Matjaž Čemažar, Domel / Foto: zajem zaslona

Prilagajajo se razmeram

Gostje Gorenjskega foruma, ki so ga pripravili v časniku Finance, so v sredo spregovorili o lokalnem gospodarstvu v času koronavirusa in letošnji smučarski sezoni.

Kranj – Na Gorenjskem forumu, ki so ga novinarji časnika Finance v sredo zaradi omejitvenih ukrepov izvedli na spletu, so gostje razpravljali o aktualnih perečih temah, ki se tako ali drugače vrtijo okoli epidemije covida-19. Po uvodnih besedah kranjskega župana Matjaža Rakovca, ki je predstavil, kakšno infrastrukturo gorenjskemu gospodarstvu zagotavlja mestna občina in katere investicije imajo še v načrtu, so besedo dobili gospodarstveniki.

Kljub epidemiji ponekod rekordno

Kljub še vedno visokemu številu okuženih epidemija velikim gorenjskim podjetjem, kot kaže, za zdaj ni pustila večjih negativnih posledic. Kot je dejal direktor Domela Matjaž Čemažar, jih je jesen dvakrat presenetila. Sprva zaradi velikega porasta okužb v lokalnem okolju, zaradi česar so se zavedeli, da tudi Železniki niso varni pred epidemijo, nato pa zaradi velikega števila naročil v jesenskih mesecih, ki gredo po besedah direktorja proti rekordom. Letos so v Domelu načrtovali ponovitev lanskih poslovnih načrtov, torej 150 milijonov evrov prihodkov od prodaje, in za zdaj kaže, da se bodo tej številki zelo približali. Tudi poslovni izid bo podoben lanskemu, torej blizu sedmim milijonom evrov dobička.

Igor Maroša iz Merkurja v letošnjem letu opaža dva prepletajoča se trenda. Po eni strani se pozna, da potrošniki zaradi negotove situacije zategujejo pasove, po drugi strani pa zaradi epidemije več ostajajo doma in zaradi tega nakupujejo več tehničnega blaga za urejanje vrta in doma. »Lanskega leta ne bomo presegli, ne bomo pa prav dosti zaostali – in to čeprav smo imeli trgovine več tednov zaprte,« ocenjuje Maroša, ki je zadovoljen predvsem z razvojem spletne trgovine, ki vse od začetka epidemije raste.

Dragan Gojkovič iz škofjeloškega podjetja Sibo G. ocenjuje, da bodo letošnji prihodki podjetja tik pod petdesetimi milijoni evrov, izboljšali bodo tudi poslovni rezultat. Pri tem ga veseli, da imajo tudi za prihodnje mesece zadosten dotok novih projektov, kar jim zagotavlja uspešno prihodnost.

Sogovorniki so bili sicer enotnega mnenja, da bo poslovanje v prihodnjem letu v veliki meri odvisno od tega, kako uspešno bo svet omejil širjenje novega koronavirusa in predvsem kako hitro in učinkovito bo potekalo cepljenje.

Koronavirus je vplival tudi na razvoj manjših podjetij, naravnanih na digitalne trge. Tako so denimo v leškem ResEvo sprva zaustavili zaposlovanje, a so po besedah Klemna Kovačiča v vmesnem času sprevideli, da morajo nadaljevati razvoj podjetja in tako za prihodnje leto že načrtujejo tako nove zaposlitve kot tudi internacionalizacijo podjetja.

Kranjski Lake Coloring, ki je znano po sproščujoči mobilni aplikaciji za digitalno barvanje, pa je po besedah solatnika podjetja Gorana Ivašića v času epidemije zabeležil rast števila uporabnikov njihovih plačljivih vsebin z deset tisoč na trideset tisoč.

Smučišča nimajo rezervnega načrta

Če gorenjska podjetja beležijo dobre rezultate, pa je precej več negotovosti čutiti na gorenjskih smučiščih. Na Krvavcu ter tudi na Voglu in Kaninu se na sezono pospešeno pripravljajo, naprave bi denimo na Krvavcu lahko ob ugodnih razmerah zagnali že v prihodnjih dneh, odločitev o tem, ali bo država sploh dovolila njihovo obratovanje, pa še vedno ni znana. Da rezervnega načrta nimajo, ker se zime pač ne da prestaviti, pravijo tako direktor RTC Krvavec Janez Janša kot tudi Aleksandra Fiorelli iz Žičnic Vogel Bohinj in direktorica Kanina ter predsednica Združenja žičničarjev Slovenije Manuela Božič Badalič. Precej prahu je dvignila napoved Italije, da smučišča do konca leta ne bodo obratovala. Žičničarji upajo, da se kaj takšnega ne bo zgodilo pri nas, saj bi to brez izdatne pomoči države lahko pomenilo potop marsikaterega slovenskega smučišča. Glede na to, da gre za šport na svežem zraku, z rokavicami in čeladami, pa so sogovorniki prepričani, da smučišča ne bodo vir novih okužb.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 30. november 2008 / 07:00

Od Kardelja do tajkunov

Ob predstavitvi prve knjige ekonomista Rada Pezdirja so Finance pripravile okroglo mizo o gospodarstvu v Sloveniji. Poleg avtorja so sodelovali Tone Rop, Jože P. Damijan in Milan Balažic. Je Slovenija...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sobota, 30. november 2019 / 12:51

Nagrade za javna stranišča

Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen je podelilo nagrade in priznanja za najbolj urejena javna stranišča v Sloveniji za leto 2019.

Kranj / sobota, 30. november 2019 / 12:50

Nov zalet za propadajoči stavbi

Kranjski mestni svetniki so na sredini seji podprli prostorski načrt, s katerim naj bi investitorji prenovili propadajoča samska domova na Planini in v Stražišču.

Gorenjska / sobota, 30. november 2019 / 12:49

Na Gorenjskem zaprt en bolnišnični oddelek

Kranj – V nekaterih slovenskih bolnišnicah je pomanjkanje zdravstvenih delavcev že tako pereče, da zapirajo oddelke in zmanjšujejo število postelj. In kako je na Gorenjskem? Iz Splošne bolnišnice (...

Slovenija / sobota, 30. november 2019 / 12:44

V nedeljo že naprodaj nove vinjete

Kranj – V nedeljo se začne prodaja vinjet za leto 2020. Te bodo zlato-rumene oziroma barve olivnega olja, medtem ko cene že sedmo leto ostajajo nespremenjene. Letna vinjeta za osebna vozila bo tako...

Kronika / sobota, 30. november 2019 / 12:43

Niso upoštevali semaforja

Predoslje – Na cesti v Predosljah, kjer gradijo kanalizacijo in promet ob delovanju semaforja začasno poteka izmenično enosmerno, pogosto prihaja do kršitev prometnih pravil, zato kranjski policist...