Gospodarstvo lani poslovalo slabše
V gorenjskem gospodarstvu se je lani zmanjšalo število zaposlenih, prav tako prihodki, neto čisti dobiček in neto dodana vrednost.
Kranj – Gorenjsko gospodarstvo je lansko leto, ko je svet prizadela pandemija covida-19, razumljivo poslovalo slabše kot leto poprej, a po besedah Zdenke Kajdiž, vodje kranjske izpostave Ajpesa, podatki iz letnih poročil kažejo, da vseeno ni bilo tako slabo, kot so se bali. Trend se v zadnjih mesecih tudi spet izboljšuje, sta jo dopolnila direktorica Območne gospodarske zbornice za Gorenjsko Jadranka Švarc in vodja kranjskega zavoda za zaposlovanje Uroš Kopavnik.
Po še nerevidiranih podatkih je skoraj 5800 gospodarskih družb na Gorenjskem, ki zaposlujejo dobrih 45 tisoč ljudi, v letu 2020 izkazalo neto čisti dobiček v višini 214 milijonov evrov, kar je 37-odstotni padec. Skupaj so ustvarile 6,83 milijarde evrov prihodkov, kar je šest odstotkov manj, pri čemer so pri izvozu, ki predstavlja skoraj polovico čistih prihodkov od prodaje regije, zabeležili osemodstotni upad. Odhodki so se zmanjšali za dva odstotka na 6,57 milijarde evrov. Skupna neto dodana vrednost gospodarstva je lani znašala 1976 milijonov evrov, štiri odstotke manj kot leto prej.
Gorenjski samostojni podjetniki, ki so lani zaposlovali skoraj 3800 ljudi, so v letu 2020 ustvarili 464 milijonov evrov prihodkov, za sedem odstotkov manj, in 428 milijonov evrov odhodkov. Njihov skupni neto dobiček je znašal 38 milijonov evrov, kar pomeni devetodstotni padec. Neto dodana vrednost je znašala 134 milijonov evrov in je padla za dva odstotka.
Zadruge so prihodke (131,1 milijona evrov) in odhodke (130,6 milijona evrov) lani povečale.