Uvedba socialne kapice
Kranj – Vlada je na seji prejšnji teden začela obravnavo predloga zakona o debirokratizaciji, nadaljevala pa jo bo predvidoma na seji ta teden. Zakon med drugim predvideva uvedbo socialne kapice pri meji šest tisoč evrov bruto. To pomeni, da bi pri plačah, ki presegajo to mejo, delavci plačali največ 1326 evrov in delodajalci največ 966 evrov prispevkov za socialno varnost, za razliko nad mejo šest tisoč evrov pa bi bili plačila prispevkov oproščeni. Po podatkih finančne uprave je v Sloveniji nekaj manj kot 17 tisoč davčnih zavezancev, ki prejemajo mesečno več kot šest tisoč evrov bruto plače.
Gospodarske organizacije, ki sodelujejo v okviru Gospodarskega kroga (Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje Manager, SBC – Klub slovenskih podjetnikov in AmCham Slovenija) podpirajo uvedbo socialne oziroma razvojne kapice, saj so prepričane, da bo Slovenija s tem postala privlačnejša za vrhunske kadre. Predlagajo tudi, da bi prag razvojne kapice postopoma v nekaj letih znižali na 2,5-kratnik povprečne plače v državi, to je na mejo okrog 4600 evrov bruto.
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije v nasprotju z gospodarstveniki menijo, da uvedba socialne kapice ne bo prinesla pozitivnih in razvojnih učinkov in da bo le povzročila izpad prihodkov v javni blagajni, po njihovi oceni od 150 do 250 milijonov evrov. Socialna kapica bo po mnenju sindikata razbremenila le vodilne z najvišjimi plačami v podjetjih, ne pa kadra, ki največ prispeva k razvoju gospodarstva.