»Moje delo je tudi moje življenje z otroki in mladimi od jutra do večera,« pravi Polona Dominik, ki jo delo izpolnjuje, saj je neštetokrat doživela, kako resnično hvaležni znajo biti za prejeto pomoč. Več informacij lahko dobite na e-naslovu polona.dominik@gmail.com.

Slovenka med otroki v Etiopiji

Za vzgojo in izobraževanje ter preživljanje prostega časa najrevnejših otrok v Adis Abebi vse od marca, ko je izbruhnil covid-19, skupaj s salezijanci skrbi Polona Dominik. Socialna pedagoginja po poklicu je v Afriki najprej delovala kot prostovoljka, zdaj deluje kot laiška misijonarka.

»Z zbranimi sredstvi želimo nakupiti stotine kilogramov moke, riža, testenin in zaščitnih sredstev ter poskrbeti, da se bodo razdelili med pomoči potrebne, salezijanci imajo namreč neposreden dostop do najšibkejših in do najbolj oddaljenih.«

Sredstva za pomoč etiopskim otrokom zbira Misijonsko središče Slovenije v Ljubljani. Številka računa je NLB: SI56 0201 4005 1368 933, BIC: LJBASI2X, koda namena: CHAR, referenca: SI00 249701, namen: Dar za Polono Dominik.

Slovenka Polona Dominik iz Ljubljane deluje med najrevnejšimi otroki v Etiopiji, v šoli za ulične otroke Bosco Children v glavnem mestu Adis Abeba. V šoli imajo od osemdeset do sto učencev, poleg tega izvajajo dnevni program Pridi in poglej za okoli dvajset fantov, ki potrebujejo predhodni prilagoditveni program, saj živijo na ulici. V Adis Abebi je na ulicah več kot šestdeset tisoč otrok, ki prosjačijo ali z različnimi deli skušajo prislužiti kak kovanec, nekaj prodajajo, čistijo čevlje, delajo kot nosači na tržnicah in podobno.

Od marca, ko so v Etiopiji zaradi novega koronavirusa ustavili javno življenje, je del otrok ostal v šoli, drugi so se vrnili k domačim. Ker so tudi učitelji ostali doma, za vzgojo in izobraževanje ter preživljanje prostega časa teh otrok vse od marca skupaj s salezijanci skrbi Polona Dominik, socialna pedagoginja, ki je v Afriki najprej delovala kot prostovoljka, zdaj pa skoraj dve leti deluje kot laiška misijonarka. S sodelavci v Don Boskovi salezijanski ustanovi skušajo zagotoviti pomoč v obliki hrane tudi vsem tistim, ki ne prihajajo v šolo.

»Zunaj naše šole po svojih močeh pomagam tudi drugod. Spremljam program botrstva Misijonskega središča Slovenije in skupaj z odgovornimi razmišljam, kako lahko še pomagamo revežem, ki so sedaj še revnejši. Salezijanci imajo 14 različnih skupnosti po celotni državi, kjer opravljajo izobraževalno, humanitarno in pastoralno delo s tisočimi otroki in družinami. V teh časih so šole sicer zaprte, a ne počivamo, ljudem pomagamo z ozaveščanjem glede preventive pred okužbo s koronavirusom, z nakupom in razdeljevanjem zaščitnih sredstev (razkužil, mil, mask, sodov za vodo ...) in predvsem riža, moke, makaronov, olja,« pravi Polona, ki opozarja, da so mnogi ljudje ostali brez dohodkov, cene na trgu so poskočile, potrebe po pomoči pa naraščajo.

»Poleg tega je v Etiopiji pred nekaj tedni skorajda izbruhnila še državljanska vojna,« pravi Dominikova. V državi se namreč že nekaj let soočajo s plemenskimi konflikti, prvega julija so ulice preplavile množice v protest atentatu na predstavnika največjega plemena, izbruhnili so etnični nemiri, v katerih je bilo ubitih najmanj 166 ljudi, več tisoč je bilo aretiranih. »Nemiri so trajali nekaj dni, podivjane množice so s palicami in drugim orožjem po ulicah razbijale vse, kar jim je prišlo na pot, ropale hiše, požigale domove ljudi drugih plemen ... Zaradi tega je bilo po večini države, sploh pa v glavnem mestu, vse zaprto (zdravstvene in druge ustanove, trgovine, banke ...), ceste pa so zasuli s skalami. Nemire je ustavila vojska. Trenutno je zatišje, a med ljudmi tli nezadovoljstvo, mnogi so ostali brez doma,« resnost situacije opisuje Polona Dominik, slovensko javnost pa vabi, naj podpre ustanovo, kjer deluje in z njo pomaga etiopskim otrokom. »Vsakega, ki bere to prošnjo, spremlja moja vsakodnevna molitev. Ne gre le za evre, ampak tudi za to, da ljudje ne nehajo misliti na druge, da se obrnemo vsi skupaj od sebe k drugim. Da ozavestimo ljubezen do bližnjega, šibkejšega.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 19. julij 2016 / 16:20

Domžale boljše od Radomelj

Domžalski nogometaši so se z neodločenim izidom vrnili iz Belorusije, na prvi tekmi domačega prvenstva pa so premagali sosede iz Radomelj.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 22. avgust 2007 / 07:00

Ugodna posojila ribniškega sklada

Javni sklad za regionalni razvoj je razpisal ugodna posojila za kmete, podjetnike in občine.

Zanimivosti / sreda, 22. avgust 2007 / 07:00

Biserna poroka pri Pičulinovih

Po šestdesetih letih skupnega življenja sta spet stopila pred matičarja Marica in Otilij Pičulin iz Kranja.

Šport / sreda, 22. avgust 2007 / 07:00

S sankami po progi v Lajšah

Atraktivno tekmo za Veliko nagrado Evrope v sankanju na saneh s koleščki ta konec tedna pripravljajo po na novo asfaltirani cesti v Lajšah nad Železniki.

Šport / sreda, 22. avgust 2007 / 07:00

Balinarji so bili tudi mokri

Kar 58 balinarjev in balinark se je udeležilo tradicionalnega, letos že dvajsetega balinarskega maratona, ki so ga na domačem balinišču pripravili člani balinarske sekcije pri Športnem društvo Podnart...

Zanimivosti / sreda, 22. avgust 2007 / 07:00

Glasov piknik v Besnici med prijaznimi ljudmi

Na prvi piknik za naročnike Gorenjskega glasa smo povabili tiste, ki so letos stari prav toliko kot Gorenjski glas - šestdeset let. Piknik je bil v Besnici, kjer imamo tudi največ naročnikov Gorenjske...