PCT in TLK
Po sedmih mesecih je Prešernovo gledališče ponovno odprlo svoja vrata za občinstvo. Dvorana je bila na premieri krstne uprizoritve dramskega omnibusa Monologi s kavča polno zasedena. Oziroma bi bila, če bi bilo dovoljeno zasesti še njeno drugo polovico. Ta čas aktualni vladni odlok o začasni omejitvi ponujanja kulturnih storitev ob obveznih prostih sedežih in ustrezni razdalji med ljudmi tako dovoljuje le polovično zasedenost dvoran, hkrati pa določa, da je pogoj za obisk gledališča tako imenovali PCT – preboleli, cepljeni, testirani. Še vedno so v veljavi tudi priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kot so obvezno razkuževanje, maske v zaprtih prostorih in ločena vhod ter izhod iz dvorane. Kar je seveda lepo in prav. Grenak priokus o nesorazmernosti ukrepov, ko velik del gospodarstva vseskozi ali pa že veliko dlje časa deluje s precej blažjimi omejitvami – naj spomnim zgolj na velike nakupovalne centre – je ob spremljanju predstave v živo vendarle izginil. Da se je le začelo. Najpazljivejši ali tisti z več sreče, ki so se v koronačasu uspeli virusu izogniti ali pa jim vrsta še ni omogočila ustreznega enkratnega oziroma dvakratnega cepljenja – torej niso PC, so bili sicer »kaznovani« z obveznim testiranjem (T) in ne manj kot 48 ur starim negativnim izvidom, a še enkrat poudarjam – da se je le začelo.
Na mestni točki za testiranje je znanec, uslužbenec občinskega redarstva, v prostem času pa kot igralec in režiser dejaven v ljubiteljski kulturi, povedal, da njihova igralska skupina že leto dni zaradi pandemije ni mogla pripraviti nobene nove predstave. Podobno usodo so v zadnjem letu delile številne gledališke skupine, pevski zbori, folklorne in druge plesne ter glasbene skupine. Če vemo, da se v Sloveniji v prostem času z ljubiteljsko kulturo ukvarja 110 tisoč ustvarjalcev, pet tisoč društev pa na leto pripravi 25 tisoč prireditev, si lahko samo predstavljamo, kako osiromašen je bil kulturno-umetniški utrip v zadnjem letu. Teden ljubiteljske kulture (TLK), letos že osmo leto osrednji letni projekt Javnega sklada za ljubiteljske dejavnosti, ki se je začel v petek in bo s številnimi dogodki potekal do prihodnjega konca tedna, daje poudarek na ponovno aktiviranje ustvarjalcev, saj so v času pandemije številne dejavnosti zamrle.
Institucionalna kultura se torej po dolgem času ponovno vrača k svoji zvesti publiki – naj se v prihodnjih dneh to zgodi tudi ljubiteljski kulturi. Ali kot je v intervjuju za Nedelo povedala znana slovenska umetnica in upornica: kultura na koncu vedno zmaga, zmaga za naprej in za nazaj. Kultura in umetnost sta nekaj večnega, obstajali bosta, dokler bo človeški rod.