Pater dr. Karel Gržan med pogovornim večerom v Preddvoru / Foto: Primož Pičulin

Pater Karel Gržan: Vstanimo iz manipulativnih sistemov

Na pogovornem večeru v Preddvoru je gostoval pater Karel Gržan, duhovnik in kmet, kot se sam opredeljuje, sicer pa tudi avtor številnih knjig, v katerih kritično obravnava današnji čas.

Dr. Karel Gržan je pater, srčni duhovnik, ki je pred več kot desetletjem v Sloveniji osnoval don Pierinovo skupnost za zasvojene, doktor literarnih ved, pisatelj, publicist, predavatelj in sogovornik o medčloveških odnosih. Kot kaplan v Lučah in Solčavi ima privilegij, da lahko živi v samoti pod Raduho, kjer kmetuje in v sozvočju z naravo išče spokojnost in potešenost. Pa je kdaj osamljen, ga vpraša voditeljica pogovornega večera Ivka Sodnik. »Nikoli, osamljen bi bil, če bi me odtujili od mene samega,« zatrdi pater Gržan, človek neodvisnega duha. Zmotilo ga je, da so ga morali v Preddvoru obiskovalci poslušati z maskami, da jim ni videl obrazov, kajti prepričan je, da se moramo med seboj tudi videti in da besede same predstavljajo zgolj nekaj odstotkov komunikacije.

Karel Gržan je napisal enajst knjig za otroke in mladostnike in več kot dvajset za odrasle. Med slednjimi so najbolj znane Le kaj počne Bog v nebesih, ko je na zemlji toliko trpečih, Vstanimo v suženjstvo zakleti in zadnja z naslovom 95 tez za izhod iz slepe ulice vzgoje in izobraževanja. V svojih knjigah in javnih nastopih izraža kritiko do polarizacije in manipulacije, do izkoriščevalskih sistemov v današnji globalizacijski dobi in nas poziva, da se ozavestimo in vstanemo iz manipulativnih sistemov ter si povrnemo človečnost. Gržan govori o hrematizmu, izrojeni ekonomiji, ki temelji na kopičenju in bogatenju posameznikov, glavnina ljudi v suženjstvu pa mora delati za blagor peščice. Hrematizem potrebuje negotovost in strah, s tem pa se očitno zelo dobro da manipulirati tudi v času korone.

Z duhovitim sogovornikom je v Preddvoru beseda tekla tudi o njegovi zadnji knjigi, ki se dotika šolanja. Kakršna bo šola, taka bo v prihodnosti tudi naša družba. »Pri šolanju moramo izhajati iz otrokovih posebnosti. Pomembno je, da so otroci srečni in prepoznani v svoji odličnosti,« je dejal pater Gržan in poudaril, da pri tem ne misli, da morajo imeti otroci v šoli samo petice, pač pa da se poleg njihove pameti prepoznajo tudi drugi vidiki njihove inteligence: čustvena, estetska, duhovna, socialna, intuitivna. »Zgolj s pametjo ne bomo rešili sveta. Rešili ga bodo tisti, ki ne razmišljajo vkalupljeno,« razmišlja pater, ki je v svojem šolanju sam doživljal težave, ker ni bil prilagojen na norme ustaljenega izobraževanja. Je namreč dislektik, ki je imel v prvem razredu težave pri učenju črk, zato je učiteljica mami priporočila, naj ga vpiše v posebno šolo. Pa je pozneje uspešno končal šolanje in celo doktoriral prav s področja, zaradi česar so ga hoteli dati v posebno šolo. Danes je doktor slovenistike in avtor številnih knjig. Zato se mu zdi pomembno, da je otrok prepoznan kot vreden, starši in šola pa naj poskrbijo, da ga vzgojijo v prebujenega in odgovornega človeka. Tudi knjige Karla Gržana so miselni izziv za prebujanje. Kaj nam svetuje, da ne bomo slepo kot ovce sledili manipulatorjem, ki nas prestavljajo kot figure na šahovnici? Pravi, naj sami pri sebi iščemo svojo notranjo sveto enost, beremo, razmišljamo, se srečujmo in gojimo kulturo prebujenja. Naša misel ne sme zaspati. Karel Gržan je optimist in verjame, da se v ljudeh prebuja zavest.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 12. februar 2021 / 11:04

Prvo tekmo dobili Norvežani

Uvodno preizkušnjo svetovnega prvenstva v biatlonu na Pokljuki je slovenska mešana štafeta končala na šestnajstem mestu. Danes na sporedu moški sprint.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 29. november 2016 / 21:30

Vojskovali so se za Slovenijo

Z Blaznikovim in muzejskim večerom Škofja Loka in Ločani v osamosvojitveni vojni junija 1991 so se v Muzejskem društvu Škofja Loka oddolžili letošnji 25-letnici slovenske države.

Nasveti / torek, 29. november 2016 / 21:27

Rižota z zelenjavo ali radičem

Priprava rižot je enostavna in hitra, poleg tega pa za kuhanje umažemo le eno posodo. Za vsako rižoto je pomembno, da imamo dobro jušno osnovo, zato je najbolje, da jo pripravimo takrat, ko nam ost...

Zanimivosti / torek, 29. november 2016 / 21:04

Sajasti in rogati v Podkorenu

Po Podkorenu se je v petek zapodilo kar enaindvajset skupin parkeljnov iz Avstrije, Italije in Slovenije. Slikovita popestritev turobnega novembra in bučen uvod v decembrsko praznično dogajanje.

Razvedrilo / torek, 29. november 2016 / 21:01

Bodi moja voda

V kranjskem KluBaru je v soboto navdušil karizmatični reški pevec Damir Urban, tudi decembrski koncertni spored pa v Klubaru zagotavlja pestre glasbene večere.

GG Plus / torek, 29. november 2016 / 20:56

Kaj vse nam čipka pomeni danes?

Snovanja to pot namenjamo bogastvu slovenske klekljane čipke, razpete med obrtjo in umetnostjo. Kar je prišlo letos še posebej do izraza, saj je naša država gostila 17. Svetovni čipkarski kongres (OID...