Prestar (1761), Narodna galerija Ljubljana

Slikar Bergant

V Narodni galeriji so na ogled dela baročnega slikarja Fortunata Berganta (1721–1769).

Ljubljana – Aktualna občasna razstava slikarskih del Fortunata Berganta, ki bo v Narodni galeriji na ogled do konca maja, sovpada s tristoletnico slikarjevega rojstva – rodil se je 9. julija 1721 v Mekinjah pri Kamniku. Postavitev – avtorica razstave in spremnih besedil je Katra Meke, strokovni sodelavec pa Ferdinand Šerbelj – obsega več kot štirideset del Fortunata Berganta in njegovih sodobnikov ter predstavlja nove ugotovitve, čeprav umetnikovo življenje in nekatera dela še danes ostajajo zavita v tančico skrivnosti.

Med razstavljenimi deli so nekatera nova oziroma ponovno odkrita dela, ki jih je Narodni galeriji uspelo pridobiti v zadnjem času. Izgubljenima in pred leti znova odkritima slikama Ptičar in Prestar so tako pridružili tudi nedavno pridobljen portret patra Gabrijela Schwizna, ki se je v Ljubljano vrnil iz Kanade.

Slikar Fortunat Bergant sicer poleg Valentina Metzingerja, Franca Jelovška in Antona Cebeja velja za enega od glavnih predstavnikov slovenskega baročnega slikarstva. V primerjavi z drugimi našimi baročnimi slikarji pa je Bergant razvil najbolj samosvoj in povečini zlahka prepoznaven slikarski slog.

Njegove podobe Marij z detetom poosebljajo materinsko ljubezen in z milino ter nežnostjo nagovarjajo najgloblja čustva občinstva. S podobami svetnikov se je Bergant znal približati čustvom preprostega in bogaboječega baročnega človeka. Z obvladovanjem psihološke poglobljenosti in s tehnično brezhibno naslikanimi oblačili pa je prepričal tudi najzahtevnejše kranjske plemiške odličnike. Del razstave predstavlja tudi obsežno restavratorsko-konservatorsko delo, ki so ga opravili strokovnjaki Narodne galerije v sodelovanju s sorodnimi institucijami.

Fortunat Bergant je z novo razstavo – zadnja velika razstava o njegovem delu in življenju je bila pred sedemdesetimi leti – predstavljen v luči njegovega časa, predvsem z vidika vplivov domačega in tujega okolja, naročnikov in priložnosti, ki so krojili kariero kranjskega umetnika.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 7. februar 2011 / 07:00

Ljubezen ti da krila

Znane obraze smo povprašali, kaj jim pomeni valentinovo in kako ga bodo preživeli.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 22. oktober 2007 / 07:00

Boris Margeta že na tretjih OI

Kranj - Slovenski mednarodni vaterpolski sodnik, Kranjčan Boris Margeta, ki ima – poleg sojenja na številnih svetovnih in evropskih prvenstvih in ligah prvakov - za seboj...

Šport / ponedeljek, 22. oktober 2007 / 07:00

Prvo ime je Sergej Učakar

Bled - Slovenski mini golfisti so s finalom absolutnega državnega prvenstva zaključili že 11. sezono organiziranega tekmovanja v mini golfu pri nas. Liga za Pokal Slovenije je po...

Zanimivosti / ponedeljek, 22. oktober 2007 / 07:00

Vse več mladih duševnih bolnikov

Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja 10. oktobru je bil dan odprtih vrat v enotah Šent´k Kranj in ŠentGor Radovljica.

Slovenija / ponedeljek, 22. oktober 2007 / 07:00

Konec tedna na prve tekme

Čeprav so imeli nekaj težav z vremenom, so naši alpski smučarji in smučarke pred prvimi nastopi zatrdili, da so dobro pripravljeni. Več težav imajo v vodstvu reprezentanc, saj še niso našli novega gen...

Zanimivosti / ponedeljek, 22. oktober 2007 / 07:00

Prvi sneg

Sneg je rahlo pobelil Zgornjesavsko dolino in povzročil veliko veselja predvsem pri otrocih. Posnetek je nastal v nedeljo v Kranjski Gori.