Brez ogledov ni novih prodaj
Podobno kot spomladi so tudi ob drugem valu epidemije storitve nepremičninskega posredovanja močno omejene, saj osebni stik s strankami ni dovoljen. Povpraševanje po nepremičninah je še vedno večje od ponudbe, ki ni pretirano pestra. Padca cen v bližnji prihodnosti ni pričakovati.
Kranj – V Združenju družb za nepremičninsko posredovanje, ki deluje pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), so ogorčeni, da vlada ni sprostila njihove dejavnosti, pri kateri je po njihovem zelo nizko tveganje za prenos okužb in bi jo bilo tudi v času zaostrenih omejitev možno izvajati z upoštevanjem priporočil NIJZ. Dovoljene so le storitve, ki jih nepremičninski posredniki lahko izvajajo na daljavo in pri katerih ne prihaja do osebnega stika s strankami.
»Zakaj je vlada omejila dejavnost posredovanja pri prometu z nepremičninami, je težko razumeti,« pravi direktor nepremičninske agencije Makler Bled Borut Kordež, ki se mu zdi nesprejemljivo, da pristojni kljub utemeljitvi razlogov za sprostitev dejavnosti s strani strokovne službe GZS niso ukrepali. Poudaril je, da njihovo delo ni povezano s tveganji, značilnimi za prenos okužb, hkrati pa gre za osnovne storitve, ki jih posameznik uporablja za urejanje bivanjskih potreb. »V ničemer se ne razlikujejo od odvetniške, notarske, zavarovalniške in podobnih dejavnosti, ki v tem času večinoma poslujejo,« je poudaril Kordež in dodal, da sedaj neposrednega stika s strankami nimajo, so pa še naprej dosegljivi za vse informacije in urejanje zadev na daljavo.
Tudi Jeleni Lašič iz agencije MP projekt se zdi prepoved nepremičninskega posredovanja nepotrebna, saj da je ob upoštevanju zaščitnih ukrepov možnost okužbe pri ogledu minimalna. »Vso komunikacijo in administracijo lahko opravimo brez osebnega stika, razen ogleda nepremičnine, ki je ključen za odločitev o nakupu. To seveda pomeni, da ni novih prodaj. Nepremičnina se namreč ne kupuje iz kataloga, je pa trg z nepremičninami vsekakor ena bistvenih gospodarskih panog in bi morala biti sproščena med prvimi,« je prepričana Lašičeva. Ta čas so njihovi posredniki na čakanju na delo, administrativni del podjetja pa deluje, s strankami komunicirajo po telefonu in e-pošti.
Kordež je povedal, da kljub omejitvam letos niso zaznali bistvenega upada realizacije poslov. »Takoj po spomladanskih ukrepih je trg močno zaživel, kar je razumljivo. Predvidevam, da bo podobno tudi po sedanjih ukrepih. Potrebe po ureditvi stanovanjskih vprašanj namreč med zaprtjem družbenega življenja ne ugasnejo, ampak se zgolj pritajijo.« V agenciji MP projekt pa so po podatkih Lašičeve zaznali približno desetodstotni upad števila opravljenih transakcij, kar pripisujejo obdobju prepovedi poslovanja, sicer pa je bil trg precej živ.
Naša sogovornica je tudi povedala, da so v zadnjem obdobju opazili manjše število novih ponudb za prodajo. Na najemniškem trgu se pojavljajo tudi stanovanja, ki so bila prej namenjena oddajanju v poslovni najem (turizem ipd.). Pri zemljiščih ni posebnih sprememb, ponudba že nekaj časa ni pretirano pestra. »Za zdaj je povpraševanje še vedno večje od ponudbe,« je pojasnila in dodala, da je zanimanja strank še vedno kar nekaj, opažajo tudi bistveno povečan ogled oglasov. Strahu pred investicijami v nepremičnine ne zaznavajo, pač pa bolj pričakovanje kupcev, da bodo cene padle. »Morebiten padec cen je odvisen od več faktorjev, tudi od trajanja trenutnih ukrepov, a kot kaže, v bližnji prihodnosti ne bodo padle,« meni Lašičeva.
Tudi Kordež velikih sprememb na nepremičninskem trgu ne pričakuje, razen če bi prišlo do gospodarske krize večjih razsežnosti. Kljub pričakovanjem, da bodo cene nepremičnin padle, po njegovem pravih razlogov za to ni. »Dokler bo tako redka ponudba kakovostnih nepremičnin in toliko povpraševanja po njih, ni realno razmišljati o padcu cen. Če bi na Gorenjskem na primer v naslednjih petih letih bilo zgrajenih petsto novih stanovanjskih enot, bi to lahko vplivalo na znižanje oz. normaliziranje cene, do takrat pa bo pač trg funkcioniral po svojih zakonitostih.« Dodal je, da ob pregledu nepremičninskih oglasov naletimo na zelo malo kakovostnih: tako za stanovanja in hiše kot tudi za gradbene parcele, oglasov za nakup pa je veliko. »Morda se je nekoliko povečala ponudba najemnih stanovanj, a gre zgolj za začasno situacijo, ko se lastniki enot za kratkoročne nastanitve odločajo za oddajo do naslednje turistične sezone,« je še razložil.