Delavnica suhozidne gradnje na Loškem gradu / Foto: Primož Pičulin

Delavnica suhozidne gradnje

V Škofji Loki so ob Dnevih evropske kulturne dediščine priredili delavnico suhozidne gradnje. Gradnja brez uporabe veziva je najpogostejša na Krasu, pozna jo tudi Gorenjska.

Škofja Loka – Suhozidna gradnja je veščina zidanja brez uporabe veziva, pri kateri z odbiranjem razpoložljivega lokalnega kamna, pridobljenega s čiščenjem in urejanjem zemljišč, ter ob razumevanju skladnje nastajajo različni tipi trdnih kamnitih objektov. V Sloveniji je osnovna in prvobitna tehnika gradnje znana predvsem na Krasu in v Istri kot posledica in rezultat boja za preživetje na kamnitem kraškem in istrskem svetu vse od prazgodovine naprej, kjer je postala ključni element značilne kraške in istrske kulturne krajine. Suhozidne gradnje pa poznamo tudi na Gorenjskem, je povedala Mateja Hafner Dolenc, generalna sekretarka Združenja zgodovinskih mest Slovenije, ki je v okviru Šole prenove v sodelovanju z Občino Škofja Loka organiziralo delavnico. Tudi na Loškem gradu so pred časom obnovili suhi zid, na delavnici pa so si udeleženci ogledali tudi ostale tovrstne zidove v okolici gradu, s katerimi so v preteklosti ljudje ograjevali njive in travnike. Omeniti velja, da je bila veščina suhozidne gradnje pred dvema letoma uvrščena na na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, pri čemer je ob Sloveniji sodelovalo še nekaj držav.

Delavnica je v Škofji Loki potekala v okviru Dvevov evropske kulturne dediščine, pobudo zanjo je dala Občina Škofja Loka. Zanimanje je bilo zelo veliko, je povedala Hafner Dolenčeva, zato so kvoto udeležencev (sodelovalo jih je lahko 15) zelo hitro zapolnili. V uvodu so prisluhnili predavanju kustosinje Loškega muzeja Mojce Šifrer Bulovec Ko gre loški kmet na njivo, meščanov ni doma, s katerim je predstavila nekdanje življenje loškega podeželja. O izkušnji suhozidne gradnje na Krasu je predaval tržaški Slovenec Danilo Anton iz gibanja Partnerstvo kraške suhogradnje. Geolog dr. Miha Jeršek je spregovoril o geologiji kamnine na Gorenjskem, Saša Roškar iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine, enote Kranj, pa o gradnji na suho na zgornjem Gorenjskem. Primer pozidave suhega zidu na Loškem gradu je predstavila Mateja Kavčič iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Primož Novak je predstavil praktično gradnjo suhega zidu in tudi vodil praktični del delavnice, s Tomažem Križnarjem pa so si udeleženci ogledali lokacije suhozidne gradnje v soseščini.

Kaže, da se občina zanima za to tehniko gradnje za prihodnjo obnovo zidov na gradu. V preteklosti je bil namen suhih zidov dvojni: ljudje so travnike in obdelovalno zemljo očistili kamenja, z zlaganjem pa so postavili zidove, ki so razmejevali zemljišča in jih varovali pred živalmi. Danes predvsem želijo, da se ta način gradnje ohrani kot razpoznavni element naše krajine, dodaja Mateja Hafner Dolenc.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sreda, 14. julij 2021 / 18:57

Zal je avtor zmagovalnega plakata za Tokio

Jesenice – Dijak Gimnazije Jesenice Zal Vukalić je osvojil glavno nagrado na natečaju za olimpijski plakat Tokio v kategoriji srednjih šol. Natečaj je razpisal Olimpijski komite Slovenije skupaj z...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 11. april 2019 / 13:25

Na butarici lahko tudi čipka

Ljubenske potice, pušl in kaštron iz Baške grape, koroški snop, palovške butarice, poljanska in selška butarica s čipko … V Železnikih je potekal drugi festival cvetnonedeljskih butaric.

Gorenjska / četrtek, 11. april 2019 / 13:25

Zima jim ni bila naklonjena

Na gorenjskih smučiščih so v glavnem že končali smučarsko sezono, s katero so kljub bolj pomladnim kot zimskim razmeram v letošnji zimi relativno zadovoljni.

Razvedrilo / četrtek, 11. april 2019 / 13:24

Megleni pljusk

Megla in slabo vreme nista pregnala najpogumnejših smučarjev in kolesarjev, ki so se udeležili letošnjega Plaža Splash Challengea.

Zanimivosti / četrtek, 11. april 2019 / 13:23

Ne pozabi name

V ljubljanski Kinoteki je bila premiera ganljivega filma o življenjskem svetu človeka z demenco, ki je bil posnet v Domu Petra Uzarja v Tržiču.

Nasveti / četrtek, 11. april 2019 / 13:22

Pecivo z jabolki

Ker je bila lanska sezona jabolk več kot odlična, jih imamo zagotovo še nekaj na zalogi in prav je, da jih porabimo. Da ne bo samo jabolčni zavitek ali pita, jih lahko uporabimo za pripravo različn...