Nižje spodbude za električna vozila
Eko sklad znižuje višino spodbud za električna vozila in prehaja na shemo »de minimis« za podjetja.
Najvišja subvencija se znižuje s šest tisoč na 4.500 evrov, do letošnjega marca pa je znašala še 7.500 evrov.
Ljubljana – Eko sklad je pred kratkim objavil nova javna poziva za dodeljevanje spodbud za nakup električnih vozil za občane in pravne osebe, ki prinašata dve večji spremembi, in sicer znižanje višine in deleža spodbude za električna vozila ter omejitev zgornje vrednosti vozila, ki je lahko sofinancirano z javnima pozivoma.
Višina spodbude na obeh javnih pozivih je tako omejena na največ dvajset odstotkov vrednosti vozila in po novem odvisno od kategorije vozila znaša od tristo do največ 4.500 evrov, prej pa je denimo subvencija znašala šest tisoč evrov, do marca letos pa celo 7.500 evrov.
Največja vrednost novega vozila, za katero je mogoče pridobiti spodbudo, ne sme presegati 65 tisoč evrov z vključenim DDV, morebitnimi popusti in najemom baterije za vozilo.
Kot razlog za znižanje so navedli naraščanje obsega spodbud za ta ukrep v zadnjih letih, saj se število spodbujenih vozil vsako leto podvoji, na drugi strani pa se cene električnih vozil znižujejo, odločitev pa je naletela na neodobravanje trgovcev avtomobilov, ki pravijo, da je za zmanjševanje subvencij prezgodaj in da s tem dajejo napačen signal kupcem.
Pomembna sprememba se nanaša tudi na pravne osebe. Tem bodo spodbude dodeljene po pravilu »de minimis« in ne več po pravilih državne pomoči. Kot pojasnjujejo pri Eko skladu, je sprememba ključni prispevek k poenostavitvi obravnave vlog, saj se bodo sredstva dodeljevala za že izvedene naložbe, poleg tega ne bo več ugotavljanja upravičenih stroškov, ki so predstavljali razliko med ceno električnega in primerljivega vozila na fosilno gorivo. Tako bo spodbuda enaka za vsa vozila iste kategorije, razlikovanja pa ne bo niti glede na velikost in lokacijo podjetja, kot je bilo to v prejšnjem pozivu. Pomoč po shemi »de minimis« pa pomeni, da se sešteva z drugimi »de minimis« pomočmi (razen s pomočmi zaradi covida-19) in da podjetje v zadnjih treh proračunskih letih ne sme prejeti več kot dvesto tisoč evrov te pomoči.