Direktor Poslovne cone Komenda Matic Romšak

V komendski coni bodo letos poplačali še zadnje dolgove

Še v začetku lanskega leta je dolg komendske poslovne cone znašal skoraj pet milijonov evrov, do danes pa jim ga je uspelo zmanjšati na tristo tisočakov. Interes za nakupe zemljišč je še vedno velik, cona pa bi se lahko širila tudi v Vodice, pravi direktor Matic Romšak.

Žeje pri Komendi – Direktor Poslovne cone Komenda Matic Romšak epidemiji in z njo povezani negotovosti navkljub lanskoletno poslovanje ocenjuje kot dobro. Ob upoštevanju okoljskih ukrepov so za gradnjo sprostili sedem zemljišč, za katera jim je uspelo pridobiti okoljevarstveno soglasje. Zanje so zgradili komunalno infrastrukturo in jih tudi že prodali. V cono so tako privabili nova podjetja, med katerimi so Veto, GLT, Alu Zorman in Valens.

Med prodanimi parcelami gre za del zemljišč na izvzetih sedmih hektarih, za katere so si dlje časa prizadevali pridobiti okoljevarstveno soglasje zavoda za naravo. »Kranjski zavod za varstvo narave, ki je pristojen tudi za našo cono, je trd, a korekten pogajalec. Za omenjene parcele smo pridobili pozitivno soglasje k uporabnemu dovoljenju za infrastrukturo, seveda pa smo morali prej izpolniti številne zahteve, ki gredo v prid varovanja in zaščite okolja, kot so gradnja mlak za dvoživke, posadili smo ekstenzivni sadovnjak, izvedli kotanje za dvoživke, okrog novega dela cone postavili stalno žično ograjo in ograjo proti prehajanju dvoživk v cono, očistili smo vse nadomestne habitate za hribskega urha, očistili iztočne kanale in zadrževalnik proti Naturi 2000 in še kaj bi se našlo,« pravi Romšak, ki dodaja, da so le lani za okoljske projekte namenili 36 tisoč evrov, kot upravljavec cone pa nameravajo za naravo skrbeti tudi v prihodnje, kar pa bo možno le ob pridobitvi novih gradbenih parcel v zazidljivo območje. Znotraj cone je namreč še nekaj zemljišč, za katera bi ob uspešno izvedenih okoljskih ukrepih lahko pridobili potrebna soglasja in jih prodali. Romšak meni, da zaradi vzorno urejene komunalne infrastrukture stanje v naravi zaradi tega ne bi bilo nič slabše.

Glede na to, da so bili tudi v minulem letu uspešni pri prodaji zemljišč, je interes za nakupe, kot kaže, še vedno velik. »To kaže, da v naši regiji manjka zemljišč za poslovno gradnjo, in upam, da nam bo v tej smeri znala prisluhniti tudi država s svojimi soglasodajalci,« pravi sogovornik, ki je z lanskoletnim poslovanjem zadovoljen. »Leto smo zaključili z dobičkom več kot en milijon evrov, ki je šel v celoti v pokrivanje kumulativne izgube iz preteklih let. Na podlagi projekcij poslovodstva in nadzornega sveta družbe je podobno poslovanje predvideno tudi za leto 2021.«

V minulih mesecih jim je uspelo skorajda že v celoti poplačati dolg poslovne cone, ki je še pred dobrim letom znašal skoraj pet milijonov evrov, danes pa le še tristo tisočakov. »Do junija letos imamo iz naslova že podpisanih pogodb že planiranih tristo tisoč evrov, s katerimi bomo poplačali celoten kredit do Družbe za upravljanje terjatev bank. Drugih dolgov poslovna cona nima,« je še dodal Romšak, ki poudarja, da so bili vsi krediti namenjeni za gradnjo infrastrukture v poslovni coni.

V coni trenutno deluje 85 podjetij z okoli 4500 zaposlenimi. Prostora za širitev je še za 12 gradbenih parcel, ki pa trenutno še niso komunalno opremljene niti nimajo okoljevarstvenega soglasja. »Vrnitev vsaj nekaterih v zazidljivi del bo naša glavna naloga, saj je interes domačih in tujih podjetij za prihod v cono res veliko,« še dodaja Romšak, ki pozitivne odzive dobiva tudi od podjetij, ki so že v coni. V zadnjih desetih letih sta namreč cono zapustili le dve podjetji, obe zaradi likvidnostnih težav, sicer pa zaznavajo interes lastnikov po širitvi. »Prav zato je naša želja po širjenju poslovne cone zelo velika. Tudi z vodiškim županom smo že imeli sestanek o tem, da bi se cona morebiti širila na območje Vodic, s čimer se, ob izpolnitvi določenih pogojev, strinjata tudi nadzorni svet družbe in občinsko vodstvo,« zaključuje Romšak.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 22. junij 2012 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 22. junij 2012, št. 50

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 23. oktober 2007 / 07:00

Svetniki SD kritično o vodenju sej

Kranj - Kranjski mestni svetniki iz vrst SD so včeraj sklicali novinarsko konferenco, na kateri so opozorili na zadnjo sejo mestnega sveta. Aleksander Ravnikar je menil, d...

Slovenija / torek, 23. oktober 2007 / 07:00

V drugi krog Peterle in Türk

Prvi krog volitev je končan, predsednika republike Slovenije pa bomo dobili šele po 11. novembru, ko se bosta za ta položaj potegovala Lojze Peterle in Danilo Türk.

Zanimivosti / torek, 23. oktober 2007 / 07:00

V Komendi bodo živeli zdravo

Občina bo skupaj z območnim zavodom za zdravstveno varstvo v naslednjih mesecih izvedla projekt Živimo zdravo.

Železniki / torek, 23. oktober 2007 / 07:00

Za večjo poplavno varnost

Odbor prebivalcev naselja Na Plavžu za nujno samopomoč zahteva zagotovitev poplavne varnosti, nasprotuje pa gradnji obvoznice skozi Železnike po predlaganem načrtu.

Kronika / torek, 23. oktober 2007 / 07:00

Nov helikopter za nadzor meje

Letalska policijska enota na Brniku ima odslej na uporabo dva sodobno opremljena helikopterja za nadzor šengenske meje.