Nezaupnico vložili, a je Erjavec umaknil soglasje
Iskanje rešitev za glasovanje na daljavo
Potem ko je skupina 42 opozicijskih poslancev s prvopodpisanim Branetom Golubovićem (LMŠ) v petek v državni zbor vložila predlog konstruktivne nezaupnice s kandidatom za novega predsednika vlade Karlom Erjavcem (DeSUS), je slednji v torek umaknil soglasje h kandidaturi za predsednika vlade. Kot je pojasnil, se nekateri poslanci zaradi okužb z novim koronavirusom ali samoizolacije v sredo ne bi mogli udeležiti izredne seje državnega zbora, na kateri bi odločali o nezaupnici vladi, tajno glasovanje pa po poslovniku zunaj sedeža državnega zbora ni omogočeno. O nezaupnici bi sicer morali najpozneje glasovati danes. Erjavec je še napovedal, da bodo konstruktivno nezaupnico ponovno vložili takoj, ko bodo »prešteti« oz. bo glasovanje omogočeno vsem poslancem, ki bodo pod predlog podpisani. Ne bodo torej čakali na spremembe poslovnika državnega zbora, s katerimi bi omogočili tajno glasovanje tudi poslancem, ki se seje ne morejo udeležiti. V državnem zboru sicer že preučujejo možnosti, kako poslancem v določenih primerih omogočiti tudi tajno glasovanje na daljavo. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič meni, da vse možne rešitve zahtevajo spremembo poslovnika državnega zbora, za kar pa je potrebna dvotretjinska večina. To vprašanje je v času epidemije treba rešiti tudi zaradi drugih tajnih glasovanj, na primer za novega ustavnega sodnika in viceguvernerja Banke Slovenije.
Na Erjavčevi ograji se je pojavil napis »podgana«
V noči na sredo je nekdo na vrata dvoriščne ograje predsednika DeSUS-a Karla Erjavca v Naklem napisal »podgana«, zato je Erjavec na policijo že podal ovadbo zoper neznanega storilca. V DeSUS-u so dejanje obsodili, prav tako tudi vsakršna druga dejanja vandalizma, napade na osebno integriteto in sovražni govor. »Žalosti nas, ko vidimo, kakšna politična kultura danes prevladuje v državi. Plakati z neprimernimi in žaljivimi vsebinami, uničevanje zasebne lastnine predsednika stranke DeSUS Karla Erjavca in vsakodnevne grožnje v različnih oblikah, ki so jih deležni naši predstavniki, sodijo v neki drug čas,« so sporočili. Predsednik LMŠ Marjan Šarec je na Twitterju ob objavi slike Erjavčeve ograde zapisal, da »vemo, kdo je v 30. letih prejšnjega stoletja poimenoval ljudi s podganami. Očitno smo spet tam.« Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vinko Gorenak je s tvitom prav tako obsodil, »kar se je zgodilo z napisom na vratih dvorišča Karla Erjavca«, ob tem pa pozval policijo, naj stori vse, da najde storilce in zaščiti Erjavca. Obenem je medije pozval k enakim merilom v primeru napadov na predsednika vlade Janeza Janšo in na druge poslance, ki ne podpirajo koalicije KUL. Žalitev in groženj je bilo namreč v zadnjem času deležnih že več politikov. Janša je na primer pred dnevi poudaril, da dnevno, predvsem na družbenih omrežjih, prejme po sto groženj s smrtjo. Na policiji so sicer od marca pa do konca lanskega leta zabeležili 18 primerov groženj predstavnikom vlade ter osebam, ki so na kakršen koli način povezane z njenim delom. V desetih primerih so storilce že odkrili.
Napovedali interpelacijo ministra Ciglerja Kralja
V opozicijskem LMŠ-ju so napovedali vložitev interpelacije zoper ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja. Povod je bila dodelitev dobrih 130 tisoč evrov Zavodu Iskreni na razpisu ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za sofinanciranje projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam prebivalcev zaradi epidemije covida-19. Opozicijo najbolj moti, da je Zavod Iskreni proti cepljenju, Cigler Kranj pa da je tesno povezan z zavodom, saj je bil pred nastopom ministrske funkcije njegov soustanovitelj. Očitajo mu tudi odgovornost za stanje v domovih za starejše občane zaradi epidemije covida-19. Z ministrstva so že sporočili, da Cigler Kralj, ki so ga v opoziciji pozvali k odstopu, ne namerava odstopiti, in poudarili, da minister v nobeni obliki ni ne sodeloval ne vplival na postopek razpisa.
Rekorden Ptičji prijatelj
Projekt pametne ptičje hišice Bird Buddy (Ptičji prijatelj) je uspešno zaključil kampanjo na spletni platformi za množično financiranje Kickstarter, ki je bila za slovenske razmere rekordna, saj so s kampanjo zbrali kar 4,19 milijona evrov sredstev. S tem je Bird Buddy postal najuspešnejši slovenski projekt na platformi Kickstarter po obsegu zbranih sredstev. Pred tem je bila najuspešnejša slovenska kampanja na tej platformi električno kolo Flykly, s katero so zbrali okoli 570 tisoč evrov.