Vodiška Johanca na poti v ječo v upodobitvi Maksima Gasparija / Foto: Wikipedia

Sleparija s čudežno Johanco

Pred 135 leti se je v Repnjah rodila Ivanka Jerovšek oziroma vodiška Johanca, katere »čudeži« so pred dobrimi sto leti odmevali tako doma kot tudi v tujini.

Ivanka Jerovšek, ki so jo že od mladih let klicali Johanca, se je rodila v revno družino v Repnjah pri Vodicah. Že zgodaj je zaradi alkoholizma umrl njen oče, v Johančinem 18. letu pa še mama. Za petero otrok se je zavzel vodiški župnik Simon Žužek in Johanco poslal služit za deklo v benediktinski samostan na Reko.

Kot v knjigi Vodiški čudeži, v kateri je popisal njeno zanimivo življenjsko usodo, piše zgodovinar Damir Globočnik, je sicer zelo pobožna Johanca hitro opazila, da so redovnice spoštovane in jim ni treba opravljati najtežjih del, zato se je zelo trudila, da bi tudi sama postala nuna in je svojo versko gorečnost tudi javno izkazovala. A njena radoživa narava materi prednici ni ugajala, poleg tega je menila, da je sicer verno dekle svojo vernost rado izrabljalo za lastno uveljavitev.

Johanca se je zato trudila »izsiliti« sprejem med nune na druge načine. Tako naj bi 13. aprila 1909 doživela prvo videnje – prikazala naj bi se ji Marija. Nekaj mesecev kasneje naj bi se ji pojavile prve krvavitve. Kri je opazila na glavi, rokah, nogah in levi strani telesa. Starejša nuna Jožefa iz Senja ji je povedala, da so to stigme, znamenja Kristusovih ran, in ji po kasnejšem pripovedovanju Johance tudi svetovala, kako naj odigra svetniško zamaknjenost in trpljenje: zleze naj v posteljo, se premetava, kot da bi trpela, in se neopazno namaže z živalsko krvjo.

Redovnice Johanci in njenim stigmam niso docela verjele, zato je morala samostan zapustiti. Zatočišče je našla pri laični skupini vernih deklet, Marijinih devicah, ki so jo vodile po raznih procesijah, na katerih je Johanca uprizarjala svoje trpljenje. Vest o Johančinih čudežih je prišla tudi do ljubljanskega nadškofa Jegliča, ki se je odločil, da jo pošlje nazaj v Vodice, kjer jo je pod okrilje vzel tamkajšnji župnik.

Kljub temu da so jo večkrat pregledali in razlogov za njene krvavitve niso našli, ji nastopov niso prepovedali. Tako je tudi v Vodicah, kamor je prišla leta 1912, uprizarjala svoje trpljenje in privabljala vedno večje občinstvo, ki je kupovalo tudi vodo, v kateri je bila oprana njena okrvavljena obleka in naj bi bila zdravilna.

Johančina prevara je bila razkrinkana leta 1913, po tem ko je Slovenski narod v vesti Sleparija s čudežno Johanco iz Vodic, objavil pričevanja izvoščka Matevža Ažmana, da naj bi Johanco peljal po kri v ljubljansko mestno klavnico, med eno od seans pa je nato salezijanec Josip Valjavec odkrili, da med nogami skriva meh, napolnjen z živalsko krvjo, drobne cevke pa je imela napeljane med lase in pod rokave srajce ter pod nogavicami do stopal. Sodniki, med katerimi je bil tudi pravnik in pisatelj Fran Milčinski, so Johanco obsodili na deset mesecev zapora.

Johančine prevare so izredno odmevale v slovenski javnosti in so služile tudi za obračun med slovenskim liberalnim in katoliškim taborom. O škandalu pa niso poročali le na domačih tleh, temveč so se, kot piše Globočnik, o njem razpisali tudi češki, nemški, madžarski, hrvaški, italijanski, bolgarski in celo ameriški časniki.

Zaradi svojih dejanj je bila tudi po prestani kazni zasmehovana in je težko dobila delo. Umrla je leta 1919, stara le 34 let, zaradi zastrupitve krvi, potem ko se je zbodla na zarjavelih vilah.

Po navedbah več virov naj bi njeno okostje kasneje uporabljali na medicinski fakulteti kot študijski skelet. Kot pa v prispevku o njej v vodiškem zborniku piše Jana Ozimek, so jo lani, ob stoletnici smrti, pokopali na ljubljanskih Žalah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Tito, papež Janez Pavel II. in predsedovanje EU

Vse evropske poti bodo kmalu vodile proti Brdu. In kaj imajo s tem opraviti pokojna Tito in papež Janez Pavel II. ter predsedovanje Slovenije Evropski uniji? Na zadnji seji Sveta MOK je svetnica (n...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 21. januar 2019 / 14:53

V Ejga tudi prenočišča

Sredi Jesenic zgodbo o uspehu z restavracijo in penzionom s prenočišči Ejga pišeta bivša smučarka Alenka Dovžan in njen partner Edvin Karahodžić.

Kranj / ponedeljek, 21. januar 2019 / 14:52

Programi za ohranjanje zdravja

Center za krepitev zdravja, ki deluje pod okriljem Zdravstvenega doma (ZD) Kranj, je nadgradnja preventivnih aktivnosti nekdanjega zdravstvenovzgojnega centra. Kot je povedal vodja centra Jošt Torkar,...

Kultura / ponedeljek, 21. januar 2019 / 14:51

Novi časi pred sto leti

Prejšnji teden so v Sokolskem domu v Škofji Loki odprli razstavo z naslovom Slovenci, začenjajo se novi časi (1918–1920), ki so jo pripravile sodelavke Zgodovinskega arhiva Ljubljana. Razstavo spremlj...

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. januar 2019 / 14:50

Ni obetavno, a tudi ne kritično

»Prihodnost v slovenskem kmetijstvu morda ni obetajoča, a tudi ne tako kritična,« je dejal Branko Ravnik, direktor Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, na predstavi lanskih dosežkov in letošnjih na...

Razvedrilo / ponedeljek, 21. januar 2019 / 14:50

Tjašin prostor

Tjašo Dobravec, štiriindvajsetletno Bohinjko, smo spoznali v zadnjem šovu Slovenija ima talent, kjer je zmagala. Prejšnji teden je povabila na odprtje D’placa v Bohinjsko Češnjico: svojega prostora oz...