Konec tedna informativni dnevi
V srednjih šolah v gorenjski regiji je za 2091 učencev, ki zaključujejo osnovno šolo, na voljo 2560 razpisanih mest.
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je sredi januarja objavilo razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za prihodnje šolsko leto. Osnovno šolo v letošnjem šolskem letu zaključuje 19.191 učenk in učencev (lani 18.053), ki bodo lahko kandidirali na skupno 24.108 (lani 23.782) vpisnih mest na srednjih šolah. Za srednje strokovno izobraževanje je na voljo štirideset odstotkov vpisnih mest, za gimnazije trideset, za srednje poklicno izobraževanje 28 in za nižje poklicno izobraževanje dva odstotka. V razpisu prostih mest za novince v vzgojnem programu dijaških domov pa je za novo šolsko leto predvidenih skupaj 2186 mest.
V programih splošnih gimnazij je prihodnjim dijakom na voljo 5762 mest, od tega 420 v zasebnih šolah, v programih strokovnih gimnazij pa je razpisanih 1418 mest. V programih srednjega strokovnega izobraževanja bo novincem na voljo 9600 mest, v programih srednjega poklicnega izobraževanja enako kot lani 6672 mest in v programih nižjega poklicnega izobraževanja prav tako kot lani 656 mest. Za programe poklicnega tečaja je razpisanih 272 vpisnih mest, za maturitetni tečaj pa 432 v javnih šolah in 36 mest v zasebnih. "Priprava razpisa za vpis je tako kot vsako leto temeljila na analizi mreže šol, stališčih socialnih partnerjev in pobudah gospodarstva ter demografske projekcije," so ob tem pojasnili na ministrstvu za izobraževanje. Tako bodo posamezne srednje šole v novem šolskem letu začele izvajati tudi nekatere nove programe. V gorenjskih srednjih šolah bosta na voljo dva nova programa – kozmetični tehnik na Srednji gostinski in turistični šoli Radovljica ter športni oddelek na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju.
Tudi v prihodnjem šolskem letu se bodo dijaki v nekaterih izobraževalnih programih na določenih šolah lahko izobraževali v vajeniški obliki, in sicer po novem v 14 izobraževalnih programih. V vajeniški obliki se bo namreč mogoče izobraževati še v programih avtoserviser in avtokaroserist, med drugim tudi v Šolskem centru Škofja Loka. Delodajalce, pri katerih so na voljo vajeniška učna mesta, lahko kandidati najdejo na spletni strani ministrstva in na povezavi www.mojaizbira.si, seznam delodajalcev pa bodo še dopolnjevali. Kandidati, ki se želijo izobraževati na šolah z vajeniško obliko izobraževanja, izpolnijo enako prijavnico kot vsi kandidati za vpis v srednjo šolo. Pri navedbi programa pa morajo pripisati informacijo, da gre za vajeniško obliko, opozarjajo na ministrstvu. "Prijavni in vpisni postopek v izobraževalni program, ki se bo izvajal tudi v vajeniški obliki, je povsem enak kot prijavno-vpisni postopek v izobraževalni program, ki se bo izvajal v redni šolski obliki. Roki, določeni z rokovnikom za vpis v srednje šole, veljalo za vse kandidate, ki se prijavljajo na vpis ne glede na različno izvedbo izobraževalnega programa."
Podrobnejša pojasnila o vpisu in izobraževanju ter druge informacije bodo prihodnji srednješolci lahko dobili na informativnih dnevih, ki jih bodo šole predvidoma pripravile v petek, 12. februarja, ob 9. in 15. uri ter v soboto, 13. februarja, ob 9. uri, a letos zgolj v virtualni obliki. Kot opozarjajo na ministrstvu, glede na epidemiološko situacijo v tem šolskem letu izvedba informativnih dnevov na šolah ne bo mogoča, zato bodo šole svoje predstavitve izvedle na virtualni način po spletu. "Vsem kandidatom svetujemo, da si podrobno pogledajo spletne strani šol, v katere se želijo vpisati oziroma jih zanimajo," so poudarili in dodali, da je na njihovi spletni strani objavljen tudi seznam vseh srednjih šol skupaj s seznamom izobraževalnih programov, ki jih izvajajo, vključno s povezavami do spletnih strani šol.