Žiga je izdelovanje natikačev tako prevzelo, da ga kolegi malo v šali in malo zares v zadnjem obdobju pogosto kličejo kar opankar. / Foto: Gorazd Kavčič

Kot bi hodil bos po plaži

Žiga Omahen izdeluje posebne natikače, pri katerih na zgornjo stran podplata aplicira kamenčke. V raziskovalni nalogi je Radovljičan, ki končuje študij na Zdravstveni fakulteti, dokazal, da je njihov vpliv na noge in počutje uporabnika blagodejen in zdravilen.

Žiga Omahen, 23-letnik iz Radovljice, to pomlad na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani končuje študij ortotike in protetike. Zaključuje ga z izdelavo raziskovalne naloge, v kateri združuje teoretično znanje in praktične izkušnje. Žiga namreč izdeluje posebne natikače, pri katerih na podplat aplicira kamenčke. V raziskovalni nalogi je dokazal, da je njihov vpliv na noge in počutje uporabnika blagodejen in zdravilen.

Reden gost v mavčarni

Za študijsko smer, ki v splošni javnosti ni zelo dobro znana, se je Žiga odločil, ker je kot pogosto poškodovani mladi športnik ničkolikokrat opazoval zdravstvene delavce v mavčarni jeseniške bolnišnice, ko so nameščali mavčne obloge na njegove poškodovane roke in noge. »Izbire študija nikoli nisem obžaloval,« pravi, »nasprotno, navdušen sem nad možnostmi, ki so se mi odpirale, ter znanji in izkušnjami, ki sem jih pridobil, tudi na mednarodnih izmenjavah v tujini.«

Občutek s plaže

Prav v tujini, na letališču v Benetkah, je srečal tudi Aljaža Pazlarja z Bleda, ki si je pred nekaj leti izmislil edinstvene natikače – površina, na katero damo stopalo, je posuta z drobnimi kamenčki, kar omogoča občutek, kot da hodimo po pesku. »Ideja se mi je zdela odlična: greš na kavo s kolegom in imaš občutek, da se sprehajaš po rečnem bregu ali celo po plaži. Takoj sem se pridružil Aljaževemu projektu, ki je ime dobil po njegovem pasjem prijatelju Zakiju, s katerim se je Aljaž bos sprehajal ob Savi in tam dobil idejo o obuvalu, kakršnega si ni izmislil še nihče pred njim,« je svoje navdušenje pojasnil Žiga.

Najprej za prijatelje

Pa sta se lotila izdelave natikačev, spraševala čevljarje, testirala materiale in na koncu izdelala nekaj, kar jima je bilo všeč. Natikače, na spodnji strani izdelane iz gume, s paščki iz usnja in na notranji strani podplata posute z drobnimi kamenčki nepravilnih oblik. Najprej sta jih prodajala prijateljem in znancem, nato se je glas o zanimivi obutvi širil, z njim pa tudi proizvodnja. Zdaj jih izdelata in prodata dobrih sto na leto, načrtujeta, da jih bosta še več. »Prodaja se veča, zanimanje je veliko, vsak, ki jih obuje, pa pravi, da se mu zdijo simpatični in zanimivi,« je z odzivom svojih strank zadovoljen Žiga.

Tudi zato, ker je v svoji raziskovalni nalogi potrdil svojo hipotezo, ta pa je bila, da uporaba natikačev s kamenčki zmanjšuje prag zaznavanja bolečin v nogah, saj stopala masira in tako spodbuja prekrvavitev v njih.

»Natikači s kamenčki so nekakšen nadomestek za boso hojo, prav bosa hoja pa je najbolj zdrava. Danes je so med ženskami priljubljeni čevlji z visokimi petami, pri čemer se lahko poškodujejo stopala. Po drugi strani pa je pogosta tudi uporaba obuval z zelo mehkim, prožnim podplatom. Ta na začetku težave s stopali umirjajo, potem pa se pogosto stanje le še poslabša.«

Ročno in okolju prijazno

Podjetni Žiga Omahen zdaj natikače izdeluje v lastni domači delavnici. Vsi so narejeni ročno, materiali, ki jih uporablja pri delu, so okolju prijazni in ekološkega izvora. Plastike v njegovi delavnici ni, zatrjuje. Je pa res, da je zaradi tega cena nekaj višja. Za zdaj so nad njimi najbolj navdušene pripadnice ženskega spola, še pove mojster, ki ga zadnje čase kolegi kličejo tudi kar opankar ali #OPANKAR v jeziku, ki ga v elektronski komunikaciji največkrat uporabljajo mladi. »Malo zato, ker jim je mar za zdravje, nekaj zato, ker imajo rade zanimivo obutev, pa tudi, ker imajo zaradi visokih pet pogosto boleče noge.«

Ampak prepričan je, da se bo zanimanje za natikače Zakistar, ko bodo ljudje to telesu in naravi prijazno obutev spoznali, še veliko večje. Kajti, kot pravi Žiga Omahen – in ve, kaj govori: vse izhaja iz stopal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 17. maj 2019 / 20:55

Bliža se DM tek

Ljubljana – V soboto, 25. maja, bo v Ljubljani 14. DM tek za ženske, ki bo tudi dobrodelno obarvan. Prijavite se lahko še do jutri, 18. maja.

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / petek, 24. september 2021 / 16:41

Po poteh Julian Alps Trail Run

Ta konec tedna bo v Kranjski Gori tekaška prireditev Julian Alps Trail. Zaradi prireditve bo v soboto, 25. septembra, med 12. in 16. uro zaprta kolesarska steza med Mojstrano in Gozdom - Martuljkom.

Gorenjska / petek, 24. september 2021 / 11:07

Spremembe pri PCT-pogoju

PCT-pogoj ne bo več potreben za delavce na domu in na odprtih delih bencinskih črpalk. Tudi zaščitne maske pri športni vadbi ne bodo več obvezne, če oseba izpolnjuje PCT-pogoj.

Nasveti / petek, 24. september 2021 / 11:05

Dokumentarni film Covid-19

V želji, da bi prispevali k odločitvi čim večjega števila posameznikov za cepljenje, je bil posnet dokumentarni film Covid-19, ki odstira osebne zgodbe posameznikov in ozavešča o pomembnosti cepljenja...

Gorenjska / petek, 24. september 2021 / 10:32

V četrtek potrdili 941 okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – V četrtek so opravili 5471 PCR-testov in potrdili 941 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo 17,2 odstotka testov. Po oc...

Kultura / petek, 24. september 2021 / 10:27

Nagrada za Jato

Uprizoritev v javnem prostoru Jata izkušenih ptic v produkciji Ajde Tomazin in zavoda Odprti predali je na nedavnem desetem bienalu slovenske sodobne plesne umetnosti Gibanica prejela nagrado občinstv...