Župani proti novoletni podražitvi
Zgornjegorenjski župani niso podprli predloga Ekogorja za dvig cen obdelave mešanih komunalnih odpadkov. Višje cene naj bi uvedli postopno, po aprilu prihodnje leto. A Ekogor je pogodbo o novih, višjih cenah z javnim komunalnim podjetjem Jeko že sklenil.
Mešani komunalni odpadki so tisti, ki ostanejo, ko v gospodinjstvu izločimo embalažo, plastiko, biološke odpadke, papir, steklo ... Gre torej za tisti ostanek, ki ga odložimo v zabojnike z zelenim pokrovom. Za njihovo obdelavo na območju Zgornje Gorenjske skrbi CERO Mala Mežakla oziroma podjetje Ekogor.
V CERO Mala Mežakla iz mešanih komunalnih odpadkov izločijo vse še uporabne frakcije, biorazgradljive snovi in lahko frakcijo. Za zadnjo jim je letos uspelo podpisati triletno pogodbo s Cementarno Anhovo, a le za prevzem osem tisoč ton letno. To zadošča za prevzem sproti nastajajočih količin lahke frakcije, začasno skladiščeni odpadki na Mali Mežakli tako ostajajo. V tujino pa ta čas lahke frakcije ne izvažajo.
Jesenice – Župani sedmih občin Zgornje Gorenjske, ki se srečujejo vsak mesec, so svoje sestanke preselili na splet. Tako je tudi decembrska koordinacija potekala na daljavo, prek spletnega orodja Zoom. Tokratna glavna tema je bil predlog spremembe cene storitve obdelave mešanih komunalnih odpadkov. Gre za storitev, ki jo opravlja Ekogor v CERO Mala Mežakla, po predlogu Ekogorja pa naj bi se cena te storitve 1. januarja povišala za nekaj več kot 18 odstotkov.
Kot so pojasnili v Ekogorju, so razlog visoki stroški, zlasti izvoza lahke frakcije na sežig v tujino, kjer se je cena v zadnjih letih povečala za več kot petdeset odstotkov. Poleg tega so se povišali stroški dela zaradi zahtev po dvigu osnovnih plač, so dodali.
Župani so v razpravi menili, da je rok za potrditev višjih cen prekratek, zato so se dogovorili, da naj Ekogor pripravi nov predlog, po katerem naj bi višje cene uvedli postopno, od 1. aprila 2021 dalje.
Ekogor je lani na mehansko-biološko obdelavo prevzel dobrih 18 tisoč ton mešanih komunalnih odpadkov, med drugim tudi iz občin Jesenice, Kranjska Gora, Žirovnica, Radovljica, Bohinj, Gorje in Tržič. Za obdelavo tone odpadkov občine zdaj plačujejo 137,50 evra, pogodbe pa veljajo do konca leta. Po novem letu naj bi plačevale 162,40 evra za tono.
Ekogor je kot podizvajalec pogodbo o tem že podpisal z javnim komunalnim podjetjem Jeko, tako bi nova, višja cena morala stopiti v veljavo 1. januarja. So pa v Ekogorju potrdili, da dogovori z župani o morebitnih spremembah in zamiku dviga cen še potekajo. Tako ta hip še ni znano, ali se bodo zneski na položnicah za zgornjegorenjska gospodinjstva s 1. januarjem povišali ali ne. Ob tem omenimo, da v občinah Jesenice in Gorje Ekogor to storitev opravlja prek koncesije, tako da morata morebitni dvig cen potrditi še občinska sveta obeh občin.