V načrtu nov izolacijski oddelek
Minister za zdravje Janez Poklukar je obiskal Kliniko Golnik, eno najbolj obremenjenih bolnišnic v času epidemije. Z direktorjem Alešem Rozmanom sta govorila tudi o izzivih, pred katerimi je klinika, kot sta zagotavljanje kadra in ustreznih prostorov. Predvidena je gradnja izolacijskega oddelka.
Na nivoju Osnovnega zdravstva Gorenjske pričakujejo pošiljko cepiva AstraZenece v sredini tedna in začeli bodo cepiti zaposlene v vzgoji in izobraževanju. Če bo cepiva dovolj (odvisno je tudi od števila prijav), bodo cepili vse zaposlene, ki to želijo, sicer pa bodo imeli prednost starejši od petdeset let.
Golnik – Minister Janez Poklukar je na sobotnem delovnem obisku Klinike Golnik povedal, da je predvidena nova investicija, izolacijski oddelek, ki naj bi bil končan do konca leta 2023. »Narejena je že projektna naloga za izolacijski oddelek, ki bo imel pet etaž, skupaj skoraj devet tisoč kvadratnih metrov uporabnih površin,« je pojasnil minister. Za projekt, ki je v postopku pridobivanja vse potrebne dokumentacije, pričakujejo 25 milijonov evrov kohezijskih sredstev. Direktor Klinike Aleš Rozman je povedal, da v obstoječi stavbi prostora za izolacijski oddelek nimajo, saj so že sedaj primorani določene aparature imeti na hodniku. Najprej so načrtovali obnovo stare stavbe, vendar je ta v tako slabem statičnem stanju, da sta cenejša njeno rušenje in novogradnja izolacijskega oddelka. »Izolacijski oddelek bo ključnega pomena, saj je velika večina naših pulmoloških bolnikov v zimskem času podvržena takim ali drugačnim okužbam,« je pojasnil Rozman. V njem bodo uredili sodoben mikrolaboratorij za tuberkulozo. Prav tako bodo vzpostavili oddelke za izolacijo, ki jih bo mogoče uporabljati za izbruhe covida-19 ali gripe.
Minister Poklukar je poudaril, da gre za eno od bolnišnic, ki ves čas epidemije nosi glavno breme, in se zahvalil vsem zaposlenim. Aleša Rozmana je povabil k vodenju zdravstvenega sveta, ki bo imenovan v teh dneh.
Direktor Klinike Golnik Aleš Rozman je povedal, da se je vodstvo bolnišnice v pogovoru z ministrom dotaknilo njenega poslovanja, skupaj so pregledali načrte za prihodnost, realiziran program in trenutno delo. »Minister kaže dobro razumevanje, poznavanje zdravstvenega sistema in ima razvojno naravnano miselnost. Tu ne gre samo za razvoj posameznih bolnišnic, ampak sistema kot celote, ki bo prijazen uporabniku, bolniku in nas bo tudi informacijsko popeljal na novo stopnjo razvoja, če bodo vsi ti načrti, o katerih govorimo, tudi izvedeni. Veselimo se tega, da bi sistem spremenili tudi na ta način, da bo ostajal zanimiv za poklice v zdravstvu, tako za medicinske sestre kot zdravnike, da bo nudil možnost razvoja in strokovnega napredka, česar bodo deležni predvsem uporabniki, bolniki tako na nivoju kvalitetnejših in varnejših storitev kot čakalnih vrst. Imamo veliko upanje za prihodnost,« je sklenil direktor Rozman.
Začetek cepljenja šolnikov na Gorenjskem
Kot je poudaril minister Poklukar, so v zajezitvi epidemije ključni preventivni ukrepi, kot so nošnja mask, razkuževanje, razdalja in prezračevanje. Poseben pomen ima cepljenje. »Zato prošnja vsem, da se na podlagi strokovnih mnenj, ki so nedvoumna, izkušenj iz preteklosti in tudi sedanje epidemije v največji možni meri odločimo za cepljenje in vsi skupaj pripomoremo k temu, da bodo šole odprte, da bodo odprti vsi segmenti gospodarstva in družbe.«
Ta teden začenjajo cepljenje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Strokovni direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG) Aleksander Stepanović je povedal, da na nivoju OZG pričakujejo pošiljko cepiva AstraZenece v sredini tega tedna in začnejo cepiti tudi to skupino. »Če bo cepiva dovolj (odvisno je tudi od števila prijav), bomo cepili vse zaposlene, ki to želijo, sicer bodo imeli prednost starejši od petdeset let,« je pojasnil Stepanović.
Direktor NIJZ Milan Krek pa je pred dnevi pojasnil, da so najstarejši večinoma precepljeni, zato je v starostni skupini nad osemdeset let zdaj manj okužb. Večja je obolevnost med delovno aktivnimi ljudmi, skrbi tudi starostna skupina od 65 do 74 let. »V naslednjih tednih bo tudi ta skupina precepljena. Morda bomo imeli do konca meseca precepljene najbolj rizične skupine, kar bo zelo dobro,« je dejal Krek.
Novo cepivo tik pred odobritvijo?
Predvidoma v četrtek lahko pričakujemo pozitivno mnenje Evropske agencije za zdravila za cepivo družbe Johnson & Johnson, je včeraj napovedal prof. dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani. V Sloveniji bi bilo lahko to cepivo v mesecu dni. V tekočem pregledu na Evropski agenciji za zdravila je še nekaj cepiv.
Aktualne razmere, potrjen tudi brazilski sev
Vodja strokovne skupine na ministrstvu za zdravje Mateja Logar je včeraj povedala, da se na žalost epidemiološko stanje v državi ne izboljšuje tako hitro, kot bi si želeli. Zato kakšnega večjega sproščanja ukrepov ta teden še ne gre pričakovati. Na ravni države smo še vedno v oranžni fazi, izjema, ki sicer velja za rumeno fazo, je včerajšnje odprtje srednjih šol tudi za dijake prvih treh letnikov, ki bodo v razredih izmenjaje, ter odprtje gostinskih teras v jugovzhodni in posavski regiji zaradi ugodnejših razmer.
V nedeljo so po 1681 opravljenih PCR-testih potrdili 210 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih izvidov je bil 12,5-odstoten. V soboto je bil ta delež 13,7-odstoten. Umrlo je šest covidnih bolnikov. Hospitaliziranih je bilo včeraj 527 covidnih bolnikov, kar je 29 več kot v soboto, ko je število prvič od jeseni lani padlo pod petsto. V intenzivni negi jih je bilo 91. Odkrili so tudi prve primere brazilske različice koronavirusa, za zdaj pri treh ljudeh znotraj družine na območju Maribora.