Več kot sto nesreč kolesarjev
V zadnjih tednih so poročila o nesrečah kolesarjev postala prej pravilo kot izjema, samo minuli mesec pa je bilo na Gorenjskem kar trideset nesreč z udeležbo kolesarjev.
Ker so poškodbe glave med pogostejšimi poškodbami v prometnih nesrečah, priporočajo uporabo kolesarske čelade vsem kolesarjem.
Kranj – Gorenjski policisti so minuli torek obravnavali dve prometni nesreči s telesnimi poškodbami. V obeh sta bila udeležena kolesarja. Sredi popoldneva je v Mojstrani sam padel kolesar, v Kranju pa je kolesarki prednost izsilil voznik z osebnim avtomobilom.
Takšno prometno poročilo je v zadnjih mesecih postalo že običajno, saj se prometne nesreče kolesarjev dogajajo skoraj vsak dan.
Kot ugotavljajo policisti, se je število nesreč kolesarjev na Gorenjskem letos začelo povečevati aprila, ko so zabeležili 16 nesreč. Lani je bilo v aprilu enajst nesreč kolesarjev. Letos maja je bilo nesreč kolesarjev na Gorenjskem 18, v lanskem maju so jih zabeležili devet.
Po številnih akcijah in opozorilih v mesecu maju je bilo nato nesreč z udeležbo kolesarjev v juniju 19, kar je bistveno manj kot v istem mesecu lani, ko se jih je zgodilo kar 35.
Prejšnji mesec se je število nesreč kolesarjev na Gorenjskem spet povzpelo, saj je bilo lani julija v nesrečah udeleženih 28 kolesarjev, letos pa kar trideset.
Tako je bilo letos v nesrečah udeleženih 108 kolesarjev, celo lansko leto pa dva manj. To je gotovo skrb vzbujajoča številka, prav tako pa kolesarjem v prid ni podatek policistov, da so bili kolesarji povzročitelji kar 65 nesreč, samo 15 kolesarjev pa v njih ni bilo poškodovanih.
Kot ugotavljajo policisti, sta razloga za nesreče na strani kolesarjev največkrat v neprilagojeni hitrosti in vožnji preblizu roba vozišča. Kadar gre za krivdo voznikov, je vzrok največkrat izsiljevanje prednosti v križiščih.
»Do nesreč prihaja na vseh tipih križišč, običajno pri zavijanju voznikov. Udeležence zato pozivamo k varnejši uporabi in souporabi prometnih površin ter k izogibanju tveganjem, ki so razlog za nesreče. Med te sodijo tudi utrujenost, nepozornost, uporaba telefonov, hitenje, mnenje o absolutni prednosti in podobno,« pravijo policisti.