S subvencijami do prevoznikov
Država bo letalsko povezljivost Slovenije s svetom spodbujala tudi s subvencijami stroškov letalskim prevoznikom. Še vedno pa so živa tudi razmišljanja o ustanovitvi novega nacionalnega prevoznika.
Pet milijonov evrov subvencij bo država namenila letalskim prevoznikom, ki bi ponujali lete iz Slovenije.
Kranj, Ljubljana – Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je v ponedeljek objavilo javni razpis za spodbujanje ponovne vzpostavitve letalske povezljivosti Slovenije, s katerim želijo izboljšati letalske povezave z evropskimi in t. i. tretjimi državami. Povezljivost slovenskih letališč, kar v praksi pravzaprav pomeni zgolj brniško letališče, saj mariborsko in portoroško v zadnjem obdobju nista imela nobene redne linije, je namreč epidemija covida-19 precej poslabšala. Dodatno je na letalski promet čez Slovenijo vplival še zlom Adrie Airways lansko jesen, ki je pred tem k potniškemu prometu z brniškega letališča prispevala polovico letov. Slovenija je tako v celoti odvisna od tujih prevoznikov.
»Če je v začetku leta 2020 po jesensko-zimskem voznem redu poleg čarterskih poletov v Slovenijo redno letelo 12 tujih letalskih prevoznikov, jih je v septembru letelo le še devet, v oktobru pa le še šest. V letu 2019 je letelo v Slovenijo 17 tujih prevoznikov, nekateri tudi na več različnih linijah, večkrat na teden,« so v razpisu med drugim zapisali na gospodarskem ministrstvu. Pri upravljavcu brniškega letališča Fraportu Slovenija, se sicer v zimskem voznem redu nadejajo desetih letalskih povezav.
Na razpisu, na katerega se bodo letalski prevozniki lahko prijavili v treh rokih, bo na voljo pet milijonov evrov, in sicer v prvem roku 1,5 milijona, v drugem 2,3 milijona in v tretjem 1,2 milijona evrov. Pri tem pa skupni znesek, dodeljen enemu prijavitelju, ne bo smel presegati dvesto tisoč evrov.
Prvi rok za prijavo je že 9. november, nato pa še junija in oktobra prihodnje leto. Na prvi rok se bodo sicer lahko prijavili prevozniki, ki so lete v Slovenijo izvajali med marcem in septembrom letos, na drugi rok prevozniki, ki so oz. bodo v Slovenijo leteli od letošnjega oktobra do maja prihodnje leto, in na tretjega tisti z leti od junija do konca septembra prihodnje leto. Lete bodo morali prevozniki opravljati vsaj dvakrat tedensko vsaj dva meseca.
Po poročanju letalskega portala za območje držav nekdanje Jugoslavije Ex-yu aviation, naj bi vlada ponovno razmišljala tudi o ustanovitvi letalskega prevoznika skupaj z zasebnim partnerjem, za kar naj bi rezervirala sedemdeset milijonov evrov. Odločitev o partnerstvu naj še ne bi bila sprejeta, zanj pa se menda zanima več družb, tudi Croatia Airlines, poroča portal.