Uravnotežili so letošnji proračun
V občini Šenčur, kjer sprejemajo dveletni proračun, so na januarski seji potrdili rebalans proračuna za leto 2021.
V razpravi je bilo, kot že večkrat doslej, slišati tudi pomislek o tem, da se povečujejo prihodki od glob za prekrške.
Šenčur – V letu 2020 se vse načrtovane investicije niso zaključile do konca leta, več jih zato z rebalansom prenašajo v leto 2021, nekaj pa je tudi novih. Dodatnega zadolževanja občine ne načrtujejo, kot je bilo to sicer predvideno s sprejetim proračunom za leto 2021. Prihodki se bodo v proračunu povečali v višini 6,5 milijona evrov, odhodki za nekaj manj kot 6,3 milijona. Z novim izračunom je povečana povprečnina, ki jo država namenja občinam, in sicer se je s 533 povečala na 628 evrov, kar za občino Šenčur za to leto pomeni skoraj 5,3 milijona evrov. Poleg tega se v proračun za leto 2021 prenese tudi ostanek prihodkov iz preteklih let.
Pri odhodkih največje povišanje predstavljajo naložbe, poleg tistih, ki jih lani niso končali, tudi nekaj novih. Tako denimo načrtujejo nakup dveh avtomobilov, nakup opreme za Trbojsko jezero, pri novogradnjah povečujejo sredstva na projektu Oskrba s pitno vodo na območju zg. Save – 1. sklop. Iz leta 2020 se prenašajo sredstva za namakalni sistem Žerjavka, v rebalansu načrtujejo sredstva za čistilno napravo Trboje, gradnjo kanalizacije Voklo, cesto v Voklem, zmanjšujejo pa se sredstva za kanalizacijo Prebačevo. Pri investicijskem vzdrževanju pa bo več denarja za gradnjo vodovoda Prebačevo, Voklo, Srednja vas, Voglje in magistralnega vodovoda Tupaliče. Zaradi neizvedenih del v preteklem letu prenašajo v letošnji proračun tudi sredstva za obnovo Blagnetove hiše, drugi del. V rebalans je vključen tudi projekt za obnovo vodohrana Olševek in obnovo vodovoda Adergas, povečujejo tudi sredstva za nakup zemljišč, kjer načrtujejo denar za cestno, športno in družbeno infrastrukturo. Zaradi neizvedenih nakupov zemljišč v letu 2020 sredstva z rebalansom prenašajo v leto 2021.
Svetniki so uravnoteženju proračuna namenili precej razprave. Kot že večkrat doslej je bilo slišati tudi pomislek o tem, da se povečujejo prihodki od glob za prekrške. Na občinski upravi poudarjajo, da ne želijo biti »inkasanti« v prometu, vendar od občanov ter na zborih krajevnih in vaških skupnosti neprestano dobivajo pobude glede varnosti prometa in radarskega nadzora. Kjer so nameščeni radarji, se je promet precej umiril, so slišali svetniki. Razpravljavci so želeli tudi natančneje vedeti, koliko bo proračun obremenila skupna občinska uprava, o čemer so prav tako razpravljali na januarski seji. Stroškov ni mogoče jasno predvideti, razen za nalogi, ki ju za občino že zdaj opravlja Medobčinski inšpektorat Kranj. Več so želeli izvedeti tudi o projektu za Trbojsko jezero, kjer v okviru programa LAS Gorenjska košarica dobijo tudi nepovratna evropska sredstva. Gre za sprehajalne poti, opazovalnice, splave ..., kar so začeli že pred leti, zdaj bodo to ponudbo še nadgradili. Občina Šenčur sodeluje tudi pri urejanju krvavškega vodovoda, ki vključuje več občin, računajo pa tudi na evropsko sofinanciranje.