Premikanje ure se jim ne zdi smiselno
V nedeljo smo ob drugi uri zjutraj urne kazalce prestavili na tretjo uro, s čimer smo prešli na poletni čas. Sogovorniki so nam zaupali, ali premikanje ure vpliva na njihovo delovanje in ali se jim zdi prehajanje med zimskim in poletnim časom smiselno.
Kranj – Mateja Matoh Vozelj iz Cegelnice pravi, da premikanje ure nanjo nima vpliva. »Ne moti me, pravzaprav mi je vseeno, da smo imeli v nedeljo uro manj, zaradi tega nisem nič težje vstala iz postelje. Sicer se premik morda občuti le tisti dan, potem se privadimo na nov ritem in delujemo običajno,« je dejala in dodala: »Če bi lahko izbirala, bi raje izbrala poletni čas, ker je dan daljši.« Tudi Davida Pogačnika s Prebačevega premikanje ure ne moti niti nima vpliva na njegovo delovanje. »Sem pa prepričan, da prehajanje med zimskim in poletnim časom nima pravega smisla, zato bi bilo bolje, da bi se dogovorili za ustaljen čas. Podpiram poletnega, ker je razmerje med dnevom in nočjo bolj enakovredno,« je povedal Pogačnik. Ura manj pa je povzročila zmedo Jani Uršič iz Kranja. »Ni mi všeč, da sem bila prikrajšana za uro spanja, težko se bom privadila na nov čas. Na splošno mislim, da premikanje ure povzroča le zmedo, zato bi bilo najbolje, da vzpostavimo enoten čas. Zavoljo vstajanja mi je bolj všeč zimski čas,« je pojasnila Uršičeva.
Stanka Uhernik iz Lahovč pa pravi, da je premikanje ure tradicija, ki smo se je navadili. »Danes so ure večinoma digitalne in se same premikajo. Včasih smo morali pri vsaki uri ročno vrteti kazalce, zato je bilo nekoliko težje, ko si zjutraj pogledal na uro in bil v zmoti o pravem času,« je dejala in dodala: »Ker sem upokojenka, čas nedvomno ni moj gospodar. Neprijetno je morda tistim, ki morajo v službo ali šolo. Smo pa ljudje prilagodljivi, zato časovne spremembe hitro sprejmemo in se navadimo na nov ritem. Dokaz so tudi potovanja v države, kjer imajo časovni zamik, nekje tudi mnogo več kot le eno uro. Prvi dan smo zmedeni, potem pa ne tarnamo več. Zdi se mi, da je enako s prehajanjem med zimskim in poletnim časom, prvi dan je težko, potem pa gre.«
»Premikanje ure zmede ljudi, predvsem prehod na poletni čas, ko imamo eno uro manj, in še dobro, da jo prestavijo na nedeljo in ne na delovni dan. Ne vpliva le na spanje, temveč tudi na prehranjevanje in celoten dnevni ritem. Nekaj dni zato zagotovo potrebujemo, da se navadimo. Premik na zimski čas je vseeno nekoliko lažji, ker imamo uro več,« je dejala Staša Lotrič iz Lahovč in nadaljevala: »Mislim, da bi bilo pametno premikanje ure čim prej ukiniti. Vem, da so o tem že razpravljali v Evropski uniji, a očitno se še niso dogovorili. Hkrati menim, da bi moral biti čas enotno določen za celo Evropo in ne prepuščeno državam članicam, da se same odločijo. Meni je ljubše, če je dan čim daljši in noč čim krajša, zato podpiram poletni čas.«