Darko Siuka, dr. med., specialist gastroenterolog s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo Interne klinike UKC Ljubljana

Vitamin D je gorivo za imunske celice

Izsledki interventne randomizirane študije dobrobiti nadomeščanja vitamina D pri bolnikih s covidom-19 so pokazali dobre rezultate preprečevanja resnosti bolezni in zmanjšanja potrebe po interventnem zdravljenju v enotah intenzivne terapije, je pojasnil Darko Siuka, dr. med., specialist gastroenterolog. Več o vitaminu D in študiji pa v pogovoru z njim.

Zakaj je vitamin D tako pomemben za človeško telo?

Vitamin D ima v človeškem telesu več kot dvesto funkcij, najbolj znana je vloga pri metabolizmu kalcija, fosforja in kosti, ljudem pa so manj znani vsi mehanizmi vpliva na imunski sistem, kar s skupno besedo poimenujemo imunomodulacija.

D-vitamin je tako rekoč gorivo za imunske celice. Omogoča proizvodnjo spojin, s katerimi makrofagi, celice, ki požirajo mikrobe, te mikrobe uničijo. Hkrati pa D-vitamin ublaži čezmerno izražanje vnetnih snovi, ki lahko povzročijo citokinski vihar, ki je lahko tako zelo usoden. Poleg tega je mehanizmov vpliva na imunski sistem še nešteto (vplivi na limfocite B in T, proizvodnjo protiteles ...).

Poleti je s soncem z UVB-žarki vnos vitamina D večji. Je bilo morda tudi zato poleti okužb z novim koronavirusom nekaj manj?

Poleti, kot smo videli in napovedovali, so okužbe bile, vendar je bila kritičnost bolezni veliko nižja, prav tako smrtnost. Ena utemeljitev je bila, da je bila prizadeta večinoma mlada populacija.

Moja teorija je bila in je, da je bil tako kot pri španski gripi poleti zaradi sonca, UVB in različnega imunskega odziva prav zaradi D-vitamina potek večine okužb zelo blag, jeseni, ko v mesecu ali dveh raven vitamina D pri večini upade, pa bo drugače.

Kako naj za zadosten vnos poskrbimo sami jeseni in pozimi?

Vitamina D2 (neaktivna oblika) brez UVB človeško telo ne more spremeniti v D3, ki ga telo lahko uporabi za različne procese, zato D2 jeseni, pozimi in spomladi ni dovolj. D3 je v hrani malo prisoten, nekaj malega ga je v rumenjakih, več v ribah severnih morij. Nekatere države obogatijo mlečne izdelke z D-vitaminom, to bi bilo v prihodnje tudi zelo zaželeno v Sloveniji. V obdobju epidemij je najboljše vnesti vitamin D3 v obliki prehranskih dodatkov (toliko ribjega mesa bi bilo enostavno predrago).

Randomizirana študija je študija, kjer se primerja učinek dveh ali več načinov zdravljenja na izid bolezni, pri čemer so udeleženci naključno razvrščeni v skupine. Kaj je pokazala interventna randomizirana študija dobrobiti nadomeščanja vitamina D pri bolnikih s covidom-19? Kaj predlagate na podlagi teh izsledkov slovenski javnosti in stroki?

Že od marca obveščam javnost o dobrobiti D-vitamina v obdobjih okužb. V zadnjih mesecih je bilo objavljenih kar nekaj opazovalnih študij na temo bolnikov s covidom-19 in vitamina D, ki so večinoma vse potrdile ugodno in zaščitno povezavo. Ves čas je stroka poudarjala, da potrebujemo randomizirano študijo. Konec avgusta so bili objavljeni izsledki pilotne španske interventne randomizirane študije na 76 bolnikih.

Računalnik je naključno razdelil bolnike z dokazano okužbo s SARS-Cov-2 in tipično sliko pljučnice covid-19. Prvih petdeset je prejelo poleg standardne oskrbe še vitamin D3 (25OHD – aktivno obliko), 26 bolnikov pa ga poleg standardne oskrbe ni dobilo.

V skupini petdesetih bolnikov, ki so vitamin D3 prejeli, je le eden potreboval oskrbo v enoti za intenzivno terapijo, umrl ni nihče. V skupini, ki vitamina D3 ni prejela, pa je 13 bolnikov, to je petdeset odstotkov, potrebovalo enoto intenzivne terapije, umrla pa sta dva bolnika. Rezultati so osupljivi in mimo njih ne moremo iti brezbrižno.

Vitamin D v odmerkih za preventivo v obdobjih respiratornih okužb, to je približno dva tisoč mednarodnih enot dnevno, ima neznatno možnost predoziranja in neznatno možnost neželenih učinkov. Eden redkih možnih neželenih učinkov ob dolgotrajni, večinoma večletni uporabi je možnost povišanih vrednosti kalcija in ledvičnih kamnov pri hiperparatiroidizmu (bolezen obščitnice), ki pa je redka diagnoza.

Je tudi poceni in enostaven za uporabo. Glede na številne pretekle opazovalne študije ter novo randomizirano študijo upamo, da bo kmalu vključen tudi v smernice za obravnavno bolnikov s covidom-19. Španija pripravlja še podobno študijo več medicinskih centrov, z nestrpnostjo čakamo še rezultate študije na večjem številu bolnikov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Plavanje, drsanje, smučanje ...

V Kranjskih vrtcih otrokom ponujajo športne aktivnosti kot obogatitveni program rednemu programu. Del tega je izvajanje programa Zlati sonček, v katerega je v tem šolskem letu vključenih 343 otrok.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 5. oktober 2007 / 07:00

Poučujejo celo albanščino

Na Ljudski univerzi Jesenice so pričeli poučevati bolj "eksotične" jezike.

Splošno / petek, 5. oktober 2007 / 07:00

Določili prireditvena mesta

Na Občini Jesenice so določili seznam osmih prireditvenih mest, na katerih bo po novem lažje organizirati javne prireditve. To so lokacije, kjer so se že doslej prireditve odvijale pogosteje: Trg...

Splošno / petek, 5. oktober 2007 / 07:00

Nekaj prostorskih sprememb

Na zadnji se občinskega sveta so sprejeli nekaj sprememb in dopolnitev tekstualnega dela prostorsko ureditvenih pogojev. Z njimi so zagotovili prostorske možnosti za revitalizacijo območja Fiprom...

Splošno / petek, 5. oktober 2007 / 07:00

Sejnina za pomoč Železnikom

Na predlog občinskega svetnika Borisa Smoleja so članice in člani jeseniškega občinskega sveta sklenili, da bodo sejnino nakazali za pomoč občanom Železnikov ob zadnji naravni katastrofi....

Splošno / petek, 5. oktober 2007 / 07:00

Krajevne skupnosti brez pravnega statusa

Na predlog posvetovalnega kolegija župana, ki ga sestavljajo predsedniki devetih jeseniških krajevnih skupnosti, naj bi krajevnim skupnostim ukinili status pravnih oseb. Kot je ob tem povedala