Aplikacija že v uporabi
Aplikacija #OstaniZdrav je uporabnikom mobilnih naprav z operacijskim sistemom Android že na voljo, od včeraj od 16. ure do danes do 13. ure si jo je prostovoljno naložilo 4982 uporabnikov, je povedal minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Kot kaže zdaj, se bodo lahko prvega septembra v šole vrnili vsi dijaki in učenci ...
Ljubljana – Na današnji vladni novinarski konferenci je minister za javno upravo Boštjan Koritnik sporočil, da je aplikacija #OstaniZdrav za obveščanje o stikih z okuženimi z novim koronavirusom že na voljo v spletni trgovini Google Play z operacijskim sistemom Android. Aplikacijo si je od včeraj od 16. ure do danes do 13. ure naložilo 4982 uporabnikov. Pojasnil je, da je sistem enostaven: na mobilnem telefonu greste v digitalno trgovino, odtipkate ime aplikacije #OstaniZdrav in kliknete na polje Namesti. Aplikacija je na voljo v štirih jezikih (slovenskem, angleškem, italijanskem in madžarskem), jezik pa lahko nastavite znotraj aplikacije. »Delovati je začel tudi skupni klicni center znotraj ministrstva za javno upravo, ki je na voljo za vse informacije glede aplikacije. Za klice iz Slovenije je telefonska številka 080 17 87.« Minister Koritnik je dejal, da bo aplikacija za operacijski sistem Ios na voljo predvidoma do konca meseca. Kot je še poudaril, ne gre za sledenje, saj aplikacija nima dostopa do lokacijskih podatkov niti do imenika telefona in drugih podatkov na telefonu posameznega uporabnika, iz katerih bi se razbrala njegova identiteta. Aplikacija samodejno zazna čas trajanja srečanja in oddaljenost od telefona, naključne varnostne kode se spreminjajo na deset minut, brišejo po 14 dneh. Namestitev aplikacije je smiselna, ko smo še zdravi, je poudaril minister. Po prostovoljni namestitvi aplikacije in aktivaciji beleženja izpostavljenosti se uporabniški vmesnik lahko obarva zeleno ali rdeče, kar je odvisno od naših stikov. Če smo bili v stiku z okuženo osebo, se bo vmesnik obarval rdeče, v nasprotnem primeru pa zeleno. Če se za uporabnika na testiranju izkaže, da je pozitiven, bo lahko prostovoljno obvestil druge osebe, s katerimi se je okuženi srečal v zadnjih dneh, in sicer prek naključno generiranih oddajnih kod, ki ne razkrivajo identitete uporabnika. Aplikacija bo prejemniku sporočila v informacijo, da se je pred kratkim srečal z okuženo osebo in mu izračunala stopnjo tveganja. Stopnje okuženosti so tri: nizko, neznano in višje tveganje.
Trenutno kaže, da se bodo lahko prvega septembra v šole vrnili vsi dijaki in učenci, vendar ob upoštevanju priporočil za preprečevanje okužb z novim koronavirusom, je na današnji novinarski konferenci povedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec. »Če pa se bo epidemiološka slika v prihodnjih 14 dneh bistveno poslabšala, bomo morali to spoštovati,« je poudarila.
Po zadnjih podatkih so v Sloveniji včeraj potrdili 27 okužb s koronavirusom, kot je pojasnil uradni vladni govorec Jelko Kacin, je bilo od tega 13 uvoženih primerov, največ s Hrvaške (8), zatem iz Avstrije, Bosne in Hercegovine, Kosova in Španije.