Poškodovani in nepoškodovani brsti sadnega drevja / Foto: Gorazd Kavčič

Škoda po pozebi bo velika

Po prvi oceni bo pri sadnem drevju zaradi pozebe od sedemdeset- do stoodstotni izpad pridelka.

Kranj – Na Kmetijsko gozdarskem zavodu (KGZ) Kranj so na podlagi lastnih ogledov in ocen pridelovalcev pripravili prvo oceno posledic nedavne pozebe na Gorenjskem. Pozeba je, enako kot drugje v Sloveniji, najbolj prizadela sadno drevje, pri tem je bila, kot pravijo strokovnjaki, usodna predvsem hladna druga noč, ko so bile nizke temperature povezane še z nizko zračno vlago. Škoda je velika, po doslej znanih podatkih ocenjujejo, da se bodo izgube pridelka pri sadju gibale od sedemdeset do sto odstotkov, odvisno od lege, sadnih vrst in sorte ter tudi od možnosti zaščite nasadov pred zmrzaljo. V intenzivnih sadovnjakih so na jablanah vsi brsti, ki izraščajo iz dvoletnega lesa, pozebli, le nekateri brsti na enoletnem lesu niso poškodovani. Hruške, češnje in slive so skoraj v celoti pozeble. V travniških sadovnjakih naj bi bila poškodovanost od 70- do 90-odstotna. Pozeba je prizadela tudi nasade jagod. Čeprav so bili večinoma pokriti, je prve cvetove marsikje »požgalo«, izgube pridelka ocenjujejo na štirideset odstotkov.

Kot pravi Tomaž Cör, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri KGZ Kranj, bodo dejansko škodo lahko ocenile šele komisije, ki si bodo nasade ogledale potlej, ko bo s sadnih dreves že odpadlo vse, kar je poškodovano. Sam si je še v času pozebe ogledal sadovnjak na Markutovi kmeti v Čadovljah. »Na daleč je bilo videti vse v redu, a potlej, ko sva s sadjarjem odtrgala z drevja brste in jih prerezala, se je pokazalo, da so poškodovani.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 25. junij 2011 / 07:00

Opravljal sem le svojo dolžnost

V času osamosvojitvenih dogodkov je bil Ivan Hočevar načelnik Uprave za notranje zadeve Kranj, danes vodi jeseniško komunalno podjetje Jeko-In.

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 31. marec 2013 / 07:00

Zamikala ga je zlatnina

Podnart - V Podnartu je neznani storilec vlomil v stanovanjsko hišo in odnesel večjo količino nakita. Škode je za 2.200 evrov.

Kronika / nedelja, 31. marec 2013 / 07:00

Odnesli dvesto kovčkov

Škofja Loka - Škofjeloški policisti preiskujejo vlom v tovorno prikolico, ki je bila parkirana na Kidričevi cesti v Škofji Loki. Neznani storilci so iz nje vzeli dvesto kovčkov z...

Zanimivosti / nedelja, 31. marec 2013 / 07:00

Danes smo prešli na poletni čas

V nedeljo ob dveh ponoči se je začelo obdobje poletnega časa. Ure bomo takrat pomaknili za eno uro naprej, čas ob drugi uri pa se bo štel kot tretja ura.

GG Plus / nedelja, 31. marec 2013 / 07:00

Voda na risbah Vincenca Gotthardta

Časnikar, fotograf in urednik rubrike za kulturo v koroškem slovenskem katoliškem tedniku Nedelja, Vincenc Gotthardt, je človek mnogih talentov. V zgodnji mladosti je leta 1964 rojeni Ziljan (nje...

Šport / nedelja, 31. marec 2013 / 07:00

Ločani navdušeni za šport

V Škofji Loki so za šport navdušeni tako mladi kot starejši, dokaz temu pa niso le rezultati, ampak množična udeležba na športnih prireditvah.