Medtem ko je raziskava NIJZ pokazala, da so delovna mesta glavni vir okužb s koronavirusom, pa v gospodarstvu ugotavljajo, da je v njihovih delovnih okoljih zelo malo okuženih (slika je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv GG)

Iz garaž nazaj v salone

V gospodarstvu poudarjajo, da delovna mesta niso žarišča okužb s koronavirusom, v obrtni zbornici pa tudi, da bi ponovno odprtje dejavnosti zajezilo delo na črno, ki zdaj nenadzorovano poteka v garažah.

Kranj – Čeprav se epidemiološke razmere v državi v zadnjih tednih bistveno niso spremenile, iz gospodarstva prihaja vedno več pozivov k postopnemu sproščanju ukrepov in odpiranju tudi tistih dejavnosti, ki jih je trenutno na podlagi vladnih odlokov prepovedano opravljati. Prav tako v gospodarstvu zatrjujejo, da delovna mesta niso glavni vir okužb, kot je pokazala nedavna raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Rezultatom telefonske raziskave oporekajo, ker temeljijo na izjavah zaposlenih, ne izjavah delodajalcev.

Po analizi NIJZ, predstavljeni konec novembra, odprta delovna mesta najverjetneje doprinesejo največji delež okužb z novim koronavirusom. Delovno mesto je namreč kot najverjetnejši vir okužbe navedla kar četrtina od skupno 10.205 ljudi, ki so jih anketirali, nekoliko manjši delež pa je bilo takih, ki niso vedeli, kje bi se lahko okužili. Pred dnevi pa so gospodarske organizacije, ki delujejo v Svetu za konkurenčno in stabilno poslovno okolje, ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravku Počivalšku predstavile svoje analize in podatke, ki kažejo, da je v njihovih delovnih okoljih zelo malo okuženih, pa še te okužbe večinoma ne izvirajo iz delovnega okolja.

V trgovini se je delež okuženih celo zmanjšal

Po podatkih Trgovinske zbornice Slovenije so bili v podjetjih, ki tudi med epidemijo obratujejo, v obdobju med 4. in 18. novembrom zaposleni le v 1,9 odstotka primerov odsotni zaradi aktivne okužbe, v slabih treh odstotkih primerov zaradi višje sile, v 4,7 odstotka primerov pa zaradi karantene. V obdobju med 19. in 30. novembrom pa so celo zabeležili upad okužb v trgovini – z 1,9 na 1,4 odstotka. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je ob tem, da ima približno sedemdeset odstotkov njenih članov prepoved obratovanja, med preostalimi podjetji izvedla anketo na vzorcu 1660 članov. Ta je pokazala, da je imelo stik z okužbo manj kot pol odstotka vprašanih, medtem ko je bil delež odsotnih zaposlenih zaradi drugih razlogov približno enoodstoten. Anketa Gospodarske zbornice Slovenije pa je na vzorcu več kot 130 podjetij pokazala, da je bilo v celotnem obdobju od 1. marca do 18. novembra neposredno zaradi okužbe z novim koronavirusom z dela odsotnih 3,5 odstotka zaposlenih, medtem ko so bili trije odstotki odsotni zaradi varstva otrok in štirje odstotki zaradi karantene ali drugega razloga.

Minister Počivalšek za spremembo strategije

»Ti podatki gospodarskih organizacij kažejo, da delovna mesta niso glavni vir okužb, temveč je na tem področju zagotovljena visoka varnost pred okužbo. Gospodarstvo zato poziva vlado, naj dovoli poslovanje podjetij – sicer pod zelo strogimi pogoji in nadzorom njihovega spoštovanja,« so sporočili z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Tudi minister Zdravko Počivalšek ugotavlja, da je »glede na številke očitno, da trenutni pristop k zajezitvi epidemije še ne deluje najbolj učinkovito in ne prinaša želenih rezultatov«. Napovedal je, da bo z zahtevami in podatki gospodarstva seznanil vlado in njeno strokovno skupino ter pozval k razmisleku o spremembi strategije. Gospodarsko ministrstvo je sicer v minulih dneh ministrstvu za zdravje že posredovalo predlog načrta za sproščanje omejitvenih ukrepov.

Zaprtje dejavnosti vodi v delo na črno

V OZS ob tem opozarjajo, da so številne dejavnosti na podlagi vladnega odloka zaprte že več tednov, nekatere celo več kot mesec dni, v tem času pa se je zaradi prepovedi opravljanja nekaterih storitev precej povečalo delo na črno. S ponovnim odprtjem dejavnosti, kot so frizerski in kozmetični saloni, kemične čistilnice, trgovine, avtopralnice, cvetličarne in vrtnarije, bi po mnenju OZS zagotovo zajezili delo na črno v zasebnih domovih in garažah, ki zdaj poteka brez nadzora nad upoštevanjem zaščitnih ukrepov, medtem ko podjetja in obratovalnice upoštevajo stroge zaščitne ukrepe, tveganje za prenos okužb pa je minimalno.

Po besedah vodje svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojane Beović pa se virus več kot očitno širi v delovnih okoljih, saj se v vrtcih, šolah, lokalih itd. ne more, ker so ti zaprti. Svetovalna skupina zato ne more predlagati sproščanja ukrepov, ki bi olajšali delovanje gospodarstva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / petek, 24. junij 2011 / 07:00

Zaradi kotlovnice ob zdravje?

Na občinskem svetu v Preddvoru se je vnovič zaostril problem zaradi kotlovnice na biomaso, ki povzroča nevšečnosti najbližjim sosedom.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 27. julij 2018 / 19:34

Mladi risi na Jesenicah

Jesenice – Zadnji julijski teden je tradicionalno namenjen prvemu zboru mlade slovenske hokejske reprezentance do 20 let v novi sezoni, saj so prav mladi risi tisti, ki jih že v decembru čaka sveto...

Šport / petek, 27. julij 2018 / 19:33

Tekli bodo na Grintovec

Kamniška Bistrica – To nedeljo, 29. julija, bo KGT Papež organiziral že 19. Gorski tek na Grintovec. Ekstremni tek na 2558 metrov visoki Grintovec je večni izziv tako tekačem kot organizatorju. Tek...

Jesenice / petek, 27. julij 2018 / 19:33

Krajani bodo mirneje spali

Že prihodnji teden bodo na Koroški Beli začeli urejati strugo potoka Bela in graditi dve novi poplavni pregradi. Jeseni naj bi vzpostavili tudi sistem opazovanja pobočnih premikov.

Bled / petek, 27. julij 2018 / 19:31

Tudi predsednik države je bil nekoč tabornik

Taborniki taborniškega rodu Hudi potok iz Šmartnega ob Paki so se na Kajuhovem taboru v Ribnem pri Bledu udeležili taborjenja, ki jim bo zagotovo za vedno ostalo v spominu, saj jih je z obiskom počast...

Slovenija / petek, 27. julij 2018 / 19:30

Poštarjev to poletje ne bodo klicali z dopustov

Na Pošti Slovenije so se pred glavnino poletnih dopustov s sindikatoma dogovorili, da pismonoš ne bodo več pozivali, naj se predčasno vrnejo z dopustov. Na Gorenjskem letos ukinjene tri redne pošte.