
Dogodek v Ulici Fabio Filzi
V ponedeljek sta župana Nove Gorice in italijanske Gorice Klemen Miklavič in Rudolfo Ziberna simbolično odprla državno mejo, ki poteka med obema mestoma. Ograje pa so pred tem odstranili že ljudje sami, kar je dokaz, da želijo znova svobodno prehajati mejo in sodelovati na različnih področjih vsakdanjega življenja.
Odprtja meje so še posebej težko čakali Slovenci v Italiji, ki so imeli pri sodelovanju z matičnim narodom in njegovo državo številne omejitve. Nasploh je pred Slovenci v Italiji razburljivo in v nekaterih ozirih tudi zgodovinsko leto.
Odločitve tržaškega občinskega sveta, ki je 12. junij razglasil za praznik občine, Slovenci niso sprejeli s pretiranim navdušenjem. Tega dne leta 1945 so morali jugoslovanski partizani zapustiti Trst in ga predati Angležem, čeprav so bili prav oni 1. maja njegovi osvoboditelji in so v njem vladali štirideset dni. Predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze v Trstu Ksenija Dobrila je za ta praznik dejala, da »razdvaja ljudi in obuja stare konflikte«. Zato pa bo imel povsem drug pomen in sporočilo dogodek, ki je načrtovan za 13. julija letos, ko bo po stotih letih Slovencem vrnjen 13. julija leta 1920 požgani Narodni dom. Po načrtih arhitekta Maksa Fabianija ga je v Ulici Fabio Filzi (Via Fabio Filzi) za 341 tisoč kron med letoma 1901 in 1904 zgradila Tržaška posojilnica in hranilnica, v njem pa je bilo 3600 kvadratnih metrov uporabne površine. Del doma je bil tudi Hotel Balkan. Italijansko zgodovinopisje večinoma vali krivdo za požig doma na Jugoslovane, ki naj bi ubili italijanskega oficirja, metali bombe iz hotela in imeli v poslopju skrito orožje. V resnici so ogenj zanetili fašisti, ki so najprej zborovali na Trgu enotnosti (Piazza Unita), napadli jugoslovanski konzulat in se med vzklikanjem »Nad Balkan! Nad Balkan!« bližali Narodnemu domu. Straža pred domom jih ni zadržala, ampak jim je pomagala vdreti v poslopje in ga zažgati. Med žrtvami požara je bil tudi radovljiški lekarnar in planinec Hugo Roblek, ki se je pred plameni skupaj s hčerko skušal rešiti s skokom iz tretjega nadstropja, vendar sta zgrešila rešilno platno. Oče je umrl, hčerka pa je bila hudo ranjena. Požgano poslopje je italijanska oblast obnovila, vendar so bila vsa prizadevanja Slovencev za njegovo vrnitev zaman.
Letos 13. julija se bo to zgodilo. V Trstu se bosta takrat srečala tudi predsednika Italije in Slovenije Sergio Matarella in Borut Pahor. O vračanju doma sta se v Ljubljani nedavno pogovarjala tudi slovenski zunanji minister Anže Logar in italijanski zunanji minister Luigi Di Maio. Svet slovenskih organizacij v Italiji in Slovenska kulturno-gospodarska zveza sta že ustanovila Fundacijo Narodni dom, ki bo po italijanski zakonodaji lastnik doma. Slovenci v Italiji želijo, da bi bila v fundaciji tudi predstavnika Slovenije in Italije, in upajo, da so premagane vse ovire za julijsko vrnitev doma.