Maja bo gradnja zaključena
Gradnja komunalne infrastrukture za odvajanje odpadne vode v aglomeracijah Britof-Predoslje in Mlaka pri Kranju se je zaradi epidemije covida-19 nekoliko zavlekla, a naj bi bil projekt zaključen konec maja prihodnje leto.
Kranj – »V naseljih Britof, Predoslje, Orehovlje in Mlaka bomo skupno 2.664 prebivalcem zagotovili izboljšano čiščenje odpadne vode. Pridobili bodo več kot 17 kilometrov novega kanalizacijskega omrežja, pet črpališč odpadne vode, več kot 15 kilometrov obnovljenega vodovoda, 13,5 kilometra obnovljene in dograjene meteorne kanalizacije ter 5,8 kilometra javne razsvetljave. Na nevarnem odseku v Britofu je že zgrajen 250 metrov dolg povezovalen pločnik med odcepom za Oljarico in pekarno Mišmaš. Zdaj je na tem odseku zagotovljena trajna in ustrezna prometna varnost,« je na sredini predstavitvi napredovanje gradbenih del projekta Gorki 2 poudaril župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.
Zaradi epidemije covida-19 so se dela nekoliko zavlekla, a naj bi bil projekt v celoti zaključen do konca maja prihodnje leto. »Doslej smo že zgradili 12,3 kilometra fekalne kanalizacije, 10,6 kilometra vodovoda in 8,3 kilometra meteorne kanalizacije za aglomeracijo Britof-Predoslje ter 4,5 kilometra fekalne kanalizacije, 4,6 kilometra vodovoda in 2,5 kilometra meteorne kanalizacije za Mlako. Skratka, zaključenih je približno 95 odstotkov vseh del,« je pojasnil vodja okoljevarstva v podjetju Riko, d. o. o., Andrej Ivanc in povedal, da se vzporedno z gradbenimi deli projekta Gorki 2 izvajajo tudi preostala potrebna izvedbena dela: javna razsvetljava, plinovod, razvod NN/SN (nizko napetostni vod/srednje napetostni vod), telekomunikacijski razvod (T-2, Telekom, prestavitve G/TV), gradnja dveh mostov (Mlaka pri Kranju) in gradnja dveh večjih opornih zidov ob potoku Belca v Predosljah.
»V prvem trimesečju prihodnjega leta bo poskrbljeno za ustrezno prevoznost na makadamskih odsekih cest oziroma ulic, v pomladnih mesecih vse do zaključka del do konca maja pa bo izvajalec asfaltiral vse nedokončane ulice tudi s finim asfaltom. V zimskih mesecih namreč za taka dela niso primerni vremenski pogoji. Veseli smo, da smo projekt v razmerah, ki jih je pogojevala tudi epidemija, uspešno izvedli, medtem ko nam bo podaljšanje roka omogočilo, da bomo vsa dela tudi uspešno zaključili in prebivalcem vseh štirih naselij omogočili boljšo komunalno infrastrukturo,« je še dodal Ivanc.
Celotna operacija je ocenjena na 16,5 milijona evrov. Prispevek Republike Slovenije je slab milijon, prispevek EU (Kohezijski sklad) pa dobrih 5,6 milijona evrov. Razliko do polne vrednosti projekta bo znana ob zaključku vseh izvedenih del, plačala pa jo bo Mestna občina Kranj z lastnimi sredstvi.