Kolesar naj bo oblečen v dres živih barv, na glavi naj bo čelada.

Za varnost kolesarjev gre, 2. del

Še nekaj napotkov za večjo varnost na kolesu:

• Če pred semaforjem vozila čakajo na zeleno luč, se ustavimo za zadnjim stoječim vozilom. Vožnja po desni mimo stoječih vozil pomeni prehitevanje po desni. Voznik, ki zavija desno, nas lahko spregleda.

• Bodimo pozorni na avtomobile, ki se vozijo v nasprotni smeri in zavijajo (v svojo) levo. Čeprav imamo prednost, ni nujno, da so nas opazili. V križišču vzpostavimo očesni stik z drugimi udeleženci v prometu.

• Vozimo pol metra od roba vozišča (robnika), da se lahko v primeru nevarnosti umaknemo desno.

• Pri zavijanju levo vsaj 20–30 metrov pred odcepom poglejmo nazaj, ali je prosto, z roko nakažimo smer in zapeljimo do sredinske črte. Nadaljujmo vožnjo po sredini in zavijmo levo, če ni nasproti vozečih vozil.

• Pred vsako vožnjo preverimo, ali je naše kolo tehnično brezhibno.

• Bodimo pozorni na pešce in prilagodimo svoje ravnanje njim, saj so oni še bolj ranljivi kot kolesarji.

• V temi so odsevna telesa, kot so luči, kresničke, odsevni trakovi, obvezna. Nekateri napredni kolesarji uporabljajo luči tudi podnevi.

• Kolesarska oblažila naj bodo pisana in živih barv, kot so oranžna, rdeča ali rumena. Kolesar s pisanim dresom bo na cesti veliko bolj viden kot oblečen v temna oblačila, ki se zlijejo z ozadjem.

• Če vozimo mimo parkiranih vozil, spremljajmo, kaj se z vozili dogaja. Lahko nas voznik spregleda in spelje ali pa odpre vrata ravno v trenutku, ko se pripeljemo mimo.

• Imamo samo eno glavo, zato jo zavarujmo in vedno uporabljajmo zaščitno kolesarsko čelado, ki si jo pravilno in dovolj trdno namestimo. Za otroke do 18. leta starosti je kolesarska čelada obvezna, a priporočam jo tudi vsem ostalim kolesarjem.

• Če je ob cestišču kolesarska steza, je namenjena kolesarjem in jo uporabimo. Kolesarske steze so sicer včasih speljane kolesarjem nelogično ali imajo zaradi uvozov na cestišče preveč neravnin. Poleg tega je na kolesarski stezi največja dovoljena vožnja 25 kilometrov na uro. Pogosto, predvsem v krožiščih, so kolesarske steze speljane po zunanji strani, zato morajo kolesarji prečkati več cest. To kolesarjem pogosto ni všeč, zato se raje peljejo po cestišču in s tem ogrožajo sebe in druge.

• Med vožnjo s kolesom je prepovedano: spuščati iz rok krmilo kolesa, dvigovati noge s pedalov, voditi, vleči ali potiskati druga vozila, pustiti se vleči ali potiskati.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / sreda, 28. junij 2023 / 22:28

Osrednja prireditev ob 1050-letnici Selc

Selca – V četrtek, 29. junija, ob 20. uri bo v vaškem jedru v Selcih osrednja prireditev ob praznovanju 1050-letnice Selc, odprtju in blagoslovu spominskega parka ter odkritju doprsnih kip...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 11. oktober 2011 / 07:00

Franica Košenini postane Franja dr. Tavčarjeva

Po vrsti ljubezni, ki so bile večinoma bolj umišljene kot resnične, se je Tavčar po treh letih osvajanja tudi oženil, z Ljubljančanko Franico Košenini, ki je 22. maja 1887 postala Franja dr. Tavčarjev...

Zanimivosti / torek, 11. oktober 2011 / 07:00

Srečujejo se že več kot 25 let

Družinskega srečanja Anžonovih v Podljubelju se je letos udeležilo 72 sorodnikov.

GG Plus / torek, 11. oktober 2011 / 07:00

Tavčarjeve ljubezni: Emilija, Nežka, Hermina

Kakšno je bilo Tavčarjevo zgodnje ljubezensko življenje? V Ljubljani ga je navdihovala Emilija, njegova Laura in Julija. V rodnih Poljanah pa sestrična Nežka, ki jo je poveličal v svojih delih. Iz Kra...

Zanimivosti / torek, 11. oktober 2011 / 07:00

Gasilci treh dežel bodo še sodelovali

Jesenice - Minuli četrtek so v Kolpernu na Jesenicah gasilci Gorenjske, Koroške in Furlanije Julijske krajine proslavili 45 let od prvih oz. 40 let organiziranih stalnih srečanj...

Šport / torek, 11. oktober 2011 / 07:00

Začetek odbojkarskega prvenstva

S tekmami prvega kroga se je minuli konec tedna začelo državno prvenstvo v odbojki tako za ženske kot tudi za moške. Največja sprememba je v moški konkurenci, kjer v prvi ligi tekmuje deset in ne več...