Odpadke bo zbiralo javno podjetje

Zbiranje odpadkov v Občini Železniki, ki ga sedaj izvaja Loška komunala, bo predvidoma z novim letom prevzelo novoustanovljeno javno podjetje Komunala Škofja Loka.

Železniki – Železnikarski občinski svetniki so se na zadnji seji seznanili z ustanovitvijo in delovanjem javnega podjetja Komunala Škofja Loka. Sklenili so, da Občina Železniki dovoljuje prenos izvajanja zbiranja komunalnih odpadkov na njenem območju od sedanjega koncesionarja, delniške družbe Loška komunala, na novoustanovljeno Komunalo Škofja Loka.

V. d. direktorice novega podjetja Olivera Malijanska je pojasnila, da so se v občini Škofja Loka Loški komunali začele iztekati koncesije za oskrbo s pitno vodo, odvajanje in čiščenje odpadnih voda ter zbiranje odpadkov, ki so bile sklenjene za dvajset let in za dve leti podaljšane, zato so se po preteku tega obdobja tudi zaradi vpisa pravice do vode v ustavo odločili za ustanovitev javnega podjetja, da bodo te storitve po novem potekale v okviru negospodarske neprofitne dejavnosti. »Javno podjetje je kupilo delnice Loške komunale in z njeno pripojitvijo bo prevzelo vsa osnovna sredstva, delavce in dejavnost ter v občini Škofja Loka začelo izvajati vse tri dejavnosti s 1. januarjem 2021. S pripojitvijo Loške komunale bo javno podjetje njen univerzalni pravni naslednik, kar posledično pomeni, da vstopi tudi v vse sklenjene pogodbe Loške komunale. Z njo ima Občina Železniki sklenjeno koncesijsko pogodbo za zbiranje odpadkov, ki traja še do 2026,« je razložila Malijanska.

Vodja vzpostavitve javnega podjetja Primož Ržen je spomnil, da je že lanskega septembra škofjeloški občinski svet sprejel odločitev, da se bodo omenjene službe izvajale v okviru javnega podjetja. Oktobra je sledila potrditev odloka o njegovi ustanovitvi, decembra pa so ob sprejemanju proračuna za letošnje leto potrdili tudi ustanovitveni kapital za zagon podjetja. Celotni projekt je ocenjen na štiri milijone evrov, pri čemer bodo 15 odstotkov sredstev zagotovili iz proračuna Občine Škofja Loka, za preostalo pa bodo najeli posojilo z njenim poroštvom. Vpis javnega podjetja kot novega lastnika delnic bo predvidoma izveden še ta mesec. »V novembru in decembru predvidevamo postopke pripojitve obeh podjetij, prav tako bomo šli na seje občinskih svetov z elaborati cen za prihodnje leto in verjetno tudi za 2022,« je napovedal Ržen.

V razpravi je bilo med drugim izraženo pričakovanje, da bo kakovost storitve v Železnikih ostala na sedanji ravni in da ne bo povišanja cen, saj da na račun statusa podjetja ne bi smelo priti do podražitve.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / / 07:00

Če pridemo v polfinale, grem spet v Afriko

Med številnimi Slovenci, ki so v zadnjih dneh v Južni Afriki s tribun spodbujali slovensko nogometno reprezentanco, je bil tudi 33-letni Primož Tavčar iz Podbrezij, ki si je ogledal tekmi Slovenije z...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 16. december 2015 / 13:05

Pravljice so oživele

V društvu Oddih Gorajte so letos že šesto leto zapored pripravili projekt Pravljična dežela.

Žiri / sreda, 16. december 2015 / 13:05

Krajani sooblikovali vizijo razvoja

Žirovski svetniki so na zadnji seji sprejeli vizijo in strategijo razvoja občine, pri pripravi katere je s svojimi mnenji in predlogi sodelovalo več kot tristo prebivalcev občine.

Medvode / sreda, 16. december 2015 / 13:04

Arheološke raziskave na Svetju

Ob prestavitvi trase visokonapetostnega daljnovodnega omrežja so arheologi na Svetju pri Medvodah ponovno potrdili in raziskali bogat potencial tega arheološkega najdišča, ki sega tri tisoč petsto let...

Škofja Loka / sreda, 16. december 2015 / 13:04

Prvič skozi občinski proračun

Škofjeloške svetnice in svetniki so opravili prvo branje proračuna, ki je do 25. decembra v javni obravnavi.

Kronika / sreda, 16. december 2015 / 13:03

Vlomi zaposlovali kriminalce in policiste

Kranj – Vlomilska vnema pri storilcih ne pojenja. Zadnji konec tedna je tako neznanec na Trati pri Škofji Loki vlomil v gradbeni zabojnik in odtujil orodje, na Cesti Talcev v Škofji Loki pa je skrb...