Jeseni glasovanje o projektih
Več kot sto projektov so občani Radovljice predlagali v tako imenovani participativni proračun, prek katerega lahko občani neposredno odločajo o porabi tristo tisoč evrov sredstev v dveh letih. Glasovanje o projektih bo organizirano oktobra, sodelovali bodo lahko vsi občani, stari vsaj petnajst let.
Med predlaganimi projekti so na primer ureditev parkirišč, pločnikov, javne razsvetljave, postavitev urbane opreme, ureditev ekoloških otokov, prehoda za pešce, ureditev športnih in otroških igrišč, izvedba izobraževanj, prireditev in dogodkov, ureditev pohodnih poti, tržnice in podobno, pa tudi vzpostavitev pasjega parka, urbanih vrtov in postavitev tabel z navodili primernega obnašanja v naravi.
Radovljica – Občina Radovljica je spomladi začela postopke za pripravo participativnega proračuna. Gre za obliko vključevanja občanov, ki tako lahko odločajo o porabi dela proračunskih sredstev. »Na ta način bodo v prihodnjih dveh letih izvedeni manjši projekti, za katere občani menijo, da so zanimivi in potrebni,« pojasnjuje direktorica radovljiške občinske uprave Alenka Langus. Za celotno občino je sicer v participativnem proračunu v dveh letih na voljo skupaj tristo tisoč evrov, porazdeljeni bodo po petih območjih.
Prejeli so več kot sto predlogov
V juliju je stekel postopek zbiranja predlogov projektov, oddanih je bilo več kot sto. Občani so lahko predlagali manjše projekte v vrednosti do 15 tisoč evrov. »Predloge lahko strnemo v nekaj skupin: na primer infrastrukturni projekti, kot so ureditev parkirišč, pločnikov, javne razsvetljave, postavitev urbane opreme, ureditev ekoloških otokov, prehod za pešce ..., ureditev manjših območij, ureditev športnih in otroških igrišč, izvedba najrazličnejših izobraževanj, prireditev in dogodkov, ureditev pohodnih poti, tržnice in podobno. Prejeli smo tudi zanimive predloge, kot so na primer vzpostavitev pasjega parka, ureditev urbanih vrtov, postavitev tabel z navodili primernega obnašanja v naravi …,« je povedala Alenka Langus.
Kot pravi, so projekte že pregledali in ocenili, posebna komisija, ki jo sestavljajo predstavniki občinskega sveta, krajevnih skupnosti in občinske uprave, pa bo zdaj presodila, ali so skladni z razpisom in seveda, če so izvedljivi. Komisija bo nato pripravila seznam projektov za glasovanje. Slednjega bodo izvedli sredi prihodnjega meseca. O projektih za svoje območje – teh območij je v občini skupaj pet – bodo lahko glasovali tudi občani, ki še niso polnoletni, starostna meja je namreč dopolnjenih 15 let.
Več sodelovanja bi si želeli tudi sicer
Kot ob tem poudarja Langusova, bi si na občini tudi sicer želeli več vključevanja občanov v postopke sprejemanja določenih dokumentov, ne le pri pripravi participativnega proračuna. »Vključenost občanov v odločanje je mogoča preko javnih razgrnitev in javnih razprav. Predpisane in utečene so v postopkih sprejemanja prostorskih dokumentov, prav tako javna razprava o vsakoletnem proračunu in nekatere druge. Pred leti smo javnost spodbujali k sodelovanju pri oblikovanju celostne prometne strategije, saj ti ukrepi močno vplivajo na kakovost bivanja. Vendar pa žal ugotavljam, da so redki občani, ki aktivno sodelujejo v teh postopkih, pri čemer pa so lahko na primer posledice sprejema določenega prostorskega dokumenta velike. Želimo si več sodelovanja občanov v zgodnjih fazah postopkov, saj je že sprejete odločitve težje spreminjati,« še opozarja Alenka Langus, ki zbiranje predlogov participativnega proračuna vidi tudi kot priložnost za župana in občinsko upravo. »Zbiranje predlogov projektov je nekakšna anketa, rezultati pa so pokazali, česa si ljudje želijo, za katere projekte menijo, da jih je treba izvesti, kar vse prispeva k dvigu kvalitete življenja v občini.«