Dogodki leta 2020 (1)
Vse svetovno dogajanje v letu 2020 je ostalo v senci velike pandemije. Zato pred koncem leta osvežimo spomin na nekatere posamične dogodke, ki bi bili sicer deležni veliko večje pozornosti, tako pa smo jih komaj zaznali …
Od januarja do junija
To pot preglejmo prvo polovico leta, naslednjič pa še drugo. Kar po vrsti. 2. januar: zaradi posebno obsežnih požarov v divjini, ki divjajo od decembra 2019, vlada Novega Južnega Walesa v Avstraliji razglasi izredno stanje, vlada Viktorije pa katastrofo. / 30. januar: Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasi javnozdravstveno krizo mednarodnih razsežnosti zaradi izbruha novega seva koronavirusa, ki se je začel konec leta 2019 v kitajskem mestu Vuhan. / 31. januar: Združeno kraljestvo formalno izstopi iz Evropske unije. / 5. februar: Senat Združenih držav Amerike oprosti ameriškega predsednika Donalda Trumpa ustavnih obtožb o zlorabi moči in oviranju Kongresa. / 9. marec: črni ponedeljek: cene surove nafte na svetovnih borzah zaradi skrbi nad širjenjem nove koronavirusne bolezni in trgovinskega spopada med Rusijo in Saudovo Arabijo doživijo največji padec od velike recesije leta 2008. / 11. marec: WHO uradno opredeli širjenje nove koronavirusne bolezni za pandemijo. / 17. marec: Evropska unija zapre zunanje meje v poskusu omejevanja širjenja nove koronavirusne bolezni. / 27. marec: Severna Makedonija postane 30. članica zveze NATO. / 2. april: skupno število potrjeno obolelih za COVID-19 na svetu preseže milijon. / 20. april: cene surove nafte dosežejo rekordno nizke vrednosti, indeks West Texas Intermediate pade celo v negativne vrednosti. / 30. maj: raketa Falcon 9 podjetja SpaceX poleti z dvema astronavtoma proti Mednarodni vesoljski postaji, kot prvi vesoljski polet s človeško posadko zasebnega podjetja v zgodovini in prvi ameriški po koncu programa Space Shuttle leta 2011. / 16. junij: severnokorejske oblasti razstrelijo stavbo urada za odnose med Korejama v mestu Kaesong, po več dneh zaostrovanja retorike proti Južni Koreji. / 28. junij: skupno število potrjeno obolelih za COVID-19 na svetu preseže 10 milijonov, število smrtnih žrtev pa pol milijona. (Vir: Wikipedija)
Umrli v letu 2020
Zdaj pa poglejmo še v seznam umrlih v letu 2020. Po moji izbiri bi izpostavil naslednje: 5. februar: Kirk Douglas, ameriški igralec (rojen 1916); 2. marec: Ulay, nemški umetnik (1943); 4. marec: Javier Perez de Cuellar, perujski diplomat in politik (1920), bil generalni sekretar OZN; 8. marec: Max von Sydow, švedski igralec (1929), igral v filmih I. Bergmana; 9. marec: Krzysztof Penderecki, poljski skladatelj in dirigent (1933); 6. julij: Ennio Morricone, italijanski skladatelj (1928), avtor nepozabnih filmskih glasb; 26. julij: Olivia de Havilland, britansko-ameriška igralka (1916); 18. september: Ruth Bader Ginsburg, ameriška pravnica (1933), vrhovna sodnica, ikona neodvisnega sodstva; 31. oktober: Sean Connery, škotski igralec (1930), prvi James Bond; Mustafa Nadarević, bosansko-hercegovsko-hrvaški igralec (1943); 25. november: Diego Maradona, argentinski nogometaš in nogometni trener (1960); 12. december: John le Carré, angleški pisatelj (1931), avtor vrhunskih vohunskih romanov, v mladih letih tudi sam tajni agent … Naj počivajo v miru. (Vir: Wikipedija)
Božič na Grenlandiji
Čeprav sredi decembra še ne vemo, kako bomo letos praznovali božič, je vsem jasno, da precej drugače kot prejšnja leta. Pa poglejmo, kako ga običajno praznujejo na Grenlandiji. »Grenlandija je domnevni Božičkov dom – ali vsaj kraj, kamor gre poleti na dopust. Če ga boš iskal, se odpravi v Spraglebugten, blizu mesta Uummannaq. V inuitskih vasicah Grenlandije se za božič ljudje obiskujejo in imajo zabave, kjer pijejo kavo, jedo kolačke in si izmenjujejo darila, po navadi kakšne modelčke sank, spolirane mroževe okle ali rokavice iz tjulnje kože. Otroci hodijo od hiše do hiše in pojejo, na božični večer pa gredo ljudje v cerkev, pogosto oblečeni v narodne noše. Večina hiš je okrašenih s svetlečo zvezdo na oknih, kar ima tam še poseben pomen, saj je znotraj arktičnega kroga zima čas, ko sonce sploh ne vzide. Tradicionalne jedi, ki se jedo za božič, so kitova koža z nekaj sala (menda ima okus po kokosu), surovo meso arktične ptice, ki je bilo zavito v tjulnjo kožo in več mesecev zakopano, da je strohnelo do posebne stopnje. Poleg naštetega si privoščijo tudi juhe, karibuje na žaru in sladice iz jagodičevja. Božič je tudi čas, ko moški za spremembo skrbijo za ženske, jim strežejo hrano in kavo.« (Vir: potovanja.nomago.si) Zanimivo, mar ne!