
S kolesom tudi na dopustu
Slovenci smo na dopustih po večini radi aktivni, tudi s kolesi. Vse bolj priljubljena postajajo električna kolesa, ki si jih mnogi izposodijo v kraju oddiha, številni pa jih pri nas najamejo in odpeljejo s seboj v tujino.
Kranj – Če želimo kupiti kakovostno električno kolo, ki nam bo dobro služilo in ga bomo lahko imeli več let, bomo morali odšteti več tisočakov, česar si mnogi ne morejo privoščiti ali pa preprosto kolesarijo premalo – le na dopustu. V tem primeru pa za lažje raziskovanje (hribovite) Gorenjske tako ali tako potrebujejo električno kolo, ki jim pomaga pri primanjkljaju kolesarske kondicije.
Preverili smo, kakšne so cene najema in kako so z letošnjo sezono zadovoljni tisti, ki kolesa oddajajo – bodisi v svojih kolesarskih trgovinah ali pa v turističnih krajih.
V Bokal Sportu v Škofji Loki opažajo, da je izposoje električnih koles približno toliko kot lansko leto, je pa zato v velikem porastu sama prodaja. »Približno polovica kolesarjev električno kolo za kak dan najame zato, ker se odloča za nakup in si želijo prej kolo dobro preizkusiti, druga polovica pa zato, da ga odpelje s seboj na dopust, tudi v tujino. Številni namreč kolesarijo zgolj na oddihu in se jim zato dragih koles niti ne izplača kupiti. Največkrat kolesa tako oddamo za več dni ali celo tednov, seveda pa k nam pride tudi kakšen turist, ki si želi s kolesom raziskati Škofjo Loko z okolico,« so nam pojasnili v Bokal Sportu, kjer električno kolo za čas do pet ur lahko najamete za 15 evrov, za cel dan boste plačali 29 evrov, za tri dni 50 evrov, za ves teden pa 95 evrov.
Električna kolesa oddajajo tudi v podjetju Kofler Sport v Mojstrani. »Turistična sezona in s tem izposoja koles je slabša kot lani, ker je manj tujcev, a Slovenci, ki pridejo na oddih v naše konce, radi kolesarijo. Marsikdo pride na dopust brez kolesa, a si nato okolico Kranjske Gore in Mojstrane želi odkrivati s kolesom, saj je možnosti za kolesarjenje pri nas res ogromno. Trend izposoje električnih koles je k nam prišel iz Avstrije in približno 20 odstotkov vseh izposoj se nanaša na električna kolesa,« nam pojasni Grega Kofler, ki tržno nišo vidi predvsem v kolesarjenju skupaj s turističnim vodnikom, kar zanima predvsem tujce, Slovence pa mnogo manj. V Mojstrani električno kolo za tri ure lahko najamemo za 30 evrov, za ves dan za 35 evrov, za dva dni pa 60 evrov.
Na drugačne navade turistov, ki radi raziskujejo sami, aktivno preživljajo dopuste in že dobro poznajo tudi e-kolesa, so pripravljeni tudi na TIC-točkah. Na Zavodu za turizem, šport in kulturo Kamnik imajo poleg navadnih koles tudi štiri električna kolesa, ki pa so jih za letošnjo sezono posodili Termam Snovik, saj je povpraševanje turistov tam veliko večje. Najem električnega kolesa za eno uro nas bo stal 12 evrov, za cel dan pa 35 evrov.
Kakšne pa so cene najema električnih koles v nekaterih drugih turističnih krajih po Gorenjskem? V Alpinsportu v Ribčevem Lazu bomo za poldnevni najem odšteli 25 evrov, za cel dan pa 45 evrov. Na Bledu jih lahko najamemo v obeh info centrih, v številnih turističnih agencijah in pri zasebnih ponudnikih – cene se gibljejo od 30 evrov na dan do 180 evrov za ves teden. Na Zavodu za turizem Preddvor nas bo ura najema stala 5,5 evra, štiri ure 10 evrov, cel dan pa 15 evrov.