Predstavili so program Europa Cantat Festivala 2021. / Foto: Matej Maček

Za pevce in pevke vseh generacij

Med 16. in 25. julijem prihodnje leto bo Ljubljana gostila mednarodni zborovski festival Europa Cantat. Na več kot štiridesetih festivalskih prizoriščih se bo zvrstilo skoraj dvesto festivalskih dogodkov, od ateljejev z vrhunskimi mentorji do nastopov tujih zasedb in množičnega petja na prostem.

V Ljubljani se bo prihodnje poletje resnično veliko pelo, sporoča predana ekipa Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD), ki v sodelovanju z Evropsko zborovsko zvezo (ECA-EC) v drugi polovici julija organizira enega največjih mednarodnih zborovskih festivalov na celini Europa Cantat Festival 2021. Ta se od leta 1961 vsaka tri leta odvija v enem od izbranih evropskih mest.

Program festivala so predstavili na sredini novinarski konferenci v Cankarjevem domu. Organizatorji se, kljub elanu, ki jim ga ni vzela niti epidemiološka kriza, zavedajo, da festival, ki ga običajno obišče okrog štiri tisoč pevcev z vsega sveta in še enkrat toliko občinstva, pripravljajo v tveganih okoliščinah. To pomeni, da bodo njegovo izvedbo sproti prilagajali aktualnim epidemiološkim razmeram in tako poskrbeli za varnost vseh.

Europa Cantat bo v Ljubljano pripeljal velike mednarodne zvezde zborovskega petja, kar je za slovenske udeležence in udeleženke odlična priložnost, da stopijo v stik z najboljšimi ustvarjalci in se seznanijo z aktualnim svetovnim dogajanjem na področju različnih zvrsti vokalne glasbe. Poleg tega je festival izjemno pomemben tudi za razvoj kulturnega turizma in drugih področij družbenega življenja. Zborovsko petje, ki je najštevilnejša kulturna ljubiteljska dejavnost v Sloveniji, pa se bo na festivalu, ki bo največji kulturni dogodek v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji, prepletlo še z drugimi umetniškimi zvrstmi, na primer z literaturo, fotografijo, likovno dejavnostjo, pa tudi terapevtskim in socialnim delom ter športom.

»Festival, ki navdušuje s svojim pestrim dogajanjem in vzdušjem ter netekmovalnim značajem, ima tri osrednje vsebinske dele: delavnice pod vodstvom mednarodnih priznanih mentorjev, koncerte udeležencev in vabljenih zasedb ter posebne projekte,« je poudarila vodja programa Mihela Jagodic. Program bo obsegal še predavanja in vsakodnevno množično skupno petje na prostem. Festivala se lahko udeležijo vsi ljubitelji zborovske glasbe, ne glede na pevski staž in predznanje. S posebnimi dogodki bodo po besedah Mihele Jagodic poskrbeli za povezovanje zborovske glasbe z drugimi področji.

Tako so denimo zasnovali Zborovsko fotopromenado, natečaj za fotografije na temo zborovske glasbe, preplet s športom pa prinaša drsalna revija Ko boš prišla na led – Sing & Skate, kjer bodo koreografije na ledu nastale na zborovsko glasbo v živo, kar je novost v svetovnem merilu.

Dotaknili se bodo tudi novih spoznanj o vplivih petja na človekovo dobrobit, tuje pevce in njihove zasedbe pa bodo slovenski gostitelji lahko povabili domov. »V okviru programskega sklopa Pojoči domovi bodo nastopajoči za družino, sosede in prijatelje pripravili koncert na vrtu, terasi ali v dnevni sobi. Vse te lepe dogodke bo nadgradilo še nekaj koncertov tujih vabljenih zasedb različnih žanrov – Tenebrae, Ringmasters, Singer Pur in Accent, ki pomenijo kakovostni presežek festivala, ter cikel koncertov Prisluhni Sloveniji. Ta je namenjen predstavitvi slovenske zborovske glasbe, ustvarjalcev in uspešnih zborov tujemu občinstvu. Upamo, da bo zato, ko se vrnejo domov, čim več naše glasbe zaživelo v njihovih repertoarjih,« je še dodala Mihela Jagodic.

Kot je je povedala članica mednarodne festivalske glasbene komisije Simona Rožman Strnad, bodo festival obogatila svetovno znana dirigentska imena iz sveta zborovske in klasične glasbe. »V vlogi mentorjev bo petdeset vrhunskih umetnikov na delavnicah ter drugih izobraževalnih modulih in kot gostujoči dirigenti na koncertih ponudilo udeležencem ter obiskovalcem prvovrstno zborovsko izkušnjo in užitek.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / ponedeljek, 12. februar 2018 / 12:15

Blejska Dobrava ostaja brez pošte

Blejska Dobrava bo 12. marca ostala brez pogodbene pošte. Proti zaprtju protestirata Krajevna skupnost Blejska Dobrava in Občina Jesenice. Na Pošti Slovenije pravijo, da je razlog skromen obseg opravl...

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 1. julij 2015 / 14:16

Kopitarjev dobrodelni golfski turnir

Na petem dobrodelnem turnirju v golfu so zbrali skoraj štirideset tisoč evrov.

Kultura / sreda, 1. julij 2015 / 14:15

Večne podobe Aure

V poletnih mesecih je pri Pustotniku v Gorenji vasi na ogled likovna razstava škofjeloškega akademskega kiparja Mateja Plestenjaka.

Kranj / sreda, 1. julij 2015 / 14:12

Mezinček v novih prostorih

Zasebni vrtec Mezinček se je iz utesnjenih prostorov na Cesti Staneta Žagarja preselil v obnovljeno vilo na Savski cesti in postal Vila Mezinček.

Slovenija / sreda, 1. julij 2015 / 14:08

Tri dežele na Višarjah

Višarje – V soboto, 4. julija, bo v Marijinem romarskem središču na Višarjah v Kanalski dolini v Italiji tradicionalno Romanje treh dežel: Furlanije – Julijske krajine, Koroške in Slovenije. Ob 11....

Kranjska Gora / sreda, 1. julij 2015 / 14:03

Kolesarski pobeg iz Horjula v Kranjsko Goro

Kranjska Gora – Najstnik iz Horjula je pred desetimi leti napisal poslovilno pismo in s kolesom pobegnil od doma v Kranjsko Goro. Policisti so ga izsledili po dveh dneh iskanja. To je bil Grega Čep...