Medena zgodba
Izobraževalno informativni paviljon na svojevrsten način prikazuje čebelarstvo in medene izdelke.
Lukovica – Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) je minuli teden odprla paviljon Medena zgodba. Gre za poseben prevozni čebelnjak, namenjen izobraževanju, predstavitvi in promociji slovenskega čebelarstva ter medenih izdelkov. »Opremljen je z najsodobnejšo video in zvočno tehniko. V čebelji svet nas popelje s pomočjo vida, vonja, tipa in na koncu tudi okusa,« so sporočili s ČZS.
Polovico notranjosti paviljona so namenili predstavitvi čebeljih panjev in tehnologiji pridelave medu. V panjih so prikazane čebele s posebnimi video vsebinami, ki so nameščene v satih. Predstavljena sta točenje in skladiščenje medu. Drugi del paviljona je namenjen predstavitvi čebeljih pridelkov. Med je možno poskusiti na posebni degustacijskii postaji. Zanimiva je tudi zunanjost paviljona. »Poleg medene postaje so nameščene tablice, na katerih so predstavljene vrste medu, čebelji pridelki, avtohtona Kranjska čebela in pomemben segment našega čebelarstva – apiterapija. Na drugi strani paviljona so na časovnem traku poudarki o zgodovini čebelarstva,« so pojasnili. Ponoči poseben osvetlitveni ambient poudari medene kapljice v satju, nameščene na zunanjosti paviljona.
V želji, da bo obiskal številne prireditve v Sloveniji in tudi v tujini, sta paviljon z rezanjem traku simbolično predala namenu predsednik ČZS Boštjan Noč in kmetijski minister Jože Podgoršek. »Prepričan sem, da bo paviljon prava medena zgodba in da bodo ljudje lahko spoznali čebelarstvo v pravem pomenu besede,« je dejal Noč, ki je dal idejo za paviljon in je tudi sodeloval v delovni skupini pod vodstvom Aleša Bozovičarja, ki je uresničila projekt. Minister je poudaril, da bo paviljon pripomogel k promociji in prepoznavnosti slovenskega čebelarstva. Prepričan je, da bo služil za izobraževanje vseh starostnih skupin, od najmlajših dalje, in da bodo obiskovalci začutili pomen ohranjanja narave, da bodo čebele preživele tudi v sodobnem času.