Gorenjska in rak
Pri moških je bil po zadnjih analiziranih podatkih na prvem mestu rak prostate, pri ženskah pa kožni rak (brez malignega melanoma).
Že vrsto let je v Sloveniji prvi teden v marcu posvečen Tednu boja proti raku. Podatke za Gorenjsko so zbrali na območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Kranj, hkrati so opozorili na posebnosti, ki jih je na področje raka prineslo s covidom-19 zaznamovano leto 2020: »V Sloveniji in na Gorenjskem je iz leta v leto število novih primerov raka naraščalo, v letu 2020 pa ni bilo tako. Čeprav je to na prvi pogled videti ugodno, na žalost pomeni, da bomo zaradi težav z dostopnostjo do zdravstvenega sistema, strahu pred okužbo in nekajmesečne prekinitve delovanja presejalnih programov te rake odkrili kasneje, v bolj napredovalih stadijih.«
Pri moških je rak že nekaj let vodilni vzrok smrti
Podatki o razširjenosti raka se v Sloveniji zbirajo v Registru raka RS. Zaradi zahtevnosti zbiranja, preverjanja in analize podatkov do njihove končne objave traja od dve do tri leta. Tako so zadnji dokončni podatki dostopni za leto 2017.
Prim. Alenka Hafner, dr. med., in Darja Zupan z območne enote NIJZ Kranj sta povedali, da je bilo leta 2017 na Gorenjskem na novo odkritih 1568 rakov, od tega 849 pri moških in 719 pri ženskah. Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila na Gorenjskem pri obeh spolih višja kot v Sloveniji. Med novoodkritimi raki so prevladovali kožni rak (brez malignega melanoma), rak prostate, pljuč, dojke ter rak debelega črevesa in danke – teh pet vrst je predstavljalo kar 58,9 odstotka vseh novih primerov raka. Pri moških je bil na prvem mestu rak prostate, pri ženskah pa kožni rak (brez malignega melanoma). Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje.
V letu 2017 je bil rak na Gorenjskem vzrok smrti 661 oseb, med njimi je bilo 365 moških in 296 žensk. Umrljivost zaradi raka je bila tega leta na Gorenjskem višja kot v Sloveniji. Rak z 32,4 odstotka vseh smrti je bil na Gorenjskem drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških pa je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je leta 2017 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali pljučni rak, rak debelega črevesa in danke, rak trebušne slinavke, rak prostate in rak dojke.
Presejalni programi
Petletno preživetje v Sloveniji za vse vrste raka razen nemelanomskega kožnega raka je bilo v obdobju od 2013 do 2017 za moške 56,7 odstotka, za ženske je presegalo šestdeset odstotkov. Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene ozaveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.
Na Gorenjskem potekajo vsi trije presejalni programi: program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu Zora, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki Svit ter državni presejalni program za raka dojk Dora.
Cepljenje proti HPV
Rak materničnega vratu je poseben med raki – s cepljenjem proti humanim papilomavirusom in z redno udeležbo žensk v programu Zora lahko preprečimo skoraj vsak nov primer. Na Gorenjskem je cepljenih 56,5 odstotka šestošolk, na ravni države 58,5 odstotka. Cilj Svetovne zdravstvene organizacije je do leta 2030 doseči 90-odstotno precepljenost deklic. Pregledanost v programu Zora je na Gorenjskem 69,4-odstotna, na ravni države pa 69,6-odstotna.