Nizek odkup in nizke cene
Kmetijske organizacije v imenu kmetov v odprtem pismu vladi in trgovcem opozarjajo na nevzdržne razmere v kmetijstvu.
Sindikat kmetov Slovenije: »Kmetje prodajamo pridelke in živino pod ceno, drugi v verigi pa si delijo velike dobičke. Od tega nimamo ne kmetje ne kupci ničesar. Kmetje smo v vedno slabšem položaju, kupci pa imajo drago hrano.«
Kranj – Osem kmetijskih nevladnih organizacij – Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Zveza lastnikov gozdov Slovenije, Slovenska zveza prašičerejcev in Društvo Slovenski kmet – je na vlado in trgovce naslovilo odprto pismo z naslovom Dovolj je!, v katerem opozarjajo na nevzdržne razmere v kmetijstvu, predvsem na nizek odkup kmetijskih pridelkov in na odkupne cene, ki ne pokrivajo stroškov pridelave. Kmetje zahtevajo od vlade učinkovit nadzor nad poreklom izdelkov v živilskopredelovalni industriji, zagotavljanje sledljivosti in jasno navajanje porekla vseh sestavin živil, nadzor nad neupoštevanjem pogodbenih obvez (odkup, cene, plačilni roki) in prepoved zavajajočega oglaševanja, med katerim so tudi oglasi, ki (retro)romantično prikazujejo delo na kmetiji. Od vlade pričakujejo tudi celovito promocijo slovenskega kmetijstva, ki bo poudarjala pomembnost in kakovost lokalno pridelane hrane, pa tudi zagotavljanje takšne hrane v javnih zavodih, še zlasti tiste, ki jo v Sloveniji pridelamo dovolj. Od trgovcev zahtevajo troje: prvič – pravično razdelitev deležev cene med člene v verigi preskrbe s hrano oziroma takšno ceno, ki bo kmetom pokrila stroške pridelave; drugič – povečanje ponudbe slovenske lokalne hrane v trgovskih verigah po primerni ceni za potrošnika: in tretjič – transparentno oglaševanje, ki potrošnike ne bo zavajalo glede porekla izdelkov.
»Če država želi imeti razvojno sposobne kmetije in slovenskega kmeta, mora zagotoviti okolje, ki bo to omogočalo, torej okolje, v katerem bo potrošnik lahko zaupal domačim živilom, in okolje, ki ne bo dovoljevalo nepoštenih poslovnih praks,« so v odprto v pismo zapisale kmetijske organizacije in dodale, da bi država in trgovci z izpolnitvijo teh zahtev kmetom olajšali kmetovanje, potrošnikom pa zagotovili dostop do lokalno pridelane prehrane po pravičnih in primernih cenah.