V Kranju so svoje izkušnje v športu z mladimi delili Rožle Prezelj, Sara Isaković in Tjaša Ristić.

Trening mišic in možganov

Program za spodbujanje branja med mladimi športniki, ki ga Olimpijski komite Slovenije predstavlja pod imenom #športajmoinberimo, so minulo sredo lahko spoznali tudi mladi kranjski športniki, ki so bili v dvorani Mestne knjižnice Kranj v družbi s Saro Isaković, Tjašo Ristić in Rožletom Prezljem.

Kranj – Program #športajmoinberimo je v zadnjih dneh potekal na teh lokacijah, in sicer v Kopru, Mariboru in minulo sredo tudi v Kranju. Nosilka programa je Mariborska knjižnica, v njem pa sodeluje tudi Mestna knjižnica Kranj. Program ima izhodišča v Nacionalni strategiji za razvoj bralne pismenosti za obdobje 2019–2030, ki jo je vlada sprejela lani decembra ter je oblikovan v sodelovanju med Ministrstvom za kulturo RS, Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport RS, Zavodom RS za šolstvo, Javno agencijo za knjigo in Olimpijskim komitejem Slovenije.

Vodilo programa je povezati mlade in vrhunske športnike ob pogovoru o branju in knjigi. Letos se v programu povezujejo Evropski teden športa, dan slovenskega športa in Nacionalni mesec skupnega branja 2020.

»Branje je za duha to, kar je telovadba za telo. To je misel irskega pisatelja in politika Richarda Steela,« je zbrane športnike in goste nagovorila pomočnica direktorice Mestne Knjižnice Kranj Maja Vunšek in zlasti mladim zaželela, da branje zanje postane vrednota, ki jim bo pripomogla tudi k doseganju boljših športnih rezultatov. Direktor mestne uprave Kranj Bor Rozman, nekdaj rokometaš, sedaj pa tudi podpredsednik Rokometne zveze Slovenije, je mladim povedal nekaj svojih izkušenj iz športnih in študijskih dni in poudaril, da tudi kranjska občina podpira program Olimpijskega komiteja Slovenije #športajmoinberimo.

»Na olimpijskem komiteju si prizadevamo, da imajo športniki pogoje za doseganje vrhunskih rezultatov. Po drugi strani pa veliko energije posvečamo temu, da spodbujamo izobraževanje, tako formalno kot pridobivanje izkušenj in vrednot, ki so za življenje zelo pomembne,« je poudaril vodja programov Slovenske olimpijske akademije, sicer Kranjčan Aleš Šolar, ki je vesel tudi spodbujanja mladih športnikov k branju. »Z branjem lahko ogromno prispevamo k pripravam na tekmovanja. Zato smo veseli, da so športnikom dostopni seznami knjig, ki so jim resnično lahko v pomoč,« je tudi povedal Šolar.

Seveda je bilo največ časa prijetnega druženja namenjenega pogovoru o izkušnjah s športniki, ki so jih predstavili nekdanja plavalka Sara Isakovič, skakalec v višino Rožle Prezelj ter odlična karateistka Tjaša Ristić.

Tjaša Ristić, ki je diplomirala na Ekonomski fakulteti in sedaj pripravlja magisterij, si želi nastopiti tudi na olimpijskih igrah. »Zaradi študija prebiram veliko strokovne literature, med epidemijo, ko je bilo nekaj več časa, pa mi je uspelo prebrati tudi več drugih knjig,« je povedala Tjaša in priznala, da je tudi sama spoznala, da trening mišic brez treninga možganov ne prinese želenih rezultatov. To je potrdila tudi naša nekdanja odlična plavalka, dobitnica srebrne olimpijske medalje, sedaj pa psihologinja, ki še kako pozna stresne situacije v športu, tudi sama pa je napisala knjigo. »Imela sem željo, da predstavim tako svojo športno pot kot tudi študij psihologije in nevropsihologije. Želela sem si, da psihologijo čim bolj približam športnikom, da ta postane praktična in zabavna in da si vsak športnik ob treniranju telesa želi trenirati tudi svojo glavo,« je povedala Sara Isaković, ki zadnji dve leti spet živi na Gorenjskem, v Radovljici, in z velikim veseljem opravlja svoj poklic. »Poleg tega zelo rada berem in se izobražujem,« je tudi povedala Isakovićeva.

Ob športu se je veliko izobraževal tudi naš najboljši skakalec v višino Rožle Prezelj, ki je po poklicu pravnik, opravlja delo varuha športnikovih pravic in pripravlja doktorat. »Tako kot v letih, ko sem bil aktiven športnik, tudi sedaj še rad berem. Predvsem zato, da se ob branju umirim,« je povedal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 15. julij 2023 / 10:36

Zgodbe iz Haloz je prepletla v roman

V začetku poletja je izšlo novo, že šesto literarno delo Leščanke Ivanke Korošec, med drugim dolgoletne sodelavke Gorenjskega glasa in Deželnih novic. Tokrat je v obliki romana zvestim bralcem odstrla...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Mladi razveseljujemo starejše

Razvojna agencija Zgornje Gorenjske že drugo leto izvaja projekt Mladi razveseljujemo starejše.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Čaka jih obnova vaškega jedra

"Želimo, da bi jedro postalo prostor za prireditve in različne družabne dogodke," pravi predsednik KS Blejska Dobrava Igor Arh.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Daljinsko (radijsko) odčitavanje vodomerov

Voda postaja v zadnjih letih vedno bolj pomembna, tako za porabnike kot tudi za distributerje. Še pred kratkim se je poraba vode merila pavšalno, le večji obrati in porabniki so imeli vgrajene vo...

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Mojstrica vezenja

Kati Čušin se že več desetletij ukvarja z vezenjem in je za to umetnost navdušila tudi mnoge druge.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Ladislav Črnologar: Tri povesti

Ladislav Črnologar je že več kot dvajset let opazno prisoten v slovenskem literarnem prostoru. V zadnjem času je prejel tudi nekaj uglednih nagrad in priznanj za svoje literarno delo. Črnologar s...