Slavljenec Jože iz Tinj
Slavljencu Jožetu Kopeinigu izrekamo voščilo tudi v Gorenjskem glasu. Pogosto sem bil v Tinjah in vselej je našel čas za pogovor. Predvsem pa smo mu hvaležni, da je odprl vrata doma in tudi kapele z mozaikom patra Marka Rupnika izletnikom Gorenjskega glasa. Še na mnoga leta!
Če bi izbirali v koroški in tudi slovenski javnosti najbolj znane koroške Slovence, bi bil med njimi zanesljivo Jože Kopeinig, duhovnik in dolgoletni rektor Katoliškega doma prosvete Sodalitas v Tinjah/Tainach na Koroškem. V obstoj in razvoj tinjskega doma je vložil toliko ljubezni, znanja in energije, da se je spoštovanega Jožeta prijelo ime Jože Tinjski.
Spoštovani Jože je bil v petek, 14. maja, star osemdeset let. Rodil se je v bajtarski družini v Št. Petru na Vašinjah (Wallersberg) v bližini Grebinja (Griffen) nad Velikovcem. Ker je bil nadarjen, se je oče odločil, da ga bo dal v šole. Da bi ostalo več denarja za sinovo šolanje, je celo nehal kaditi … Jože se je pri enajstih letih odločil, da bo duhovnik. Sledilo je šolanje v gimnaziji na Plešivcu (Tanzenberg) nad Gospo Sveto in v bogoslovnem semenišču v Celovcu. Leta 1965 je bil posvečen v duhovnika. Najprej je pomagal v župnijah Skočidol (Gottestal) in Podravlje (Foederlach), nato pa je bil dve leti kaplan v Dobri vasi (Eberndorf). Veliko je delal in sodeloval z mladimi. Njegovo delo ni bilo neopaženo, zato ga je tedanji celovški škof Jožef Koestner kljub mladosti določil za vodenje Katoliškega doma prosvete Sodalitas v Tinjah, ki so ga pred več kot sto leti ustanovili slovenski duhovniki na Koroškem in ga poimenovali po svojem združenju. Poleg vodenja doma je mladi duhovnik Jože deloval pri Katoliški mladini in v slovenskem dušno-pastirskem uradu celovške oziroma krške škofije, vključeval pa se je tudi v misijonsko delo.
Najpomembnejša postaja v življenju Jožeta Kopeiniga pa ostajajo Tinje in tamkajšnji dom Sodalitas. Ko je prevzemal dom, je bilo v njem letno okrog trideset prireditev, danes pa je razpisano okrog 550 programov. »Z novimi gradbenimi naložbami smo dom posodobili in ga usposobili za potrebe sodobnega izobraževalnega sistema. Na škofijski, deželni in avstrijski ravni smo se povezali z izobraževalnimi ustanovami in poiskali partnerje tudi v Sloveniji in med rojaki po svetu. Tako je Dom v Tinjah iz kraja duhovnih vaj z dodatno kmetijsko šolo prerasel v priznano dvojezično izobraževalno ustanovo na Koroškem, ki ustvarja pogoje in dejansko izboljšuje sožitje med slovensko in nemško govorečimi ljudmi, organizacijami in škofijami,« pove ob svojem življenjskem jubileju Jože Kopeinig.
Slavljenec, poln energije, je dejaven tudi na drugih področjih, zlasti pri vodenju celovške Mohorjeve.