Odprte trgovine z oblačili, obutvijo, tehničnimi izdelki
Ponovno so lahko odprti trgovski in storitveni lokali s površino do štiristo kvadratnih metrov, pogoj pa je, da se zaposleni enkrat na teden testirajo. V nekaterih dejavnostih, kot denimo za obisk kozmetičarke, pa mora negativni test imeti tudi stranka.
Še vedno v veljavi ostajajo omejitve zbiranja, gibanja v nočnem času in prehajanja med regijami, prehajanje med občinami znotraj regije pa je dovoljeno le zaradi športnih aktivnosti.
Kranj – Od sobote so v vsej državi lahko odprte nekatere dodatne dejavnosti. Med drugim so vrata lahko odprle prodajalne s površino do štiristo kvadratnih metrov, ne glede na vrsto blaga, torej tudi z oblačili, obutvijo, tehničnimi izdelki ... Prav tako so spet lahko odprte servisne delavnice, manjše od štiristo kvadratnih metrov, dovoljene so tudi storitve izdelave, vzdrževanja in montaže.
A v teh dejavnostih se bodo zaposleni enkrat tedensko morali testirati, bodisi s hitrimi antigenskimi ali PCR-testi. Če bodo želeli opravljati delo, bo test moral biti negativen.
Redno tedensko testiranje bo obvezno tudi za zaposlene v tistih prodajalnah, ki so bile lahko odprte že doslej, ta obveznost zanje začne veljati v petek. Gre za trgovine z živili, blagom za osebno nego, kmetijskimi pridelki, medicinskimi pripomočki, otroške trgovine ... Za kupce testiranje ni obvezno.
Vlada je ponovno dovolila tudi storitve nepremičninskega posredovanja, kozmetične dejavnosti, pedikuro, dejavnosti salonov za nego telesa, inštrukcije, jezikovne šole, strokovne delavnice in storitve salonov za nego živali. Vendar pa morajo pri teh dejavnostih negativen test, ki ni starejši od 24 ur, predložiti tudi potrošniki.
Ob tem pa je v soboto večina prodajaln še ostala zaprtih, saj zaposleni testiranj niso mogli opraviti čez noč. Kako organizirati testiranje tako za zaposlene v šolstvu, zdaj pa še za zaposlene v trgovini, se sprašujejo tudi v zdravstvenih domovih. Medicinska sestra in predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencigar je v nujnem odprtem pismu predsedniku vlade opozorila, da so bili »čez vikend vrženi v organizacijo testiranj in prepuščeni sami sebi«. Tisti, ki se morajo testirati, da gredo lahko na delo, kličejo na vse možne in nemožne telefonske številke zdravstvenih domov po Sloveniji, tudi dežurne in urgentne ambulante, je opozorila, pogovori pa so vse prej kot kratki in prijetni. »Zaposlenih v zdravstveni negi nikoli nihče ne vpraša, ali hočemo, zmoremo ali želimo. Očitno je nepomembno, ali smemo morda tudi mi biti upravičeni do svojega zasebnega življenja, zdravja, družine ali prostega vikenda,« je zapisala.
Na odločitev vlade pa so se odzvali tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, kjer odprtje storitvenih dejavnosti in specializiranih trgovin pozdravljajo, vendar pa ostro nasprotujejo testiranju strank v posameznih dejavnostih.
Cepljenje s cepivom AstraZenece
Danes naj bi začeli cepiti tudi s cepivom AstraZenece, prva pošiljka z 9600 odmerki je v Slovenijo prišla v soboto. Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ je priporočila, da se cepivo uporablja pri osebah, mlajših od 65 let. Kljub temu pa naj bi z njim cepili nepokretne osebe na domu ne glede na njihovo starost, saj je to cepivo bolj stabilno, mogoče ga je hraniti v običajnih hladilnikih do šest mesecev in omogoča transport pripravljenega cepiva do mesta cepljenja.
Brez novih primerov angleške različice
Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete med 480 vzorci, ki so bili odvzeti med 11. in 24. januarjem, ni našel angleške različice koronavirusa. Doslej so angleško različico našli pri treh vzorcih, ki so bili vzeti od 1. do 11. januarja.
Vsa smučišča so lahko odprta
V soboto so se odprla tudi smučišča v vsej državi, a upravljavci naprav morajo zagotoviti hitro testiranje na vstopni točki na smučišče. Če tega ne zagotovijo, je smučanje dovoljeno osebam, ki predložijo negativni test na covid-19, ki ne sme biti starejši od 24 ur.
Maske v šolah še vedno obvezne
Danes so se v vsej državi odprli vrtci, v vse šole pa so se vrnili učenci prve triade. Med starši in zaposlenimi v vrtcih in šolah se pojavljajo vprašanja, kdaj in kje so obvezne zaščitne maske. Maske so še vedno obvezne v vseh zaprtih prostorih, razen za otroke do dopolnjenega šestega leta starosti. Maske niso obvezne za učence, ko so v svojem matičnem oddelku, in za vzgojitelje, pomočnike vzgojiteljev in učitelje do petega razreda, in sicer pri neposrednem opravljanju dela z otroki, je pojasnil glavni šolski inšpektor Simon Slokan. So pa maske še naprej obvezne v skupnih prostorih, kot so hodniki, jedilnica, zbornica, sanitarije. V zvezi s tem je tudi opozoril starše: »Če vaš otrok v šolskem prostoru ne bo nosil maske, ne samo da ga izpostavljate možnosti okužbe, ampak ste lahko tudi odgovorni za prekršek v skladu z Zakonom o nalezljivih boleznih.« Inšpektorat sicer pri dosedanjih nadzorih ni odkril večjih odstopanj, šole in vrtci spoštujejo vsa priporočila in ukrepe za zajezitev okužb, je dodal glavni inšpektor.
Smo tik pred oranžno fazo
Povprečje novih primerov okužb zadnjih sedmih dni je včeraj znašalo 1011, v bolnišnicah pa je bilo 946 bolnikov. Eden od kriterijev za prehod v oranžno fazo (obe številki morata pasti pod tisoč) in nadaljnje sproščanje ukrepov je torej že izpolnjen. Po napovedi Instituta Jožef Stefan bi oba kriterija lahko dosegli že jutri.
In kaj bi pomenil prehod v oranžno fazo? Po vladnem načrtu sproščanja ukrepov bi to pomenilo, da bi se v šole lahko vrnili vsi osnovnošolci in zaključni letniki srednjih šol po modelu C, na fakultetah bi bili dovoljeni izpiti in seminarji za do deset oseb. Odpravljena bi bila omejitev gibanja na občine in dovoljeno zbiranje do deset oseb.
Vlada bo stanje ponovno presojala jutri, v sredo.