Okrevanje turizma bo dolgotrajno
Slovenski turizem je bil lani po rezultatih na ravni izpred desetih let. Okrevanje bo dolgotrajno in bo možno šele z zagonom mednarodnega prometa in ukinitvijo omejitvenih ukrepov.
Kranj – Predstavniki ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo in Slovenske turistične organizacije ter ambasadorji projekta Slovenija – evropska gastronomska regija 2021 so v torek predstavili rezultate slovenskega turizma v letu 2020 in napovedi za leto 2021. Kot so povedali, se bo leto 2020 zaradi pandemije novega koronavirusa zapisalo v zgodovino slovenskega turizma kot eno najtežjih let, saj so ga zaznamovale omejitve pri potovanjih v tujino in zaprtje domačih turističnih zmogljivosti. Posledice tega se odražajo v rezultatih, ki kažejo na to, da je bilo lani število turistov in prenočitev na ravni izpred desetih let. Število gostov je bilo v primerjavi z letom prej manjše za 51 odstotkov, število prenočitev pa je upadlo za več kot 42 odstotkov. Še zlasti velik je bil upad pri tujih turistih: bilo jih je 74 odstotkov manj kot predlani in ustvarili so za 71 odstotkov manj prenočitev. Velik upad tujih gostov je delno ublažil porast pri domačih gostih, teh je bilo lani 21 odstotkov več kot leto prej, število njihovih prenočitev pa je poraslo za 33 odstotkov. Na porast domačih gostov je najbolj vplivala možnost koriščenja turističnih bonov, ki jih je država za blažitev posledic v turističnem gospodarstvu brezplačno zagotovila prebivalstvu. Sicer pa kriza ni enako prizadela vseh deležnikov v turizmu, kot ugotavljajo, je najbolj prizadela turistične agencije in organizatorje potovanj, turistične vodnike, gostinske ponudnike, hotele, letalske in avtobusne prevoznike, organizatorje različnih srečanj in drugih dogodkov, ponudnike aktivnih počitnic ...
Kot napovedujejo dobri poznavalci razmer, bo okrevanje slovenskega turizma dolgotrajno, številu prenočitev iz leta 2019 bi se lahko spet približali v letu 2023 ali še celo kasneje. Ker je turizem pri nas zelo odvisen od tujih gostov, bo resnično okrevanje možno šele tedaj, ko bodo epidemiološke razmere omogočile ponovni zagon mednarodnega prometa in ukinitev omejitvenih ukrepov. »Do takrat pa moramo v turističnem sektorju ohraniti delovna mesta,« je dejal državni sekretar Simon Zajc in napovedal, da bo kriza spremenila navade turistov, predvsem bo manj množičnega turizma. V turizmu postajata varnost in zaupanje ključni vrednoti. Turisti bodo pri izbiri turističnih destinacij dajali prednost tistim, ki niso preveč natrpane, omogočajo stik z naravo in zagotavljajo varna potovanja in oddih. Slovenija ima za privabitev takšnih gostov dobra izhodišča, tudi Slovenska turistična organizacija temu prilagaja svoje aktivnosti.