Še vedno največ plačil z gotovino

Slovenija se uvršča med države z nadpovprečno uporabo gotovine pri plačevanju. Zdravstvena kriza je pospešila plačevanje nakupov s karticami.

Kranj – Študijo o plačilnih navadah potrošnikov, ki jo je ob koncu lanskega leta predstavila Evropska centralna banka, je pokazala, da potrošniki na evrskem območju še vedno 73 odstotkov vseh nakupov opravijo z gotovino, 24 odstotkov pa s karticami. Primerjava s podobno študijo, ki jo je izvedla v letu 2016, je dodatno pokazala tudi na to, da se plačilne navade potrošnikov spreminjajo počasi, delež plačil s karticami se je namreč v treh letih povečal le za pet odstotnih točk – z 19 na 24 odstotkov. V Banki Slovenije ugotavljajo, da so gibanja v Sloveniji zelo podobna, tudi pri nas se je v zadnjih letih uporaba gotovine podobno kot na evrskem območju nekoliko znižala, uporaba plačilnih kartic pa povišala. Ko so v študiji primerjali države po tem, kolikšen delež vrednosti plačil poravnajo potrošniki z gotovino, so ugotovili precejšnje razlike: na evrskem območju so predlani poravnali z gotovino povprečno 48 odstotkov vrednosti plačil, v Sloveniji pa 63 odstotkov. Plačevanje z gotovino bo očitno tudi v prihodnje ostalo pomemben način plačevanja: 54 odstotkov vprašanih potrošnikov na evrskem območju in 44 odstotkov v Sloveniji je namreč odgovorilo, da se jim zdi pomembno ali zelo pomembno, da bodo tudi v prihodnje lahko plačevali z gotovino. Številni namreč uporabljajo gotovino iz previdnostnih razlogov – v primeru izpada elektronskega poslovanja ali krize, pri tem pa kar 34 odstotkov vprašanih navaja, da gotovino hranijo doma ali na kakem drugem varnem mestu.

Posebna anketa, ki so jo julija lani izvedli na evrskem območju, je pokazala, da epidemija covida-19 vpliva na plačilne navade potrošnikov. Kar štirideset odstotkov vprašanih potrošnikov je odgovorilo, da v času epidemije uporabljajo gotovino bolj poredko, velika večina (87 odstotkov) pa je ob tem tudi napovedala, da bodo manj plačevali z gotovino tudi po koncu epidemije. Za bolj poredko plačevanje z gotovino se odločajo zato, ker so elektronska plačila bolj priročna in ker jih je strah, da se z gotovino ne bi okužili.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / četrtek, 11. julij 2013 / 15:03

Ne verjamejo, da je zrak čist

Škofjeloški svetniki so prisluhnili poročilu o opravljenih meritvah kakovosti zraka na dveh lokacijah v Škofji Loki v zadnjem letu.

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 7. november 2021 / 18:58

Odkritje kipa

Kranj – V Parku La Ciotat v Kranju bo jutri, v ponedeljek, 8. novembra, spet slovesno. To­krat bodo odkrili doprsni kip Prešernovega ukrajinskega sodobnika Tarasa Ševčenka.

Kamnik / nedelja, 7. november 2021 / 18:57

Zbirajo zamaške za malega Urbana

Kamnik – V Vrtcu Antona Medveda Kamnik so pristopili k akciji zbiranja plastičnih zamaškov za malega dečka Urbana, rojenega z redko gensko boleznijo, ki zato potrebuje posebne genske terapije. Ker...

GG Plus / nedelja, 7. november 2021 / 18:57

Leopold Kordeš, »pristni nacionalni Kranjec«

V Kamni Gorici se je 6. novembra 1808 rodil publicist, pesnik, pripovednik, esejist in kritik Leopold Kordeš, ki je samega sebe imel za »pristnega nacionalnega Kranjca«. V revolucionarnem letu 1848...

Kronika / nedelja, 7. november 2021 / 18:56

V trčenju poginil pes

Škofja Loka – V Škofji Loki je v torek voznik na prehodu za pešce zaradi izsiljevanja prednosti trčil v peško s psom. Pri tem se je peška lažje poškodovala, pes pa je v trčenju poginil. Voznik je b...

Kultura / nedelja, 7. november 2021 / 18:54

Deset dni živega gledališča

Polna dvorana Prešernovega gledališča je v sredo pospremila začetek 51. Tedna slovenske drame in si ogledala prvo predstavo Škofjeloški pasijon.