V Mestni knjižnici Kranj so predstavili delo v preteklem letu in načrte za naprej. / Foto: Primož Pičulin

Knjižnica je hiša razgledov

V Mestni knjižnici Kranj so osvetlili delovanje v preteklem letu in v času posebnih razmer zaradi epidemije koronavirusa. Predstavili so dogodke v okviru domoznanskega septembra in napovedali cikle predavanj v naslednji sezoni.

Tipičen uporabnik Mestne knjižnice Kranj je moški, star od 46 do 60 let, z višjo ali visoko izobrazbo.

Kranj – Na novinarski konferenci je v uvodu spregovoril kranjski župan Matjaž Rakovec, ki je predvsem poudaril, da se je knjižnica spomladi zelo hitro prilagodila situaciji in izrednim razmeram v času epidemije. »Ena izmed zanimivih potez so bile zagotovo vrečke z bralnimi vsebinami za vse generacije.« Kot je nadaljevala direktorica knjižnice Breda Karun, je včlanjenih okrog četrtina prebivalcev Kranja in okolice, različne storitve knjižnice pa uporablja kar okrog 60 odstotkov ljudi, ne glede na to, ali so člani ali ne. »Izposoja gradiva, tako kot v drugih knjižnicah, pada, kljub temu pa menim, da Kranjčani veliko berejo. Vsak član knjižnice si je v letu 2019 izposodil 42 enot gradiva. Knjižnico v Globusu je lani vsak dan obiskalo povprečno 1700 ljudi, rekorden pa je bil lanski 8. februar, ko je v šestih urah prišlo v knjižnico kar 2800 obiskovalcev,« pogled v delovanje knjižnice v preteklem letu oriše Karunova.

Delež v Kranj priseljenih prebivalcev je 16 odstotkov in se vsako leto veča. Ena od večjih ovir pri vključevanju v družbo je slabo znanje slovenščine, zato v knjižnici zadnji dve leti izvajajo tečaje slovenščine za tujce in lani se jih je udeležilo že 630 tečajnikov. Pripravili so tudi cikel delavnic družinske pismenosti.

Zaradi razglasitve epidemije je bila knjižnica zaprta od sredine marca do prvih dni maja, gradivo pa je bilo tudi v tem času mogoče naročiti in ga prevzeti pred knjižnico oziroma je bilo poslano po pošti. Žal tudi po tem, ko so knjižnico odprli za obiskovalce, ta še deluje okrnjeno – zaprta je časopisna čitalnica, onemogočena je uporaba javnih računalnikov, odpovedane so bile prireditve, vrnjene knjige morajo v karanteno … »Če je bila sprva uporabniška suša, je izposoja gradiva v maju in poletnih mesecih skoraj dosegla lanske številke. Je pa res, da so obiskovalci spremenili navade, saj pridejo, izberejo gradivo in grejo. Tu ne posedajo in se ne družijo,« je še povedala Karunova.

Domoznanstvo in prireditve

Vodja oddelka za delo z uporabniki Jana Zeni Bešter je v ospredje postavila domoznanski september – tu so se pri izboru teme vsebinsko navezali na Dneve evropske kulturne dediščine, ki bodo potekali pod naslovom Spoznaj? Varuj! Ohrani. Prihodnji teden bodo na razstavi predstavili tri žlahtne Gorenjke, katerih okrogle obletnice rojstva beležimo letos: Heleno Stupan, Heleno Puhar in Nežo Maurer Škofič. »Naša knjižnica je tudi nosilka projekta združevanja slovenskih regijskih biografskih leksikonov. Biografije znanih Slovencev in Slovenk, do sedaj objavljene v osmih regijskih leksikonih, so odslej združene na novem skupnem portalu Obrazi slovenskih pokrajin,« je povedala Bešter Zenijeva in omenila še 6. festival domoznanstva Domfest z naslovom Posebne domoznanske zbirke – izzivi in priložnosti, ki ga bodo v kranjski knjižnici organizirali oktobra.

»Kljub zmanjšanju števila dogodkov se je obisk povečal za 4000 obiskovalcev. Letošnje leto je seveda drugačno in številke ne bodo primerljive, kljub vsemu pa želimo ohraniti kvaliteto dogodkov in v skladu z razmerami zapolniti vsa možna mesta za obiskovalce,« je povedala vodja Oddelka za marketing in prireditve Nina Svetelj. Čez poletje je bila prav knjižnica pobudnica Torkovih kulturnih vdihov, ki so jih v sodelovanju z Zavodom za turizem in kulturo pripravili na vrtu Khislsteina. »Dogodki so bili lepo obiskani in to nam daje zagon za načrtovanje nove sezone. Če bodo razmere dopuščale, bomo dogodke prirejali tudi v prihajajočih mesecih.« Tako napoveduje različne cikle prireditev, kot so Novinarjev kalejdoskop, Literarno ozvezdje, Znanost na cesti, Zobotrebec, Na zdravje, tu so še Domoznanski večeri, pripravljajo pa tudi Filmske večere.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 12. februar 2020 / 18:43

Nova sodna zmaga Avbljeve

Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevek državnega odvetništva za revizijo postopka, v katerem je nekdanja padalka Irena Avbelj od države že pravnomočno iztožila 75 tisoč evrov odškodnine in 500 evrov ren...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 15. marec 2014 / 23:37

Listina namesto prevoznice

Za prevoz lesa iz zasebnih gozdov bo do konca aprila prihodnje leto zadoščala Listina o uporabi in prometu z gozdnimi lesnimi sortimenti.

Škofja Loka / sobota, 15. marec 2014 / 23:31

Smeti so postale zelo drage

Podražitev odvoza odpadkov vsem v občini Škofja Loka ni pogodu, zlasti še, ker je bilo podjetje Saubermacher na razpisu izbrano kot najcenejši ponudnik.

Jesenice / sobota, 15. marec 2014 / 23:28

Pol stoletja smučišča Španov vrh

Jesenice – Edino jeseniško smučišče Španov vrh letos praznuje petdesetletnico. Kot je dejal direktor Zavoda za šport Jesenice Zoran Kramar, je žičnica začela obratovati decembra 1964, zato načrtuje...

Šenčur / sobota, 15. marec 2014 / 23:16

Jezni zaradi kanalizacije

Stanovalci Mačkovega naselja in dveh stanovanjskih blokov na Pipanovi cesti od Občine Šenčur terjajo čim hitrejšo sanacijo neurejenega kanalizacijskega sistema, zaradi katerega jim pogosto poplavlja k...

Kamnik / sobota, 15. marec 2014 / 23:15

Sanirali bodo plaz na Zadnjem vrhu

Kamnik – Občina Kamnik se je lotila sanacije plazu na Zadnjem vrhu pod lokalno cesto Tunjiška Mlaka–Tunjice. Za zavarovanje ceste in bližnjega gospodarskega območja ter sanacijo nižje ležečega labi...