
Poslanstvo opravila spominska patrulja
Organizacijski odbor spominskih pohodov na Triglav je zaradi aktualnih razmer v zvezi s koronavirusom jubilejni, 35. pohod v počastitev partizanskih patrulj in izobešanje slovenske zastave prestavil na prihodnje leto. Letos je v imenu vseh pohodnikov poslanstvo opravila spominska patrulja.
Rudno polje – Na Triglav se je letos v spomin partizanskih patrulj, ki so se v boju za svobodo povzpele na vrh Triglava v letu 1944 – zadnja patrulja je v oktobru 1944 izobesila tudi slovensko zastavo kot simbol slovenstva, ter v spomin skupine gornikov, ki je pred razglasitvijo samostojnosti Republike Slovenije leta 1991 na vrhu Triglava razvila slovensko trobojnico, podala manjša slavnostna spominska patrulja. Sestavljena je bila iz 22 članov, ki so zastopali organizacije veteranov vojne 1991 (ZVVS in ZPVD Sever), Slovenskih častnikov in Zveze borcev za vrednote NOB. Patrulja, ki jo je vodil Marjan Bohinc, je na pot odšla v petek zjutraj z Rudnega polja čez Planiko na vrh Triglava in na Kredarico. »S ponosom smo zastopali vse, ki so se pohoda želeli udeležiti, a se ga niso mogli. V preteklih letih nas je bilo pohodnikov okoli petsto. Letos pa je bila strnjena zasedba po dobrih osmih urah vzpona in štirih urah spusta vesela, da je obeležila spomin in se vrnila nepoškodovana,« je povedal Bohinc.
Ob vrnitvi patrulje, ki je na Rudno polje prispela v soboto dopoldan, je pred Vojašnico Rudolfa Badjure potekala krajša spominska svečanost s kulturnim programom. »Bolezen navadno zareže v posameznika oziroma v ožji krog, tokrat pa je ustavila in upočasnila dobršen del sveta in z njim tudi Slovenijo. Razmeram primerno smo se zato odločili, da se 35. spominski pohod premakne v leto 2021. Da pa dejanja patrulj iz let 1944 in 1991 vseeno niso pozabljena, se je na Triglav podala spominska patrulja, sestavljena iz članov vseh veteranskih organizacij. Tokratna patrulja je svoje poslanstvo opravila tudi v imenu vsakoletnih podpornikov. Hvala vam,« je v govoru dejala predsednica Organizacijskega odbora spominskih pohodov na Triglav Danijela Mandeljc in v nadaljevanju dodala: »Zaključno slovesnost je zamenjal skromen, a zato nič manj slovesen zaključek. Pripravili smo ga z enim samim namenom: da ne pozabimo patrulj in predvsem kako krvava je bila pot do današnje samostojne Slovenije – domovine, ki je premalo spoštovana in vse prevečkrat zlorabljena s strani vladajočih.«