi sporočite, kam se odpravljate (točno turo in dinamiko vzpona in sestopa), s kom greste in kdaj se nameravate vrniti. Pomembno je tudi vpisovanje v knjižice v planinskih kočah in na vrhovih, ker se tako ob morebitni nesreči in iskanju oži območje reševanja. Če pot vmes spremenite, o tem obvestite tistega, ki ste ga z odhodom na turo seznanili.