![](/images/20201108/201109811-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Na Koroškem prepoved prireditev
November je bil običajno čas, ko so se kulturne prireditve, ki so jih organizirala slovenska društva, vrstile druga za drugo. Letos je bil program okrnjen, vendar se je še vseeno kaj dogajalo. Ta teden pa je avstrijska vlada zaradi hitro rastočega števila okužb sprejela ostre ukrepe, tudi policijsko uro med 20. uro zvečer in 6. uro zjutraj. Do konca novembra je prepovedala prireditve in zaprla vse kulturne ustanove. Za učence nižjih razredov poteka reden pouk, dijaki in študenti pa se bodo najmanj štiri tedne šolali na daljavo. Tako bodo morale na boljše čase počakati uveljavljene slovenske oziroma dvojezične prireditve, tudi tradicionalni predstavitvi knjižnih darov Slovenske prosvetne zveze in Krščanske kulturne zveze za leta 2021.
Za obisk je prikrajšana tudi razstava z naslovom »100 let po plebiscitu – Kärnten/Koroška (ne)deljena dežela«, ki so jo sredi oktobra odprli v kulturnem domu v Pliberku. Oblikovala jo je Iniciativa Slovenski konsenz za ustavne pravice (SKUP), Klub slovenskih študentk in študentov (KSŠŠK) in likovni umetnik Karl Vouk. Avtor dokumentarno-izobraževalnega filma pa je zgodovinar Marjan Linasi iz Pokrajinskega muzeja Slovenj Gradec. Razstava, ki je bila najprej na ogled v slovenskem državnem zboru v Ljubljani, ponuja drugačen pogled na dogajanje pred sto leti in kasneje, pa tudi pogled na vlogo, ki so jo po plebiscitu imele Slovencem sovražne koroško-domovinske oziroma brambovske organizacije s Koroškim Heimatdienstom na čelu. Predsednik slovenskega državnega zbora Ivo Zorčič je o razstavi dejal, da nastavlja ogledalo Slovencem v matični domovini, pa tudi Republiki Avstriji, ki v stotih letih ni izpolnila obljub, ki so bile dane Slovencem. Članica iniciative SKUP Sonja Kert Wakounig je ob razstavi v Pliberku povedala, da je opravičilo predsednika Republike Avstrije Slovencem velik korak naprej, vendar štejejo praktična dejanja, ki morajo še slediti. Razstava se bo iz Pliberka selila preko meje v Pokrajinski muzej na Ravne.
Iz Slovenske gospodarske zveze v Celovcu so sporočili, da se pri svojem delu prilagajajo novim razmeram. Zadovoljni so, da gospodarstvo dela naprej in da so meje s sosednjimi državami, tudi s Slovenijo, odprte, saj jih dnevno prečka veliko delavcev. Zaprtje mej bi bilo škodljivo za vse države, so poudarili. Novi ukrepi, ki so začeli veljati v torek, med drugim določajo, da so zaposleni v podjetjih, ki morajo ukiniti proizvodnjo in nimajo dela, upravičeni do 90 odstotkov plače.