Lojze Budkovič s fotografijo vojaka, katerega identiteto bi rad odkril.

Kdo je mož na sliki

Lojze Budkovič je v trgovini z izdelki za ponovno uporabo našel uokvirjeno fotografijo mladega vojaka avstro-ogrske vojske. Po uniformi sodeč je pripadal 17. pehotnemu polku, ki so ga sestavljali predvsem slovenski fantje, imenovali so se tudi kranjski Janezi. Zdaj bi rad izvedel, kdo je mož na sliki.

Radovljica – Med brskanjem po pisani ponudbi trgovine z izdelki, namenjeni ponovni uporabi, je pozornost Lojzeta Budkoviča iz Radovljice pritegnila velika uokvirjena stara fotografija. Upokojeni gozdar, Bohinjec po rodu, se že dolgo ljubiteljsko ukvarja z zgodovino prve svetovne vojne, zato je korporal na sliki, po uniformi sodeč pripadnik 17. pešpolka – tako imenovanih kranjskih Janezov – takoj vzbudil njegovo zanimanje. Tako zelo, da je sliko kupil in odnesel domov.

Kdo je mož na sliki?

Zdaj bi rad izvedel, kdo je strumni mladenič na sliki, podatkov o njem, niti o nekdanjem lastniku, namreč Budkovič za zdaj ni našel. Zato se je s prošnjo za pomoč obrnil na Gorenjski glas. »Mogoče bi z objavo v vašem glasilu pripomogli, da bi postavni korporal dobil ime in priimek,« pravi.

V pozdrav in za spomin

Z zgodovino prve svetovne vojne se je Lojze Budkovič najprej seznanjal, ko je spremljal delo svojega zdaj že pokojnega brata Tomaža, geologa in navdušenega zbiralca ostankov prve svetovne vojne, ljubiteljskega zgodovinarja in soustanovitelja Malega vojnega muzeja v Bohinju.

Zgodbe fantov, ki so na začetku vojne pogosto v vojsko odšli kot na pustolovščino, s katere se bodo vrnili po nekaj tednih, morda mesecih, so se ga dotaknile vsakokrat, ko je v hribih naletel na ostanek strelskega jarka, kos orožja ali opreme vojakov. Ali pa na razglednico – skoraj pri vsaki hiši so imeli kakšno – ki jo je sin, brat ali mož poslal domačim, v pozdrav ali za spomin.

Kranjski Janezi

Po uniformi, ki jo nosi mladi desetnik na sliki, Budkovič lahko reče, da je bil vojak pripadnik t. i. kranjskih Janezov – 17. pehotnega polka avstro-ogrske vojske, ki so ga sestavljali predvsem slovenski vojaki. Svoje naborno območje je imel na Gorenjskem, Dolenjskem, Notranjskem in v Beli krajini. Ko se je začela prva svetovna vojna, so šli najprej v Galicijo, imenovano tudi morija slovenskih fantov. Od tam so odšli najprej na Doberdob, nato pa leta 1916 sodelovali v veliki ofenzivi na Tirolskem. »Kot član združenja vojaških gornikov grem vsako leto na spominsko slovesnost v Dolomite, kjer prav v spomin na kranjske Janeze še vedno obstaja kraj, ki mu domačini rečejo dolina Slovencev.«

Kdo je fant s fotografije

Morda se je prav tam bojeval tudi vojak z Budkovičeve slike. Morda je fotografijo poslal svojim za spomin in v ponos; takrat je bilo nositi uniformo nekaj častnega. »Ali pa, da bo svojcem ostal v spominu,« razmišlja Budkovič. »Fantje so, ko so bili enkrat na fronti ali v njeni bližini, že vedeli, kaj jih čaka.« Tudi strumni mladenič s fotografije? Mogoče, pravi Lojze Budkovič. Bilo bi škoda, če ne bi izvedeli, kakšna je bila njegova zgodba.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 6. februar 2008 / 07:00

Zamuda je, zamude ni

Kmetje in njihova zbornica zatrjujejo, da država letos zamuja s plačili za kmetijske ukrepe. Na kmetijskem ministrstvu in v agenciji vsakršne očitke o zamudi zavračajo.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 6. februar 2014 / 14:52

Nostalgija iz Prešernovih časov

Kranjski Prešernov smenj je v enajstih letih postal ena najbolj zanimivih prireditev ob kulturnem prazniku, letos pa bo še bogatejši. V Žirovnici bodo dali poudarek 170-letnici nastanka Zdravljice.

Gorenjska / četrtek, 6. februar 2014 / 14:50

Deložacije so bolj redke

Občine se v primerih, ko najemniki neprofitnih občinskih stanovanj ne plačujejo najemnine, bolj poredko odločajo za deložacijo. Še najpogostejše so v tržiški občini.

Kronika / četrtek, 6. februar 2014 / 14:45

Uprava bi morala ukrepati

»Uprava LTH bi morala sprožiti insolventni postopek že daleč nazaj. V letu 2008 je v poslovanju že vladala anarhija, prihajalo je do večjih zamikov pri plačah, med dobavitelji pa so se delale razlike,...

Škofja Loka / četrtek, 6. februar 2014 / 14:43

Prihodnost povezati z dediščino

Več kot sto ljudi se je prejšnji teden v dvoranici starološkega gradu udeležilo ustanovnega zbora novega društva, Kulturno-zgodovinskega društva Lonka Stara Loka.

Razvedrilo / četrtek, 6. februar 2014 / 14:42

Rock Otočec je eden, in če ga ni, druge ljubezni ni

Franci je konec januarja praznoval petdeseti rojstni dan, pred tem pa je javnost izvedela, da letos Rock Otočca ne bo.