Tožnika Vili in Slavica Eržen vztrajata pri odškodninskem zahtevku zaradi zmanjšane vrednosti nepremičnine pod viaduktom Peračica. / Foto: arhiv GG

Sodišče bo ovrednotilo vpliv snega, ki pada z viadukta

V nadaljevanju odškodninske pravde družine Eržen zoper državo bo sodišče ovrednotilo, za koliko se je zmanjšala vrednost njene nepremičnine zaradi padanja snega ob pluženju viadukta Peračica.

Kranj – Na Okrožnem sodišču v Kranju se je nadaljevala pravda, s katero družina Eržen od države oziroma Družbe za avtoceste v RS (Dars) zahteva plačilo 114.380 evrov odškodnine za zmanjšano vrednost njihove nepremičnine, ki jo je povzročila rekonstrukcija viadukta Peračica pred devetimi leti. Potem ko je prvostopenjsko sodišče oktobra lani z vmesno sodbo odločilo, da Erženovim pripada odškodnina, in se je državno odvetništvo nanjo pritožilo, med drugim tudi zaradi zastaranja, je zdaj še Višje sodišče v Ljubljani odločilo, da Erženovim odškodnina pripada. Pri tem je delno pritrdilo državnemu odvetništvu, da je zastarala škoda kot posledica negativnih emisij zaradi izgradnje prvotnega viadukta iz leta 1967, ne pa tudi zaradi rekonstrukcije viadukta, ki je bil leta 2011 zgrajen povsem na novo in povečan, s čimer se je za vozni pas približal nepremičnini Erženovih.

Država: Ni dokazov, da sneg pada na hišo

Tožnikom torej po mnenju višjega sodišča pripada odškodnina zaradi prekomernih emisij, ki so posledica izgradnje novega viadukta. Gre zlasti za večje kepe snega in plundre, ki ob zimskem pluženju z viadukta padajo na parcelo Erženovih, tudi na streho njihove hiše. Državni odvetnik Marko Čadež je na zadnjem naroku na kranjskem sodišču poudaril, da je sodba višjega sodišča govori zgolj o možnosti padanja snega na streho, ne pa tudi, da dejansko pada. »Sodni izvedenec je v tej zadevi že pojasnil, da bi do padanja lahko prišlo le ob uporabi snežne freze, ki bi odmetavala sneg z viadukta. Tožeča stranka pa ni trdila oziroma dokazala, da upravljavec viadukta dejansko odstranjuje sneg z vozišča na ta način, kar bi lahko povzročilo padec snega na objekt. Upoštevati je treba tudi količino snežnih padavin od leta 2011 naprej, saj je z njo povezan način odstranjevanja snega z vozišča. Glede na majhne količine snega v tem obdobju upravljavec freze ni uporabljal, ampak le pluženje, ki ne povzroča padanja snega z viadukta,« je navedel Čadež.

Pooblaščenec tožnikov Matej Gašperšič pa je navedel, da so Erženovi že dokazali poškodbe, ki so na strehi nastale zaradi snega, zato po njegovem ni pomembno, koliko snega je bilo v zadnjih devetih letih, saj očitno tudi pri manjših količinah ob pluženju prihaja do poškodb na objektu. To po njegovem pomeni, da bi osebo, ki bi stala na parceli Erženovih med pluženjem viadukta, sneg najmanj poškodoval.

Odvetnik: Le kdo bi dobil gradbeno dovoljenje

»Objekt pod viaduktom je povsem neprimeren za bivanje, celotna parcela pa je uporabna le, ko ni snega. Le kdo bi danes dobil gradbeno dovoljenje na tej parceli, saj bi mu Dars zagotovo nasprotoval,« je poudaril. Odvetnik je vnovič opozoril tudi na neenakopravno obravnavo Erženovih v primerjavi s podobnim primerom ob viaduktu Dobruša v Mošnjah, kjer so hišo pod viaduktom odkupili in porušil.

S slednjim se očitno strinja tudi sodnica Maja Zorman Krč, saj je dejala, da bi bilo tudi zaradi primera pri viaduktu Dobruša edino pravično, da Erženovi prejmejo primerno odškodnino. Državnega odvetnika Marka Čadeža je zato pobarala, ali res ni na strani države pripravljenosti za sklenitev poravnave s tožniki. Odgovoril je, da v tej zadevi zastopa Dars, od katerega pa do zdaj ni prejel nobenih takšnih navodil, se je pa zavezal, da jih bo o tem še enkrat povprašal. Sodnica je nazadnje sprejela sklep o postavitvi izvedenca, da oceni manjvrednost nepremičnine zaradi padanja snega.

Skačejo tudi samomorilci

Erženovi hiše ob viaduktu Peračica ne uporabljajo že več let. Kot so navedli v tožbi, ki jo je vložil že pokojni Ladislav Eržen, pravdo pa zdaj nadaljujeta žena Slavica in sin Vili, v njej bivanje ni več mogoče, saj jim je po rekonstrukciji viadukta usahnil edini vir vode na parceli, na parcelo in hišo pa z viadukta ne pada le sneg, ampak tudi avtomobilski deli in registrske tablice, steklenice in drugi trdi predmeti. Za nameček je s 70-metrskega viadukta skočilo že več samomorilcev, eden je celo pristal le deset metrov pred pragom hiše.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 13. februar 2016 / 00:07

Globalno valentinovo

V nedeljo bo valentinovo, dan vseh zaljubljenih in svetovna priložnost za trgovce, ki v dneh pred tem »praznikom« prodajo cele gore drobnih daril. Po naši vrnitvi v kapitalizem se valentinovanje širi...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 2. januar 2014 / 14:22

Celoletni horoskop

Leto 2014 je v znamenju Konja oziroma Ma. Njegov letni čas je poletje in zahodno znamenje je Dvojček. Čaka nas živahno in ognjevito leto z obilo dogodivščinami. Vse bo sama akcija, saj se bodo odločit...

Gorenjska / četrtek, 2. januar 2014 / 14:13

Vreme turistov ni odgnalo

Na Bledu z dežniki, v Kranjski Gori in na Voglu smučajo kljub slabemu vremenu. V prazničnih dneh je v največjih gorenjskih turističnih središčih gostov toliko kot v preteklih letih.

Šenčur / četrtek, 2. januar 2014 / 13:38

Blagoslovili konje

Srednja vas – V Srednji vasi pri Šenčurju se je letošnje, že dvajsete blagoslovitve konj pri podružnični cerkvi sv. Radegunde udeležilo petdeset konj. Po maši jih je blagoslovil šenčurski župnik Ur...

Kronika / četrtek, 2. januar 2014 / 13:37

Manj policistov v pisarnah, več na terenu

V Kranjski Gori in na Bledu so sredi lanskega leta ukinili 24-urno dežurstvo na policijskih postajah. Izkušnje zadnjih nekaj mesecev kažejo, da je šlo za dobro odločitev, pravi komandir Policijske pos...

Kultura / četrtek, 2. januar 2014 / 13:36

Med podobo in življenjem

V Galeriji Prešernove hiše je na ogled zanimiva razstava z naslovom Črtomirov poslednji boj. Predstavljen je Prešernov Krst pri Savici v likovni umetnosti in Črtomirov čas v arheoloških predmetih.