Med epidemijo več dvigov gotovine
V času epidemije covida-19 so se spremenile plačilne navade potrošnikov, a so v drugem valu dokaj podobne tistim v prvem. Izjema je le dvigovanje gotovine iz previdnostnih razlogov, tega pa je bilo v prvem valu več kot v drugem.
Potrošniki v času epidemije obiskujejo bankomate bolj poredko, a so zneski dvigov višji.
Kranj – V Banki Slovenije preučujejo vplive epidemije na potrošnike pri uporabi plačilnih kartic in gotovine. Prva analiza je zajela obdobje prvega vala epidemije, njene rezultate so objavili junija lani, potlej pa so jo razširili še na obdobje drugega vala. Pred kratkim so razširjeno analizo, ki obravnava plačilne navade potrošnikov od lanskega 1. februarja do 31. decembra, predstavili javnosti. Analiza kaže, da so se v času epidemije plačilne navade potrošnikov spremenile, vendar se njihovi vzorci obnašanja iz prvega vala večinoma ponavljajo tudi v drugem valu. Potrošniki v času epidemije obiskujejo bankomate bolj poredko, vendar so zneski dvigov višji. V prvem in drugem valu epidemije je povprečni znesek dviga znašal nekaj manj kot 153 evrov, v obdobju med epidemijama pa 134 evrov. Uporaba plačilnih kartic se je zaradi zaprtja dela gospodarstva zmanjšala, pri tem pa se je poznalo, da so potrošniki pri drugem valu epidemije manj kupovali na zalogo kot pri prvem valu. Povečal se je tudi delež spletnih nakupov – v drugem valu še bolj izrazito kot v prvem.
Največja razlika med prvim in drugim valom epidemije je pri dvigovanju gotovine iz previdnostnih razlogov. Ob prvi razglasitvi epidemije se je povpraševanje po gotovini zelo povečalo, še najbolj v dneh po razglasitvi 12. marca, takrat so potrošniki hiteli v trgovine, da bi si pred zaustavitvijo javnega življenja zagotovili vse potrebne dobrine. Ob drugem valu epidemije v bankah in hranilnicah niso beležili povečanega povpraševanja po gotovini, izjema je bil le čas pred decembrskimi prazniki, ko že praviloma naraste povpraševanje po gotovini, lani pa je k temu dodatno prispevala še sprostitev nekaterih omejevalnih ukrepov.